Takva (Takva: A Man's Fear of God) (2006) poster

Takva (2006)
(Takva: A Man's Fear of God)

Tags
Director
Country
Germany
Runtime
96 minutes
Blacklion Geleneksel bir İstanbul mahallesinde doğmuş olan Muharrem 30 yılı aşkın bir süredir aynı mahallede yaşamaktadır. Sade bir işi vardır. Mütevazi ve içe dönük bir kişi olan Muharrem gece gündüz ibadet ederek, cinsellikten uzak, en sert İslami akidelere sıkı sıkıya bağlı bir yaşam sürdürmektedir. Muharrem'in koyu dindarlığı, varlıklı ve güçlü bir tarikat şeyhinin dikkatini çeker. Onun alkışlanası güvenilirliği ve vicdani zenginliği, bu şeyhin kendisine tarikatın sahip olduğu sayısız mülkün kira toplayıcısı olarak çalışacağı idari bir görev teklif etmesine yol açar. Yeni giysiler, cep telefonu ve bilgisayarla donatılmış Muharrem, şimdi uzun zamandır uzağında kalmayı başardığı modern dış dünyanın içindedir. Saf bakışları kısa zamanda içki tüketimi ve hayır konularına karşı gösterilen çelişkili davranışlara şahit olur. Muharrem, artık tahakküm eden ve mağrur bir kişi olmuştur. Çalıştığı yerde elinde olmadan bir yolsuzluk yapar. Daha da kötüsü, Muharrem'in iç huzuru gitgide bir işkence haline gelen, gece gündüz kendisini rüyalarında cezbeden baştan çıkarıcı bir kadının görüntüsü ile allak bullak olur. Muharrem yaşamını dünyevi ve manevi değerleri birbirlerinden ayırabilme üzerine kurmuştur. Ama kendini adadığı değerler birbir yıkılmaktadır. Allah korkusu akli dengesini zedelemeye başlamıştır...

slymndgn profile photo
slymndgn
Türk sineması için altın değerinde bir film Erkan Can'ın müthiş oyunculuğu yaşanmışlığı içimize sokan ve verdiği mesajlar açısından nadir bir eser izleyin izlettirin..
0
1 month ago
digigirl profile photo
digigirl
Erkan Can muhtesem ! Konu ,kurgu hepsi süper bayıldım.
0
1 year ago
sabriayes profile photo
sabriayes
"çok alametler belirdi, vakit tamamdır.
haram, helal oldu helal haramdır.
kendi kendimizle yarışmaktayız gülüm.
ya ölü yıldızlara götüreceğiz hayatı
ya da dünyamıza inecek ölüm."
1
over 1 year ago
esarialtin profile photo
esarialtin
Muhteşem bir senaryoya sahip, çok iyi çekilmiş bir iş. Erkan Can zaten Türkiye'de bu tarz özgür kafaların çektiği işlerin adamı, filmde harikalar yaratmış. Tanrının sadece bir şirketten ibaret olduğunu anlayan bir adamın, o güne kadar yaşadığı bastırılmışlıkları, cinsel güdülerini ve bunları hiçe saymasını sağlayan Tanrı Korkusunu cesur bir kalem anlatmış. Türkiye'deki dinci kesim filmi anlamamış olacak ki fazla saldırmamış, biraz sanatın dilinde olayların nasıl döndüğünü bilseler, internet sitelerinden önce eminim bu filmi yasaklarlardı. Acıklı ve kozmopolit hikayelerin döndüğü istanbul'dan bir adamın profili bu film. Tavsiye ediyorum.
2
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
harika bir film. türk sinemasının en iyilerinden. yalnız değeri bilinmiyor henuz
2
2 years ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
gereken yerlere gereken mesajları ileten bir film..
0
over 2 years ago

Who liked Takva

Who wishlisted Takva

Shelves that Include Takva

Interesting content shared about Takva

^ Back to Top