Schindler's List (1993) poster

Schindler's List (1993)

Tags
Director
Country
USA
Runtime
195 minutes
MONONOKE Nazi rejimi tarafından gerçekleştirilen ve milyonlarca Yahudi’nin ölümüne ve/veya acı çekmesine neden olan Yahudi Soykırımı, Holywood’da defalarca kez işlendi. Hali hazırda pek çok yapımcısı Yahudi olan Holywood, bu hususta köklerine bağlı kaldı ve tüm dünyayı, bu konunun vehameti hakkında bilinçlendirmek için canla başla çalıştı diyebiliriz. Steven Spielberg, bu hususta en çok çaba sarfeden isimlerden birisi. Kendisi de bir Yahudi olan ve babası 2. Dünya savaşında çatışan yönetmen, sık sık 2.büyük savaşa ve Yahudilere göndermeler yaptığı filmleri ile tanınmakta. Bu yapıtı ise, tamamen siyah beyaz ve sıradışı bir şekilde Polonya’da ki soykırımı incelemekte. Oscar Schindler isimli bir Nazi Partisi üyesi Alman, bu filmin baş kahramanı. Kendisi, ilk başta ucuz iş gücü olarak gördüğü Yahudilerden yararlanmak ve para kazanmak için Polonya’ya gelen bir girişimcidir. Ele geçirdiği emaye fabrikası ile Alman ordusuna savaş boyunca pek çok çanak çömlek üretmiş ve büyük paralar kazanmıştır. Zamanla, içinde bulunduğu ortamın acımasızlığı vicdanını ele geçirir ve Yahudilere yardım etmeye karar verir. Nazi partisinin tüm acımasızlığı ile hüküm sürdüğü ve SS liderlerinin yönettiği kamplarda Yahudilere yardım etmek ve onları hayatta tutmak pek kolay olmayacaktır.

