The Big Short (2015) poster

The Big Short (2015)

Tags
Director
Country
USA
Runtime
130 minutes
ecel16 Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelmişti: Büyük Açık. Cesur yatırımları, onları her şeyi ve herkesi sorgulamalarının gerektiği modern bankacılığın karanlık, hassas noktasına götürmüştü. Michael Lewis’in çok satan kitabına ve gerçek bir hikayeye dayanan, Adam Mckay’in yönettiği Büyük Açık filminde Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt rol alıyor.

Umurrr profile photo
Umurrr
yuuuh o ne biçim kadroymuş!!
1
1 day ago
bahmetp profile photo
bahmetp
Mükemmel bir film.
1
2 months ago
eminuk profile photo
eminuk
Wall Street te "para" adında bir din varmış ve bu din uğruna milyonlarca insan kazıklara oturtulmuş.
0
3 months ago
Philosophy profile photo
Philosophy
Kimine fırsatlar kumpanyası kimine de çöküşün dibinin de dibi.
2
5 months ago
eskon profile photo
eskon
Bazı zamanlar anlamıyorsunuz, bankacılık ve finans sektörünün o karmaşık terimlerini duyduğunuzda... Fakat 2008 mali krizinin sebeplerini görmenizi, büyük resme odaklanmanızı sağlayan şık bir film. Oyunculuklar da başarılı...
1
5 months ago
cngz profile photo
cngz
Tavsiye !!

tamam artık filme geç.

