Pi (1998) poster

Pi (1998)

Tags
Director
Country
USA
Runtime
84 minutes
gkhn. ir matematik dehası olan Max sorunlu bir kişiliğe sahiptir ve insan hayatının belki de en önemli buluşuna ulaşmak üzeredir. Son on yıl boyunca sayısal olarak tabiatın bir kodlanma sistemine sahip olduğunu keşfetmiş fakat bunu çözmeyi başaramamıştır. Her şey ama her şey onu bir tek sonuca götürmektedir. Ulaştığı sonuç onu daha büyük kargaşaya bunun da ötesinde problemin merkezi olarak kendine yöneltmektedir. Bildiği sır için belki de insanlar birbirlerini bile öldüreceklerdir. Bunu herkesten saklamalıdır. Max, zincirin ilk halkası olan kodu kırmayı deneyerek bu riski yok etmeye karar verir.

redladygxm profile photo
redladygxm
matematikten kesinlikle anlamayan bir insan olarak sabahın bilmem kaçında çılgınlar gibi düşünmeye esir eden bir film aah sanırım bir kaç şey öğrenmeli ve sonra tekrar tekrar izlemeliyim inanın tek kelimesini anlamadım film güzel ilerliyo akıcı kısa ilgi çekici kafa karıştırıcı duygu bulandırıcı ve cok yanlız siyah beyaz olması filme bir hoşluk katmış onun dısında delirmece izlenir mi izlenirrr... :)
0
2 months ago
Sezgii profile photo
Sezgii
Siyah-beyaz çekilmiş olması ve müzikleri bambaşka bir atmosfere götürüyor filmi. Fazlasıyla sayı takıntısı, Pisagor, Kabala, Tevrat vs.vs. Temalar üzerinden gidildiğinde karmaşık bir felsefeye ilerliyor baş kahraman. Deliliğin sınırı da diyebiliriz. Herkesin seveceği tarzda değil. Ben etkileyici buldum. Sahne geçişlerinde biraz ürktüm. ^^
2
over 1 year ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Filmin anlatmak istediğini anladım fakat şunu belirtmeliyim ki filmde o kadar fazla ayrıntı ve sembolizm var ki her şeyi anlamak çok zorlaşıyor. Oyunculuklar ve yönetmenlik harika kesinlikle izleyin derim.
3
over 1 year ago
eminuk profile photo
eminuk
Filmden anladığım; Cehalet mutluluktur. Onun dışında sevdim. Özellikle müzikleri çok güzel eşlik etmiş filme. Bir an çıldırıyorum sandım:)
1
over 1 year ago
mstfnr profile photo
mstfnr
Aronofsky'nin hem ilk uzun metraj filmi olması açısından hem de senaryosu açısından harika bir film. Filmin siyah beyaz olması Amerikan Film Noir ve Alman Dışavurumculuk akımlarıyla benzerlik gösterse de Pi'nin renksizliği konusundaki gerilimi ve gizemi arttırmak için kullanıldığını düşünüyorum.
Konusu evrendeki her şeyi ve sırrı sayı ve şekillerle yani matematikle açıklamaya çalışan Max karakteri üzerinde yaşanıyor. Max evreni sayı ve şekillerle açıklama amacında ısrar ederken sürekli görüştüğü Sol Robeson ona bunun bir takıntı olduğunu yaptığı şeyin numerolojistlik olduğunu söylese de Max vazgeçmiyor. Tabi bir de Max'in dehasının peşinde olan para babaları ve hep sır ve gizemle uğraşan kurtuluşa ermeye çalışan bir Yahudi cemaati var.
Sağlam bir film izleyicisi değilseniz ve matematikten nefret ediyorsanız bu film hiç de size göre değil. :)
1
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
98 yapımı ama aronofsky siyah beyaz çekmeyi yeğlemiş. içine kapanık dahi bir matematikçinin; üzerinden geçinmeye çalışan büyük şirket kodamanları, aşırı uçta yahudi cemaatinden kurtulma mücadelesini anlatıyor.
3
2 years ago

Who liked Pi

Who wishlisted Pi

Shelves that Include Pi

Interesting content shared about Pi

^ Back to Top