Sarmaşık (Ivy) (2015) poster

Sarmaşık (2015)
(Ivy)

Director
Country
Turkey
Runtime
104 minutes
SuAgaoglu Sarmaşık gemisi Mısır’dan yük aldıktan sonra tahliye limanına doğru yola çıkar. Sefer devam ederken geminin armatörü iflas eder ve Mısır’a vardıklarında armatörün liman parasını ödemediği anlaşılır, geminin üstünde haciz vardır. Liman yetkilileri gemiyi kimsenin uğramadığı demirleme alanına çekerler. Mürettebattan gemiyi olası tehlikelere karşı hareket ettirebilecek sayıda kişinin kalması gerektiğini belirtirler. Zabitlerden bir kişi, iki gemici, bir makineci, mutfaktan bir kişi, bir usta gemici ile beraber toplamda altı kişinin gemide kalması gerekmektedir. Pasaportları ellerinden alınır ve ne zaman biteceği belli olmayan maceraları Mısır açıklarında böylece başlar. Hepsinin kalmayı seçişindeki hikaye başkadır. Yolculuğun başında başlayan gruplaşmalar zamanla yerini sert tartışmalara bırakır. Yiyecek ve içeceğin iyice azalmasıyla kavgalar büyür ve gemi insanın insanı avladığı bir alana dönüşür.

Bhrpst profile photo
Bhrpst
bir şiir bir film ve ortaya çıkan sonuç göz kamaştıran bir sarmaşık. nadir sarıbacak'la büyülendim,finaliyle kendime geldim.
1
5 months ago
Gofi profile photo
Gofi
aldığı ödüller sonuna kadar helal olsun..
3
5 months ago
eminuk profile photo
eminuk
Vay vay vay... diyorum. Ne filmdi ama! Filmi izlerken ben de o 6 adam gibi çıldırdım, kızdım, küfür ettim. Burada bulacağınız kim kimi öldürecek gerilimi değil, daha çok öyle bir ortamda kim daha önce kafayı yiyecek, bu psikolojiyle nasıl başa çıkacak gerilimiydi bana göre. Bu filmi izlerken nice çileler çektim (leş gibi bira kokan birinin yanında oturmak, sonrasında yerimden kaldırılıp merdivenlerden izlemek zorunda bırakılmak gibi ) ama değdi mi, değdi.
2
6 months ago
otekiben profile photo
otekiben
kısaca, çıldırış üzerine şaheser olmuş. ön planda çok başarılı biçimde anlattığı insanlık hallerinin dışında arka planda yaptığı saptamalar ve eleştiriler de saygı duymama neden oldu. tek cümle ve iki bakışla düzene sağlam giydiren ve hafiften sosyalizme göz kırpan finalini ayrıca sevdim. çok merak ettiğim "sarmaşık" olayı da başarılı bir metafor olarak çıktı karşıma.
7
6 months ago
bernausanmaz profile photo
bernausanmaz
Bir gemi, 6 adam ve belirsiz bir zaman dilimi... Ortam gergin ama gerçekçi, muhabbetleri küfürlü ama doğal, dönüşüm ise korkunç ama beklen... Muhteşem bir film olmuş. çok iyi bir gözlemcinin elinden çıkmış bir film. Her sahnesi içten, doğal ve yıpratıcı.
İzlenesi!
1
10 months ago
totkymotky profile photo
totkymotky
Bir işin içinde Nadir Sarıbacak varsa şüphesiz kusursuz ve muhteşem oluyor.
0
10 months ago
dreaf profile photo
dreaf
nadir sarıbacağın mükemmel oyunculuğu
1
11 months ago
Asli. profile photo
Asli.
muhteşem bi hikaye ve muazzam oyunculuklar.. Özellikle Nadir Sarıbacak döktürmüş. film bittikten sonra yerimden kalkamadım, çivilendim sanki. filmi izlerken de kendimi o 6 kişinin yanında duran, görünmeyen bir 7.göz gibi hissettim ve hep diken üstündeydim. gerildim, güldüm, gözlerim doldu, acıdım, içim titredi izkerken, kalbim acıdı.. en dayanılmaz noktalarda insan egosunun nasıl devreye girdiğini görüyorsunuz filmde ve sessiz bir ürkütücülüğün içinde geziniyorsunuz.. insanların değişimlerine tanık oluyorsunuz o gemideki süre boyunca ve bunu en iyi yansıtan bence Cenk (Nadir Sarıbacak) karakteriydi. filmin başında konuşkan, takmayan, keyfine düşkün birinin deliliğe dönüşümünü görmek enfesti. ve en bayıldığım kısmı; kan-sarmaşık-korku-hırs metaforuydu. kanın sıçrayışı, sarmaşığın bir yerde yayılışı gibi yayılıyordu korkular, hırslar ve delilik.. Cem Karaca ise ayrı bi yakışmış filme. kısaca, izleyin!
4
11 months ago
HeatherBell profile photo
HeatherBell
Çok yoğun bir film...Seyirciyi sarıp sarmalayan, boğan, güldüren, asla sıkmayan, göz kırptırmayan, içine alıp hapseden başarılı bir psikolojik gerilim. Yönetmenin bu hikayeyi gerçek bir haberden esinlendiğini öğrendikten sonra daha da sahiplendim. Aşırı gerçekçi diyaloglar, az biraz doğaüstü öge, yoğun duygu patlamaları, şiddet ve bağrış çağrışla zenginleştirilmiş anlatılamaz derecede gerilimli bir atmosferde, kısıtlı bir alanda geçen bir hikaye. Ben boş beleş film izlemem diyen kardeşim filmde çözülmeyi bekleyen o kadar çok sembol ve gönderme var ki şimdiden kolay gelsin. Türk sineması psikolojik gerilim alanına hiç girmesin yiaa beceremezler diyen arkadaşlara da en yakın #başkasinema ya gidip bir an önce bu filmi izlemelerini tavsiye ediyorum. İZLEYİN. NET.
8
11 months ago

Who liked Sarmaşık

Who wishlisted Sarmaşık

Shelves that Include Sarmaşık

Interesting content shared about Sarmaşık

^ Back to Top