Sanatorium pod klepsydra (The Hour-Glass Sanatorium) (1973) poster

Sanatorium pod klepsydra (1973)
(The Hour-Glass Sanatorium)

Tags
Director
Country
Poland
Runtime
124 minutes
Arcadia Film, babasını ziyaret etmek üzere sanatoryuma giden bir adamın oda oda gezerken karşılaştığı tuhaf karakterleri, gerçeklikle hayal dünyasını birleştiren anıları, hezeyanları, Polonya’nın geçmişinden imgeler ve sıra dışı müzik bandıyla benzersiz bir sinemasal deneyim sunuyor.

Trailer not available.

Arcadia profile photo
Arcadia
Film için üç ihtimal bulunuyor.. Ya 15dk içinde kapatıp karalisteye alacaksınız, ya film sonu boş gözlerle bakarken karalisteye alacaksınız ya da gönlünüzde apayrı bir yer edinecek..
Bence müthiş bir zeka ürünü bu film, beraberinde tam anlamıyla görsel bir şölen sunan. 73 senesi böyle çekim kalitesi böylesine görsellik helal olsun dedirtiyor. Mekan, dekor, kostümler, filmin atmosferi harika. Sene 73 yahu noluyoruz ? Kamera geçişleri filan.. Tam anlamıyla bir senaryo'ya sahip olmayışı ve filmin işleyiş hızı konu meraklıları için eksik yönleri. Ama ben teknik ve görselliğinde adeta kayboldum. ;)
1
5 months ago
KLOTHO profile photo
KLOTHO
Dikkatimi ilk çeken nokta Jozef bir yetişkin olmasına rağmen ona çocuk gibi davranılması. Ve içerik olarak söyleyeceğim bir diğer şey ise Jakup'un şu sözleri'' Aslında birçok kitap, yalnızca ödünç bir hayat sunabilir.'' Filmin 1973 yılında çekildiğine inanmak oldkça güç, kamera kullanımı zamanın çok ötesinde özellikle tek plan çekimlerde. Bir fantastik sever olarak atmosfer ve masalsı anlatıma bayıldım. Ülkemizde çokta tanınmayan, yazım sanatı Kafka'yı andran(ki kafkayı çok severim) Bruna Schulz'un '' Sanatorium Under the Sign of the Hourglass'' isimli kitabının tamamıyla aynı olmayan bağımsız denebilecek bir uyarlaması. Türkçe çevirisi varmış lakin bulması biraz zamanınızı alabilir. :)
5
6 months ago
Tetsuo profile photo
Tetsuo
Alışıldık zamanda yolculuk filmlerinden cok farkli bir gorsel solen. Uzun sure baska bir boyutta mi, bir insanin zihninin en karanlik noktalarinda mi ya da surreal bir zaman yolculugu icinde mi oldugumuzu cozemedigim film, Jeunet-Caro filmlerinin gorsel yapisini, Bunuel'in fikri dunyasini ve en onemlisi zorlayici sinema deneyimlerini seven sinefillere hitap ediyor.
3
8 months ago

Who liked Sanatorium pod klepsydra

Who wishlisted Sanatorium pod klepsydra

Shelves that Include Sanatorium pod klepsydra

Interesting content shared about Sanatorium pod klepsydra

^ Back to Top