devamında başka bir bakış açısı aynı olaya : Too Big to Fail (2011)
0
6 months ago
melihkk1 profile photo
melihkk1
Kapital ve insan ilişkisini en iyi anlatan filmlerin başındadır benim için. Dev bir oyuncu kadrosu ve çok güzel bir kurgusu var.Aralarda kullanılan gerçek görüntüler ve açıklama sekansları muhteşem. Şiddetle tavsiye
1
7 months ago
Lalaith profile photo
Lalaith
Durumun vehametini gayet iyi anlatmış film. aptallık karşısında hayrete düşecek mecaliniz kalmıyor artık içiniz acıyor. Aptal olan sıradan insan değil esasen, sıradan insanın ihtiyaçları var en temelinden barınma gibi. Zaten canavar olan kapitalist sistem bi de mutasyon geçirip bizleri ana ihtiyaçlarımızdan hiç olmayan ihtiyaçlarımıza kadar sömürme konusunda o kadar başarılı ki başına aptalları da koysan yıkılmıyor. Sürekli mutasyon geçirip satacak bişey buluyor. sen istediğin kadar sağlam dur, akıllı hareket etmeye çalış çarkın dışına çıkamıyosun. özetle budur, film de iyi dile getirmiştir. İyi dile getirmiştir, gözümüzün önüne sermiştir de ne olmuştur; sistem kendi kötülüğünü bile pazarlamıştır sonuç olarak 68 küsur milyon hasılat yapmıştır...
0
8 months ago
Gokalpb profile photo
Gokalpb
Film ilk başladığında "Bu Hollywood işini biliyor, her sene Wall Street ile ilgili film patlat kaldır parayı. İyiymiş" tarzında ön yargıyla başladım. Ama film ilerledikçe hiç de öyle olmadığını anlıyor insan. Ekonominin böylesine derin, farklı bir dünya olduğunu bilmiyordum. Keşke ekonomiden biraz daha anlasaydım dedirtti film. Her türlü bilgisizliğime rağmen akıp gitti bu Oscar Adayı film
0
8 months ago
phoeniks profile photo
phoeniks
film çok acaipti işin aslının bu kadar derin olduğunu, ekonomik krizin boyutlarını, finans sektöründe dönen dolapları by kadar net açıklayan beyin yakan bir film olmuş, ekonomiye olan ilgim nedeniyle sıkılmadım hayretler içinde kaldım, çok çok iyiydi anlatımlar da iyi olmuş ayrıca aralarda ünlülerin yaptığı benzetimli açıklamalar da örnek açısından çok yerinde düşünülmüş anlaşılmayı kolaylaştırıyor. izlenmesi gereken filmlerden olduğu kanatindeyim. filmi izlememe vesile olan arkadaşlara da teşekkür ederim:)
5
8 months ago
ecemcelikkol profile photo
ecemcelikkol
Anlatım güzeldi ama ben anlamadım :D Bir filmi yarım bırakmayı da hiç sevmem, sonuç olarak bitirdim. Christian Bale in oynadığı karakteri sevdim. Müziklerde iyiydi. Karmaşık bir film, ekonomiden anlayanlar izlesin.
3
8 months ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
Steve Carell beni şaşırtmaya devam ediyor..
0
8 months ago
Senemini profile photo
Senemini
Beynim yandi arkadaslar, finans sektoruyle alakasi olmayanlar onceden arastirin okuyun oyle izleyin derim;)
4
9 months ago
gizemgunes profile photo
gizemgunes
2008 ekonomik krizini 2 yıl kadar önceden sezen birkaç grup insanın ve durumdan bir haber olan bankaların ve yatırım şirketlerinin hikayesini işlemiş. Konuşmalar bolca ekonomik terim içeriyor ama basitleştirilerek anlatılan kısımlar ikna edici. Filmde, çok fazla ünlü oyuncu yer alıyor ve oyunculuklar da harika. Karmaşık bir film olsa da herkesin izlemesi gerektiği taraftarıyım :)
3
9 months ago
Ovuzo profile photo
Ovuzo
Yönetmen tercihi ilk açıklandığı zaman "Ne kadar yanlış bir karar" demiş olmamızı ağzımıza tıkayıveriyor Büyük Açık. McKay sulu komedilerle ün salan bir isim ve kariyerinin içinde Will Ferrell olmayan ilk filmi ile de Oscar'a aday oldu. Geçmişten getirdiği karakter işleme yetisini bu son derece ağır ve sıkıcı olabilecek filmde son derece başarılı bir şekilde kullanarak anlaşılması zor olan ekonomi temalı bir filmi seyir zevki yüksek bir yapıma dönüştürüyor. Aslında her şeyin birkaç kendini bilmez (daha ağır sıfatlar kullanmayı da tercih ederdim ama burası yeri değil) adamın koca bir dünyayı içine sürüklediği krizin etkilerini hala yaşayan bir ülkenin vatandaşı olarak filmi sinir harbi ve keyif gibi iki alakasız ruh hali izledim. Yapımcılar birliği ödüllerinde aldığı en iyi film ödülüyle Oscar yarışında aniden öne çıkan yapımın en iyi film ödülüne Sporlight ile en yakın yapım olduğunu belirteyim. İzlemezseniz kendi adınıza üzülebilirsiniz zira hikayesi, kurgusu, karakterleri, senaryosu ve şaşırabilirsiniz yönetmenliği ile son yılların en eli yüzü düzgün yapımlarından biri.
