Spotlight (2015) poster

Spotlight (2015)

Director
Country
USA
Runtime
128 minutes
Blacklion The Boston Globe gazetesinde çalışanların, rahiplerin çocukları taciz ettiğine dair skandalı çözmeye ve bölgedeki Katolik kilisesinin de bu olayı örtmeye çalışmasının anlatıldığı film gerçek bir hikayeye dayanıyor. Asıl gerçeği araştıran gazetecilerin önüne, kilise çalışanlarından ve avukatlardan oluşan bir engel çıkar...IMDB 8.5

Queenofhearts profile photo
Queenofhearts
Ülkemizde Ensar vakfı için benzer bir film çekildiğini düşünsenize...düşünemedik
3
1 month ago
Insomniac profile photo
Insomniac
Elbette ki, film konusunda "seçici" olan seyirci kitlesi filmi 'durağan' bulmuş olabilir, sanırım hak verebilirim. Görsel şölen yok. Mükemmel bir oyunculuk performansı yok. Fakat film zaten bunları pas geçip yalnızca konuya odaklanmış, öğrenmemizi istemiş. Hassas fakat yüzeysel bir anlatımla olayın duygusal boyutuna çok inmeden dört gazetecinin araştırmasını izliyoruz. Ve adeta haberi gazetede gören okuyucular gibi bizler de vicdanımızla baş başa bırakılıyoruz. Yaşanan olayla ilgili yorum yapmak yetersiz olur, fakat izlenmeli ve bilinmeli diye düşünüyorum.
1
5 months ago
Philosophy profile photo
Philosophy
Zamanı ve gücü kullanarak yaşanılanları örtbas etmeyi başaran din adı altındaki insanlar suyu bulanıklaştırıp yüzlerini gizlediler. Ama basın? Özgür basın diye ben buna derim işte.. Tabi bizler günümüzde hiçbir şey yokmuş gibi yaşayamaya devam etsekte biliyoruz ve hala yaşanılmasına izin veriyoruz.
4
6 months ago
vapaamies profile photo
vapaamies
Bu kadar durgun bir filmin, bu kadar sürükleyici olması şaşırtıcı. Oscar'ı uzun süre sonra haketmiş bir film gördüm. Helal olsun tüm ekibe. Konu zaten başlı başına efsane. İzleyince bir nebze gazeteci olma isteği doğmuştur herkesin içinde.
2
7 months ago
buketaktas profile photo
buketaktas
''Bazen zamanımızın çoğunu karanlıkta tökezleyerek harcadığımızı unutmak kolaydır.'' koca bir filmin özeti... Harikaydı , bu kadar hassas bir konu bu kadar sade ve yerinde işlenebilirdi...
4
7 months ago
Sefa profile photo
Sefa
Çok sağlam bir konu çok sağlam oyunculuklar ve başarılı bir yapım. Ancak gerçek bir hikaye olması çok ama çok üzücü. Böylesine iğrenç bir şeyi su yüzüne çıkaran büyük insanlara sonsuz teşekkürler. Düşünsenize tanrının evinde tanrının adamına güvenmiceksinde kime güveneceksin? Çok üzücü :(
2
7 months ago
SoulArt profile photo
SoulArt
bu kadar hassas bir konuyu fazla sulandirmadan basariyla işlemişler. ajitasyon üzerinden cok prim yapabilirdi ancak buna girmeden cok güzel sonuclandirmislar filmi. kaliteli bir film. tavsiye ederim. gerçek hikaye olması etkileyici oldugu kadar kahrediciydi.
7
8 months ago
Peris profile photo
Peris
"Biliyoruz ve olmasına izin veriyoruz." Son günlerde ülkemizde yaşanan benzer durumdan dolayı utanç içinde izledim. Biz de gözlerimizi kapamış bu kadar olmaz diye iç geçirmekten başka bir şey yapmıyoruz. Münferit olaylar olmasını umuyoruz. Yayın yasakları ve iktidarın tüm olanaklarına rağmen bu kadar ayyuka çıktığına göre kim bilir daha ne iğrençlikler yaşanıyor. "Biliyoruz ve olmasına izin veriyoruz."
14
9 months ago
ladyirem profile photo
ladyirem
Böyle hassas bir konuyla elbet Oscar alınır diyerek önyargılı başladım izlemeye ama geçen her dakika film sakin ama bir o kadar da sürükleyici havasıyla sizi içine çekiyor. "Biliyorlardı ve olmasına izin verdiler." İzlenilesi bir film.
4
9 months ago
DUA profile photo
DUA
sıkıcı ama , gerçek yaşamdan alınmış olması nedeni ile izlenilebilir ...
1
9 months ago
Ovuzo profile photo
Ovuzo
Spotlight izleyince aslında konusu basit, yönetmenlik yok ve benzeri birçok eleştiri yapılabilir, haklı da olabilirsiniz ama her birinin ayrı ayrı bir değeri yokken bütüne hizmet etmesi açısından takdire şayan olduklarını fark edeceksiniz. Yönetmenlik mi yok? Sonuna kadar var ancak McCarthy hikayeye hizmet eden bir tercihte bulunup kendisini geri planda bırakmış lakin bu memur yönetmenlik asla değil. Memur yönetmenlik ne demek anlamak isteyenlere 1996 tarihli Evita filmini izlemesini öneririm. Alan Parker o filmde tam bir memur yönetmenlik örneği göstermiştir. Oyunculukları ve senaryosu kalburüstü olan bir filmin en iyi film olmaması mümkün mü? Ha bana kalsa ben de Mad Max varken diğer başka bir şeye ödül vermezdim ama Mad Max en iyi film olamayacaksa Revenant asla olmamalı, Spotlight ikinci tercihimdir. Bu yüzden de Oscar'da zarftan çıkan en güzel sonuçtu. Filmin bilinçli tercihleri var sizi içine almamak gibi tamamen objektif bir şekilde olan biteni değerlendirmeniz adına ve bunun adı da yönetmenlik oluyor. Bu noktada filme getirilecek eleştirilerin de altının "Ben çok sıkıldım izlerken"den daha dolu şeyler olması gerekli zannımca.
0
9 months ago
Gokalpb profile photo
Gokalpb
Ölüm yok, kavga yok, seks yok, kan yok, vahşet yok. Hiçbir şey yok filmde. Araştırma yapan 4-5 tane gazeteci sadece. Asıl soru şu. Böylesine bir filme insan nasıl kitlenebiliyor? İşte ben buna başarı derim. Oscar'ı alması umuduyla...

