Planet of the Apes (1968) poster

Planet of the Apes (1968)

Country
USA
Runtime
112 minutes
Arcadia Aralarında George Taylor’ın da bulunduğu bir grup astronotu barındıran uzay gemisi, uzak ve bilinmeyen bir gezegene iniş yapar. Konuşmayı bilmeyen ilkel mağara insanları ve adeta insanla yer değiştirmiş, konuşan, avlanan, karmaşık bir medeniyet geliştirmiş maymunlar vardır burada. Grup dağılır ve Taylor, ilkel insanlardan oluşan bir grupla birlikte insan avcısı maymunlar tarafından esir edilir.Üzerlerinde deney yapılmak üzere maymun kentine getirilen tutsaklar arasında konuşma yetisine sahip ve diğer kurbanlardan farklı davranan Taylor hemen dikkatleri üzerine çeker. Maymunların lideri Dr. Zaius tutucu bir bilim adamıdır ve yerleşik inançlara ters düşüp evrim kuramını altüst edeceğini, toplumun dirliğini bozacağını düşündüğü bu keşfin hasıraltı edilmesini ister. Kısaca Taylor’ın yaşamı tehlikededir. Devreye örenmeye aç bünyesiyle sempatik bilim adamları Cornelius ve Dr. Zira girerek Taylor’ı korumak isterler. Çıkan bir karmaşada Taylor, birlikte esir tutulduğu ilkel güzel Nova’yı da yanına alarak kaçmayı başarır. Kaçışı ve arayışı onu çok şaşırtıcı cevaplar ve acı bir gerçekle yüzyüze getirecektir.Fransız yazar Pierre Boule’un ciddi bir alaycılık ve toplumsal eleştiri barındıran La Planete des Singes isimli romanından uyarlanan Maymunlar Cehennemi, iki Oscar ödüllü ve sürükleyici bir yapım. Sadece Charlton Heston gibi bir yıldızın performansıyla değil; çizdikleri maymun bilimadamı ve bilimkadını portreleriyle tarih kadar eski bir varoluş tartışmasını, ilerleme karşısında satükonun direnci temasını beyazperdeye nefis bir şekilde taşıyan oyuncularıyla da göz dolduruyor.

Trailer not available.

Bhrpst profile photo
Bhrpst
68 yapımı bir film olduğu için sırf bakıyım ne yapmışlar,mantığıyla açtım filmi ama karşılaştığım manzara da hikaye de oyunculuklar da beni şaşırttı. Yorumlara bakılırsa serinin devamı bu film kadar başarılı değil ama çok iyi bi başlangıç yaptıkları kesin. Finaliyle de gayet merak uyandırıyor ve o ne güzel finaldir,beni heyecanlandırdı. Filmde rollerin değişmesi ve kaynaşması ve kaynaşmaması çok güzel işlenmiş. Güzel kurgu,güzel yapım;1968 yahu!
6
6 months ago
otekiben profile photo
otekiben
çok başarılı ve gerçekçi bir bilim kurgu, kara ütopya. nedense aklıma geldi, serinin diğer filmlerini yarım yamalak izlediğimi fark ettim ve sıralı bir şekilde art arda izlemek istedim. gerçi hatırladığım kadarıyla bu filmin başarısına uzak filmlerdi ama olsun.
1
almost 2 years ago
TabuttaRovasata profile photo
TabuttaRovasata
Günümüzdekiler de dahil serinin en iyi filmi olduğunu düşünüyorum. Zamanının kısıtlı imkanlarına rağmen, muhteşem oyunculuklar sayesinde böyle harika bir film ortaya çıkmış.
3
almost 2 years ago
sanemg profile photo
sanemg
İlk izlediğimde finalinde şok yaşamıştım.
0
over 2 years ago

Who liked Planet of the Apes

Who wishlisted Planet of the Apes

Shelves that Include Planet of the Apes

Interesting content shared about Planet of the Apes

^ Back to Top