1
9 months ago
Berkantk profile photo
Berkantk
Muhteşem bir filmdi... Her ne kadar ekonomiden zerre anlamasam da, filmde çokça terim bulunsa da bir şekilde anlatmışlar. Çok eğlenceli, akışkan bir film. O kadar terim olmasına karşın kesinlikle sıkmıyor. Karakterler muntazam, kurgu müthiş. Hele ki müzikleri ile film bambaşka bir boyuta geçti benim için
1
9 months ago
hezarfen profile photo
hezarfen
mükemmel film tanımına bu filmi de yazarım anlamayanlar çoğunlukta ama kocaman ekonomik sistemi 2 saatlik filmde anlatmak mümkün değil ama kumar ve şefin yemek pişirme kısımları çok başarılı anlatımlardı gerçek hikaye olması ayrıca cezbedici ve bunu komediyle harmanlıyo muhteşem değilde nedir?ayrıca belirtmeliyim ki bir sürü tanıdık oyuncu varsa o film kötüdür tabumu yıkan film oldu :) ve ayrıca steve carell ve ryan gosling bu kadar uyumlu olmak zorunda mı?
1
9 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Yakın dönemde yaşanan ekonomik krizi önceden sezen bir kaç kişiyi anllatan bir film. Her ne kadar basit şekilde durumu bir kaç yerde izah etse de yine de karmaşık ve çok fazla terim içeriyor. Oyunculuklar ise fazlasıyla başarılı. Özellikle Steve Carrell çok iyiydi.
4
9 months ago
Omerbahadir profile photo
Omerbahadir
Film american ekonomisinin sahte bir sistem üzerine kurulu olduğunu farkeden birkaç insanın gözünden 2008 krizini anlatıyor. Bolca ekonomik terim bulunduğundan önem arzeden yerleri güzel bir şekilde açıklamışlar terimlere yabancı olsanızda bu filmden sıkılmanızı engelliyor.Son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden biriydi gerçekten sebebi ise objektif olduğunu düşünmem.Bir yandan kapitalist sistemi eleştirirken bir yandanda sistemin göbeğindeki insanların abartmadan, kahramanlaştırmadan başarı hikayesi anlatılıyor.Bale nasıl bu kadar az sahneyle yardımcı oyuncu adaylığı almış anlamadım ama yinede bütün oyuncular harikaydı izleyin izlettirin...
8
9 months ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Evet sağlam kurgulanmış zor bir film daha geride bıraktık. Sert bir Kapitalizm gerçekleri filmi diyebiliriz ki kesinlikle gerçek hayatta bundan dolayı hayatları mahvolan milyonlarca insanın yaşadıklarından sert olamaz. Akademi Ödüllerinin hiç şüphesiz en büyük adaylarından biri (Spotlight ve The Revenant ile birlikte). Öncelikle anlatımın gerçekten enfes olduğunu belirtmeliyim. Bu konudan anlamayan çoğu insan için bile mümkün olduğunca açıklayıcı olmuş. (Yine de temel bazda da olsa bir bilgi birikimi iyi olur. ) Şahsen ieride bir kez daha tekrar edeceğim. Akademi Ödülleri' nde en iyi kurgu ve uyarlam senaryo dallarında favorim oldu açıkçası. Oyunculukların herbiri enfesti ancak Christian Bale' den çok Steve Carell' in çok iyi iş çıkardığı düşüncesindeyim. Yardımcı erkek oyuncu dalında Bale' i ödüle oldukça uzak görüyorum ki bu beğenmedim anlamına gelmesin. Aralarına serpiştirilen o açıklama bölümleri harikaydı. Kısacası bu yılın şüphesiz en iyilerinden en kısa sürede sağlam kafayla izleyin.
10
9 months ago
berrn profile photo
berrn
sonundaki kısacık cümlenin beni fazlasıyla etkilediğini söylemem gerek. sonuç olarak gerçekleşeceğini hepimiz biliyoruz fakat yüze vurumu güzel olmuş. konuya hakim değilseniz ya da ilgili değilseniz izlemeniz biraz zor olabilir. bence gayet başarılıydı, güzel işlenmiş.
11
9 months ago
burcst profile photo
burcst
Değişik bir film.Aralara serpiştirilen "sizin anlayacağınız dilden hal böyleyken böyle" skeçleri güzeldi.Ekonomi derslerinde izletilmeye de müsait bir yapım.Ekonomi,para,borsa,finans,kredi ve paradan para kazanmak gibi kavramlar benim ilgi ve sevgi alanımın çok dışında kaldığı için zevkle izledim diyemem ama oyuncular iyiydi.