mrtks89 profile photo
mrtks89
Bu filmi izlememin üzerinden yıllar geçti ama burada görünce yorum yazamadan duramadım. Ne yalan söyleyeyim, o izlediğim gün, film bittiğinde bende bitmiş olduğumu hissettim. Gözümün kenarından süzülen o bir damla yaşa engel olamadım. 3-4 gün boyunca da filmin etkisinden kurtulamadım. Hala izlemeyen, izlemeyi düşünen arkadaşlar varsa bu filmi sakın ertelemesin.
'' Arabayı neden satmadım ki? On kişi ederdi. On kişi. On kişi daha... ''
0
1 month ago
SNOWSXYZ profile photo
SNOWSXYZ
uzun olduğu için sürekli erteledim keşke daha önce izleseydim. savaşın gerçek yüzünü göstermiş bir başyapıt...
5
5 months ago
SentetikYazar profile photo
SentetikYazar
Bu bir savaş değil, bu bir katliam... Nazi ordusu Yahudileri katletmiştir... Savaşın getirmiş olduğu bu ortamı kendi işi için kullanmak isteyen bir adam: Oskar Schindler. Yahudileri çok ucuz maliyete çalıştırıp, onların içinde bulunduğu durumu kullanarak fabrikasını işleten bir adam tarihe geçebilir mi? Tabi ki hayır ama nasıl olur da bir adam Yahudilerin en çok sevdiği birisi olarak tarihte anılır? Almanlar ülkedeki tüm Yahudileri birer birer katletmeye başlar ancak bir grup hariç: Schindler'in listesindekiler... Film yaşananları müthiş şekilde anlatmıştır. Liam Neeson, Ben Kingsley ve Ralph Fiennes muhteşem oyunculuk çıkarmışlar. Yaşanan acılar çok iyi aksettirilmiş ve insana o psikolojiyi hissettiriyor.Usta yönetmen Steven Spielberg yine unutulamayacak bir iş ortaya çıkarmış. Müzik, çevre, oluşturulan ambians, kıyafetler.. hepsi mükemmeldi. Savaşın içinde bir insanın hayatı o kadar güzel anlatılmış ki. Uzun soluklu bu filmi, çok uzun diye ertelemeyin ve bir yolunu bulup izleyin.
0
8 months ago
DUA profile photo
DUA
izlediğim en güzel film ... tek geçerim ...
7
10 months ago
buketaktas profile photo
buketaktas
Harikaydı.. Etkiledi resmen o günlere aldı götürdü o kadar güzel işlenmiş ki o konu yaşamış gibi oldum.. Vicdan insana neler yaptırırbu filmle görüyoruz mutlaka izleyin ...
8
10 months ago
Brook profile photo
Brook
Çok etkileyici bir filmdi. Mutlaka izlenmeli her "insan" tarafından.
5
10 months ago
ozgurema profile photo
ozgurema
dinine ırkına bakmadan yaşanmış bir olayı ve insanlardaki ruhu hissetmeye çalıştım. bu bir kahramanlık ve önderlik öyküsüydü.
7
11 months ago
ecemcelikkol profile photo
ecemcelikkol
Herkes izlemeli. Çok etkilendim . Başyapıt.
0
1 year ago
damla. profile photo
damla.
savaşı en iyi anlatan filmlerden birisi. bir başyapıt..
8
1 year ago
MeKa profile photo
MeKa
Başyapıt diye adlandırılan birçok filmi çok da anlamlı bulmadığımı itiraf etmeliyim. Bu da onlardan biri. Konusu farklı olsaydı belki gerçekten etkileyici bir film olabilirdi, ama bu haliyle ı ıh. Üç saat boyunca dayanmamın tek sebebi Ralph Fiennes.
1
over 1 year ago
Aaisha profile photo
Aaisha
geçmişi gözler önüne harika bir şekilde önümüze seren bir film.geçmiş asla saklanamaz...Shindler,büyük adam.kurtarabildiği yahudiyi kurtarmaya çalışan.burada her ne kadar menfaati üzerine böyle bir şey yaptığı gösterilse de büyük koruyuculuğu yok sayılamaz.195 dakikaya bir 195 dakika daha ekleselerdi yine izlerdim.
2
over 1 year ago
EDITOR profile photo
EDITOR
YAHUDİ PROPAGANDASI Nazi karşıtlığı üzerinden muhteşem bir film oluşturulmuş. Spielberg farkı işte. Film siyah-beyaz ama bu asla rahatsız etmiyor. Kırmızı rengin görüldüğü tek renkli sahne, bir çocuktaki kanamaya dikkat çekildiği an. Tabi yahudiler her zaman duygusal ajitasyon yapıyor. Zavallılar! Bu ayarda bir filistin mezalimi filmi niye yok acaba?
2
over 1 year ago
EliteBrains profile photo
EliteBrains
Mutlaka izlenmesi ve çokça ders çıkarılması gereken filmlerden..
0
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
sağlam bir epik film. tek sıkıntısı konusunun yahudi soykırımı olması. bildiğiniz gibi 2. dünya savaşı ve yahudi soykırımı baydı artık! o dönemde yahudilerden daha fazla sscb'li türk, çingene, kırımlı vs halk katledilmesine rağmen hiç anılmıyor. edit: RALPH FIENNES'E DİKKAT!
1
2 years ago
rezo1903 profile photo
rezo1903
bu hayatınızda qecirebileceqiniz en qüzel 195 dakika..kesinlikle sizde qidip bi dvd sini alın ve cocuklarınıza bırakıcaqınız bi mirasınız olsun bu arada Ralph Fiennes mükemmel i bir çıta daha yüklestmiş..!!
2
2 years ago
Semraykut78 profile photo
Semraykut78
.
0
2 years ago
feridun profile photo
feridun
izlediğimde beni derinden etkileyen bir başyapıt senaryo oyunculuklar müzik herşeyiyle dört dörtlük bir filmdi spielbergün dünya sinemasına armagan ettiği bir başyapıttır en sevdiğim en etkilendiğim filmdir aslında bu başyapıta film diyemeyizki 3 saatlik belgesel diyebiliriz
1
2 years ago
EliteBrains profile photo
EliteBrains
Mutlaka izlenmeli
0
2 years ago
ozlemulgen profile photo
ozlemulgen
i love its songs
0
2 years ago
furkandr profile photo
furkandr
film çok uzun ama gerçekten güzel
0
2 years ago
TARIK59 profile photo
TARIK59
olağanüstü bir başyapıt.9/10
2
over 2 years ago
mesuttay profile photo
mesuttay
Başyapıt....
2
over 2 years ago
BlackPeter profile photo
BlackPeter
saçlı sakallı halmle nerdeyse ağlatıcaktı öyle bir film.3 saat bu izlenir mi bea demiştim ama her dakikanın hakkını verdi.
2
over 2 years ago
omurr profile photo
omurr
ÇOK etkikeyici muhteşem bir film. bu filmin üstü o tarihin kendisi.
0
over 2 years ago
TheSerpilD profile photo
TheSerpilD
Film çok iyi açın izleyin neyi bekliyorsunuz.
1
over 2 years ago
starch profile photo
starch
Steven Spielberg winning an Oscar® for "Schindler's List" http://www.youtube.com/watch?v=7bRNEZVNVSs
0
over 2 years ago
jrasd profile photo
jrasd
Ağladım lan.
0
over 2 years ago
esarialtin profile photo
esarialtin
şu yüzüğü satsam kaç kişi kurtulur?
0
over 2 years ago
Rozbud profile photo
Rozbud

Hangi çiçek, diğerini “sarı açtı” diye ayıplar?
Hangi kuş, “farklı ötünce” diğerine yasak koyar?
Derisinden, dilinden ötürü öldürülüyor insanlar.
Ah insanlar!
Her şeyi bulup kendini bulamayanlar..

"Charles Bukowski"
9
over 2 years ago

Who liked Schindler's List

Who wishlisted Schindler's List

Shelves that Include Schindler's List

Interesting content shared about Schindler's List

^ Back to Top