Smultronstället (Wild Strawberries) (1957) poster

Smultronstället (1957)
(Wild Strawberries)

Tags
Director
Country
Sweden
Runtime
91 minutes
slymndgn Huysuz ve inatçı profesör Isak Borg hayatta bir başına kalan, yıllarını bakteri bilimine veren 78 yaşında bir fizikçidir. Mezun olduğu Lund Üniversitesi’nden alacağı onur nişanesi için Stokholm’den Lund şehrine doğru yola çıkan profesör, bu yolculuk esnasında türlü kabuslar görecektir. Ölüme adım adım yaklaştığını hisseden adamın kabuslarında sorunlu geçmişi karşısına çıkacaktır.İsveç topraklarından çıkan, sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinen biri olan Ingmar Bergman’ın başyapıtlarından biri sayılan film yönetmenin varoluşsal sorunlarını irdelediği yapıtlarından biri. (B.P)

Trailer not available.

bluebird profile photo
bluebird
Şafak vakti

aradığım arkadaş nerede?

Gece çöktüğünde

onu hâlâ bulamamıştım.

Yanan kalbim,

bana onun izlerini gösteriyor.

Çiçeklerin açtığı her yerde,

onun izlerini görüyorum.

Onun sevgisi tüm havaya karışmış,

sesi yaz rüzgarında uğulduyor…
0
10 days ago
eminuk profile photo
eminuk
Filmin en sevdiğim yanı mesajı alttan vermemesi. Vermek istediği mesajı cümle içinde kullanması. İzleyicinin hazıra konmasından yana olduğumdan değil de zaman zaman filmin yaratıcılarının "gerçekten" ne düşündüğünü bilmek istiyor insan. O bakımdan oldukça başarılı buldum filmi. Ayrıca hiçbir zaman ölmeyecekmiş gibi cümleler kuran gençler sinirimi bozdu. Ağızlarına kürekle vurasım geldi. Niyeyse bu tarz filmleri çok içselleştiriyorum, karakterlerin kurgu olduğunu unutuveriyorum. Böyle olduğunda filme "bu olmuş" diyebiliyorum. Isak amcayı da ne kadar aksi olursa olsun sevdim, kendi amcammış gibi bağrıma bastım.
3
1 month ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Duygusuzluk, bencillik, acımasızlık…
İnsan olmada ‘Yetersiz’lik…
Modern çağın insanının küçük ama önemli hataları.
Ceza: Yalnızlık. İlk kez Bergman filmi izliyorum ve bence tam anlamıyla bir şaheser. Bir dakika bile sıkılmadım. Altındaki felsefe o kadar yoğun ve çarpıcı ki felsefe derslerinde mutlaka izlenilmesi gereken bir film.
1
over 1 year ago
otekiben profile photo
otekiben
"pişmanlıkların ve hayal kırıklıklarının zaman aşımı olmaz, insan yaşadığı sürece varlıkları sürer" dediğini düşündüğüm teknik şaheseri bergman klasiği.
4
over 1 year ago
Rozbud profile photo
Rozbud
Kendinden neden kaçar insan? Doğrusu, kaçabilir mi? Nereye saklanır, gittiğinde? Geçmişin yükünü nerede bırakır?
4
almost 2 years ago

Who liked Smultronstället

Who wishlisted Smultronstället

Shelves that Include Smultronstället

Interesting content shared about Smultronstället

^ Back to Top