13
9 months ago
UNALILK profile photo
UNALILK
Kapitalist sistemi sevmiyorum.Bu film finansal sistemde menkul kıymetler üzerinde her geçen gün insanların uydurup bir süre sonra yasallaştırdığı sonrasında da popüler hale gelen fırsatların etkilerinin nasıl olabileceğinin uyarlaması. Sorun şu ki filmde terimlerin anlatımı doğru yöntemle yapılmasına karşın yetersiz kalmış. Sonuçta anlatılacak şeyler somut olmayınca biraz sıkıntılı... Oyunculuk harika, biraz araştırma bilgi edinip izlemekte fayda var. Ciddi yoğun tartışmalar ve bilgi yüklemesi olduğu için ben ara ara durdurarak izledim herhangi bir şey kaçırmayayım diye... Bir daha seyredersem daha iyi anlayacağımı düşünüyorum :)
13
9 months ago
EsraG. profile photo
EsraG.
Filmin bir anlaşılma problemi olduğunun çekenlerde farkında ki aralara ünlüler sıkıştırıp anlatmaya çalıştılar, hoş da olmuş. Ama çok fazla teknik terimlere boğulmuşlar. Bu konuda çalışan ya da en azından ilgisi olanların sevebileceğini düşünüyorum. Geri kalanımız içinse Steve Carell, Christian Bale ve Brad Pitt'in şahane oyunculukları yeterli olacaktır sanırım.
6
9 months ago
mels profile photo
mels
Film ne kadar eğlenceli bir şekilde işlenmeye çalışsa de benim gibi bu konulardan anlamayanlar için zaman zaman sıkıcı olabiliyor. Buna rağmen oyuncular sayesinde yine de kendini izletmeyi başarıyor. Özellikle bu finansal terimlerle ilgili aralarda yaptıkları açıklamalar, konuşmaları rap müzik tadında vermeleri oldukça farklı ve güzel olmuş.
6
9 months ago
lews profile photo
lews
2008 krizini bu krizi fırsata çevirmeye çalışanların gözünden çok güzel işlemişler .Kapitalizmin şişirdiği balonun nasıl patladığını ve bunun yine en çok fakirleri ve ekonomisi hassas ülkeleri nasıl etkilediğini filmde bir kez daha anlamış oldum.Biraz hızlı bazı yerler kaçabiliyo anlamak için çok dikkatli izlemek lazım bazı yerleri tekrarlamak da gerekebilir.Genel olarak filmi beğendim oyuncu kadrosu ve kurgusu çok iyi .
3
9 months ago
biologist profile photo
biologist
Ekonomik terimlerden pek anlamıyor olsam da izlerken kaybolmadığım, oldukça iyi bir kurguya sahip olan film. Faturasını bugün bile tüm dünyada ödemeye devam ettiğimiz 2008 krizinin ardındaki açgözlülük ve bencilliği beyaz perdeye çok güzel aktarmışlar. Film her ne kadar absürt dram/komedi gibi gözükse de acı gerçekleri yüzümüze vurmayı çok iyi beceriyor. Seyirciyi A sınıfı yıldızlar ve enerjik bir anlatımla eğlendirirken bir yandan da dünyayı yöneten bir avuç açgözlü, bencil gerizekalıya karşı gerekli öfkenin içinizden yüzeye çıkmasını sağlıyor. Christian Bale'in performansı oldukça iyi. Fakat benim asıl dikkatimi çeken Steve Carell'in performansı oldu. Hep komedi filmlerinde görmeye alışık olduğumuz Steve Carell gitmiş yerine ciddi, agresif, depresif bir Steve Carell gelmiş. Yaşanan her şeyden vicdani olarak en fazla etkilenen karakteri de yine Steve Carell canlandırıyor. Bütün bunları sadece canlandırmıyor, size de yaşatıyor. Ve ben artık bu adamın komedi filmlerini bırakıp karşımıza bu tarz rollerde daha fazla çıkmasından yanayım..
8
9 months ago
GokhanOkutan profile photo
GokhanOkutan
"neymiş bu mortgage krizi bu kadar mesele oldu?" sorusunun cevabını veren film. gazet güzel olmuş steve carell ve christian bale döktürmüşler. bazı ekonomik terimlere fransız kalmak biraz can sıksa da hikayeden kopmadan, kafada soru işareti kamadan izleniyor. christian bale'nin genius tavırları için bile izlenir.
9
10 months ago
canmustaffa profile photo
canmustaffa
Ekonomik terimlerden anlamıyorsanız, muhtemelen izlerken kaybolacaksınız. Konuyu takip etmekte zorluk çekenler olabilir. 2008 krizini fırsata çeviren zeki adamların hikayesini mutlaka izlemenizi öneririm.
1
10 months ago

Who liked The Big Short

Who wishlisted The Big Short

Shelves that Include The Big Short

Interesting content shared about The Big Short

^ Back to Top