Rembetiko (1983) poster

Rembetiko (1983)

Tags
Biography, Drama, History
Director
Country
Greece
Runtime
110 minutes
Elifimou 1923 Yılı bir İzmir gecesi. Bir Rum Meyhanesinde şarkı söyleyen Adriananın sahneden iner inmez doğum sancıları tutar ve o gece kızı Marika dünyaya gelir. Daha sonra Mübadele kararının çıkması ile , Marika ve ailesi diğer rumlarla beraber zorunlu olarak Yunanistana göç ederler. Ailesi Yunanistana göç eden tüm Anadolu Rumları Yunanistanda dışlanır ve hor görülürler. Pirede sefil barakalarda yaşamaya çalışırlar. Daha sonra annesi gibi bir rembetiko şarkıcısı olan Marika özlemlerini, dışlanmışlıklarını, hüzünlerini ve sefaletlerinin acısını, rembetiko şarkıları ile tüm dünyaya haykırır.

Trailer not available.

otekiben profile photo
otekiben
atlaya zıplaya ilerleyen gişe işi bir dram. kötü denilemez ama başarılı demek de zor benim açımdan. ilgiyle izleten ama onca dokunaklı olaya rağmen etkileyemeyen bir çerezlik.
aslında film marika üzerine ama arka plana o kadar çok şey sığdırmaya çalışınca dağılmış gibi. yunanistan'ın tarihi, filme ismini veren rembetiko, mübadele, dünyada dönemin siyasal gelişmeleri vs...vs...
son olarak, aralara neden siyasal tarihten görüntüler serpiştirmişler anlamadım. döneme ışık tutma olayı bu kadar basit mi!
0
12 months ago
Elifimou profile photo
Elifimou
Yunan müziklerini seven, merak eden aşina olan herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film. Bir süre sonra kendinizi onlarla Thomas'ın yerinde hissedeceksiniz. Ya sou vre Rembetiko :)
1
almost 2 years ago

Who liked Rembetiko

Who wishlisted Rembetiko

Shelves that Include Rembetiko

Interesting content shared about Rembetiko

^ Back to Top