Edit:Oscar Goes To Spotlight :)
7
9 months ago
KafkaLoz profile photo
KafkaLoz
izledikten sonra midem bulandı, bunlar nasıl gerçek olabilir?
0
9 months ago
ecemcelikkol profile photo
ecemcelikkol
Gerçekten çok etkileyici bir hikaye. Çok beğendim.
3
10 months ago
Lalaith profile photo
Lalaith
Konusunun gerçek olayları anlatması nedeniyle oldukça önemli ve çarpıcı olmasına rağmen anlatımının o kadar da çarpıcı olmadığını düşünüyorum. Düzgün bir film o kadar.
2
11 months ago
mervyazc profile photo
mervyazc
''Biliyorlardı ve olmasına izin verdiler.''
7
11 months ago
lews profile photo
lews
Çok etkileyici ve önemli konulardan biri , daha önce duymuştum bu tarz hikayeler , ama olayların bu denli derin olduğunu bilmiyordum.İzlenilmesi gereken bir film diye düşünüyorum , oscar ında en büyük adaylarından bence.
1
11 months ago
EntelKarinca profile photo
EntelKarinca
Sıkılarak izledim. Filmin konusu iyi ama çok yüzeysel anlatılmış bana göre. Filmin içine bir türlü giremedim izlerken. Oscar almak için kilit bir konu seçip oynamak bana kolaycılık gibi geldi açıkçası.
1
11 months ago
corcia profile photo
corcia
Gercekten etkileyici ve onemli bir film bence ….
2
11 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Çok iyi bir gazeteciliğin gerçek hikayesi. Boston gibi tutucu bir kasabada yıllarca gizlenilmiş bir skandal ve bunun meyvesini dini otorite ve biraz da baskıyla yiyen din adamlarının küçük yerel bir gazetede çıkan haberinin peşine düşen büyük bir şirketin bulduğu haber ve olaylarla şok edici sonuçlara varıyor. Akıcı ve güzel bir senaryosu var sinemaya çok güzel uyarlanmış. Yılın başarılı yapımlarından birisi. Oyuncular da bir o kadar başarılı.
10
11 months ago
burcst profile photo
burcst
Düzgün çalışan bir hukuk sisteminin ve basın özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seren gerçek bir başarı öyküsü.8,5 imdb puanını hakediyor.İlk 40 dakikadan sonra daha sürükleyici hale geliyor.Doğal oyunculuklar,konunun gerçekliğini daha da öne çıkarmış. Özellikle Mark Ruffalo'nun performansından çok etkilendim.Filmin senaryosu da dolu dolu.İsimleri ve bağlantıları aklınızda tutarak izlemelisiniz.Konusundan dolayı yer yer hüzünlendirmeyi de başaran güzel bir film.İzlemenizi tavsiye ederim.
15
11 months ago
incidamla profile photo
incidamla
Newsroom'dan hallice, tv dizilerinin bir tık üstü özenle çekilmiş film. Sadece senaryonun kurtarıcılığı var o yüzden bu kadar olay yarattı zaten.
5
11 months ago

Who liked Spotlight

Who wishlisted Spotlight

Shelves that Include Spotlight

Interesting content shared about Spotlight

^ Back to Top