Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999) poster

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999)

Director
Country
USA
Runtime
136 minutes
cinemarty Genç Luke Skywalker’ın içindeki gücü keşfedip galaksinin zalim imparatoruna başkaldırmasına henüz on yıllar vardır. Hatta Luke henüz doğmamıştır. Barış içindeki galakside Cumhuriyet hüküm sürmektedir. Barışçıl bir gezegen olan Naboo, iyi yürekli genç Kraliçe Amidala tarafından yönetilmektedir. Gizli Sith Lordu ve onun şampiyonu Darth Maul’un maşası olan Ticaret Federasyonu, barışı sarsacak girişimler ve adil olmayan müzakere taktikleriyle Amidala’yı köşeye sıkıştırmaktadır. Jedi şövalyesi Qui-Gon Jinn ve çömezi Obi-Wan Kenobi durumu incelemek için Naboo’ya gönderilirler. Jedi’lar giderek derinleşen komployu keşfederken 9 yaşındaki Anakin’le tanışırlar. Küçük çocuğun mekaniğe karşı müthiş bir yeteneği ve şeytani bir zekası vardır. Jar Jar Binks isimli geveze ve kurbağamsı mahluğun da dostluğunu edinerek büyüyen uyumsuz grup, bir yandan Federasyonun robot ordularına karşı Amida’lanın yardımına koşarken, öte yandan da Darth Maul’la yüzleşmek zorunda kalacaktır. Galakside bir şeyler, geri dönmemek üzere değişmeye başlamıştır..

Sezgii profile photo
Sezgii
Yarış sahnesi mükemmelliği diyorum ve susuyorum. Anakin’in çocuk halini o kadar tatlı göstermişler ki, kötü olacağına inanamıyor insan. Sıralamayı karıştırıp ilk başta bu filmi izlediğimde yarım saat allahım bitmeyecek mi bu eziyet demiştim ama şimdi duygulanmış, hüzünlü bir şekilde bakıyorum ekrana : ) Favori filmim ‘’5’’ kadar olmasa da bundan da çok etkinlendim.
1
1 month ago
PaRaNoYa7 profile photo
PaRaNoYa7
İlk 3 filmden sonra iyi geldi. Oyuncu seçimleri ve senaryosuyla bayılarak değil belki ama sıkılmadan izledim.
0
1 month ago
Brook profile photo
Brook
Kesinlikle izlediğim en iyi Star Warslar'dan biri. Leia'nın olmaması da etken tabi buna :D Efsane bir serinin nadide bir parçası.
2
9 months ago
.SimS. profile photo
.SimS.
öncelikle izlediğim Star Wars filmleri içinde en sewdiğim , en beğendiğim bu film oldu , daha izlemediğim 3 film war tabi ama 4-5-6-1 içinde 1 en iyisi oldu nedeni ise hiç kuşkusuz Teknolojinin çağ atlaması :D we Leia'nın olmaması :D Anakini we Amidayı çok sewdim bir aşk bekledim açıkçası ama küçüklerdi yine de anakin kraliçeye boş değil gibi :D we gelelim JAR JAR'a çok eğlenceli çok sempatikti onu izlemekten keyif aldım , bence herşeyiyle çok iyi bir filmdi bu gerek oyuncu seçimleriyle gerek görsel efektlerle , kurgusuyla we zamanın iyi kullanımıyla ben çok sewdim :)
3
10 months ago
gangrel profile photo
gangrel
Söyleyecek pek bir şey yok 10 numara beş yıldız. Yalnız Darth Maul sith lordunun üstüne gidilse başlı başına bir seri film çıkabilecek bir karakterken fazla işlenmemesi olmamış. Bence o karakter 2-3 sahne ile geçiştirilmeyecek kadar farklı ve ilgi çekici bir karakterdi. Onun dışında beklentileri veriyor.
0
10 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
İkinci üçlemenin ilk filmi ve ilk göze batan tabiki teknolojinin yükselişi. Film genel olarak diğer seriden geri görülüyor fakat ben yine çok büyük bir keyifle izledim. Özellikle sonlardaki savaş aksiyonu fazlasıyla yüksek tutuyor. Oyunculuklar da bir o kadar başarılı. Özellikle minik Anakin'in oyunculuğu :) Tipler yine hem eğlenceli hem muhteşem bir hayal gücü ürünü. Zaten yeni çıkacak filme dair tek korkum George Lucas'ın eksikliği olacak. ve tabi benim en sevdiğim karakterlerden biri Droidlerle de burada ilk kez karşılaşıyoruz :) Stormtrooperları da özledim ama olsun. Neyse :D çok keyifli bir film gerçekten yeni seri de aynı heyecan ve güzellikle başlıyor :)
7
11 months ago
burcst profile photo
burcst
Bu yeni serinin ilk filmini çok başarılı buldum.Eski seriye nazaran insani duyguları daha güzel işleyen bi bölümdü.Sanırım bunda oyuncuların da payı var.Küçük Anakin'e bayıldım, öyle tatlı konuşan ve öyle güzel bi oğlan çocuğunun varlığı filme çok şey katmış.Ve tabii ki esas katkı Liam Neeson'dan geliyor.Onun karizması, ağırlığı ve mükemmel oyunculuğu filmin her dakikasında hissediliyor.Evan McGregor daha az role sahip olsa da ışığıyla ordaydı.Natalie Portman'ı da ayrı seviyorum zaten.Sevimli robotlarım yine ordaydı, diğer yaratıklar da başarılıydı. Yenisini yapmışlar olmamış eğilimi (ya da önyargısı) bana işlemedi!
11
11 months ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Maalesef bu bölüm eski bölümlerin çok gerisinde kalmış. Darth Maul karakteri de iyiydi ama insan Darth Vader' ı arıyor. Teknolojinin nimetlerinden yararlanılmaya çalışılmış ama bence biraz fazla abartılmış. Droidler ve Gurgonlar arasındaki savaş adeta eski bir bilgisayar oyunu havasındaydı. Tabi teknolojinin bazı yararlarını da görmedik değil daha fazla gezegen ve daha fazla canlı türü de görmüş olduk. Bana göre filmdeki en büyük hata oyuncu seçimleriydi. Liam Neeson ve Samuel Jackson isimleri dışında hiçbir oyuncu olmamış bence bu rollere. Özellikle Natalie Portman' a aşırı uyuz oldum, herhalde kariyerinin en kötü oyunculuğu bu olsa gerek çok yapmacıktı diğer sinir bozucu olan ise Anakin roündeki şu küçük şımarık mahluktu, yok bu kadar iticilik. Açıkçası benim için hayalkırıklığı oldu.
0
1 year ago

Who liked Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Who wishlisted Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Shelves that Include Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Interesting content shared about Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

^ Back to Top