The Double (2013) poster

The Double (2013)

Director
Country
UK
Runtime
93 minutes
Blacklion Freud’un bahsettiği biçimiyle ‘tekinsizlik’ filmin ruhuna cuk oturdu.” Simon her şeyden önce utangaç bir adamdır. İşyerinde herkesin unuttuğu, annesi tarafından küçümsenen ve rüyalarının kadını tarafından bir türlü fark edilmeyen bir adamdır. Dışlanmışlığını ve dünyanın ona kayıtsızlığını değiştirmek içinse elinden pek bir şey gelmemektedir. Ta ki, işyerine ona tıpatıp benzeyen James gelene kadar. James onun fiziksel olarak ikizidir ama karakter olarak tam zıttıdır. Kendine güveni, karizmatikliği ve kadınlarla çok iyi geçinebilmesiyle bir anda herkesin gözdesi oluverir. Simon’ın tam da korktuğu gibi, James yavaş yavaş onun bütün yaşamını ele geçirmeye başlar. Dostoyevski’nin ‘Öteki’sinin oldukça yaratıcı bir uyarlaması olan film, kurduğu karanlık ve Kafkaesk atmosferle dikkat çekiyor. Richard Ayoade bu ikinci filminde, nev-i şahsına münhasır mizah anlayışıyla tedirgin edici ama oldukça da komik, daha önce pek görmediğimiz tuhaf bir dünya yaratıyor. Tek kelimeyle muhteşem!

burcst profile photo
burcst
Zaman yok,görmeye alıştığımız normal yaşam alanlarından eser yok.Karanlık ve dumanlı bir anlatım şekli var.İnsanlar,eşyalar ve mekanlar birer sembol gibi kullanılmış.Çok özgün ve güzel bir uyarlama.İzlerken aklımdan öyle çok şey geçti ki,her cümle ve her kare üzerine uzun uzun düşünülebilir.Örneğin, kötü muameleye değer verilen modern çalışma ortamlarından tutun da, iyi ve naif olmanın taktiklere yenildiği, bol egolu ikili ilişkilere kadar her şey..Jesse Eisenberg muhteşem bir oyunculuk sergilemiş.İnsanın aslında olduğu şeye göre değil de olması beklenen şeye göre değer gördüğü bir dünyada sadece olduğu şey gibi kalabilmesi belki de ''eşsiz'' olmanın tanımı.Aynısından iki tane,fotokopi,çalıntı yüz,görünmez adam,pinokyo kavramları...ve özellikle son sahne çok şey anlatıyor.Mutlaka izlenmesi gereken başarılı bir yapım.
7
2 months ago
otekiben profile photo
otekiben
romanı pek de sevemeyen biri olarak, beklediğimin çok dışında, romanın etkisini aşan postmodern bir uyarlama olmuş. tabi algılayabildiğim kadarıyla. bu arada, mia yine arıza :)
0
over 1 year ago
cimcini profile photo
cimcini
Dostoyevski zaten sevdigim bir yazardir diyerekten basladim ve begenilerime de girmeyi basardi. Filmin atmosferi biraz kafkaesk, biraz delicatessenin post apokaliptik underground dunyasindaymissiniz gibi bir izlenim yaratti. Yer yer aklima der brysomme manneni bile getirdi. İnsanligin trajedisi, var olmanin sancisini jesse eisenbergin gozlerinde hissediyorsunuz. Gercekten basarili bir oyunculuk sergilemis. Muzikler filmi tamamlamis bence. Romandan farkli gibi gelen distopik atmosfer, karamsar yazarimizin "otekisini" daha da somutlastirmis benim gozumde. Dikkat edilesi diyaloglar ve sembollere sahip izlenesi film...
4
over 1 year ago
neway profile photo
neway
Çok ilginç bir filmi. Kitabı okumadığım için oturmayan parçalar oldu, onun dışında güzel bir film.
0
2 years ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
Fİlme eşimle birlikte başladık. İlk on dakikada, "Burası neresi ?", "ne biçim bir film bu?" şeklinde cevabını bilmediğm sorular sorduktan sonra, filmden koptu ve bir daha geri dönmedi. Bense hangi zamana ve hangi mekana ait olduğu belirsiz bu filmin hipnotik atmosferininde çoktan transa girmiştim. Filmdeki kullanılan sembollerin bir çoğunu anlamadığıma, yönetmenin anlatmak istediği ile benim anladıklarım arasında farklar olduğuna şüphem yok. Peki sevdim mi? Evet sevdim. Bana en çok David Lynch'in Mulholland Çıkmazı ve Kayıp Otoban filmlerini çağrıştırdı. Eğer bu iki filmi sevdiyseniz sanrım bu filmi de seversiniz.
1
2 years ago
anotherdimension profile photo
anotherdimension
Richard Ayoade'in Submarine den sonra ikinci muhteşem filmi.
0
2 years ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
dostoyevski'nin öteki adlı eserinin uyarlaması. bir kere müthiş kasvetli ve pitoresk bir ortam var. bir kişinin benzerinin var olması değil burda mesele, bir kişinin kişiliğinin bölünmesi. bir yanıyla, naif-çekingen-dürüst bir insan; bir yanıyla yırtık, çıkarcı, başarılı, yapmacık bir insan.. ve tabiki hayatın kuralı: birinci hep başarısız, küçümsenen kişi olurken ikinci son derece aktif ve saygıdeğer biri konumuna yükseliyor. ilk başta öteki'nden yardım alan kahramanımız da bir süre sonra öteki ile yapısının uyuşmadığını fark edince ona karşı onur mücadelesi içine girişecektir. kitabın kurgusu aynen işlenmiş sanmayın; modernleştirilmiş bir uyarlamayla sadece fikirsel altyapısı korunmuş, olaylar tamamen kitap dışı. Bu tarz belkide sıradan uyarlamaları açıp, en başarılı kitap uyarlamalarından biri haline gelmesini sağlamış filmin. Dostoyevski üne kavuştuktan sonra yazdı öteki'yi, onu üne insancıklar kavuşturmuştu. Yoğun eleştiriler aldı bu eseriyle , yerden yere vuruldu. Oysa dostoyevski: ileride başyapıtım olarak söz edecekler demiştir bu kitap için. Nietzsche ile beraber psikanaliz öncesi psikanalize kaynaklık eden en önemli kişidir dosto baba. Bu filmde de kişinin gerçekte olduğu şey ile olmak istediğine inandığı şey arasındaki bölünme var. yeraltı edebiyatı'nın bayrağını düşürmeyen bir kahramanın hikayesi bu. Dostoyevski'nin dediği gibi: ''herşeyi derinlemesine anlamak bir hastalıktır. Kim daha yürekliyse, haklı olan da odur. Herşeyin içine tükürmekte, aldırmazlıkta en ileri gidenler, yasa koyucu olurlar. Herkesten daha gözü pek olan, herkesten daha haklıdır! Bu güne kadar böyle gelmiş, bundan sonra da böyle gidecek! Bu gerçeği ayırt edemeyen kördür!.. '' Budala karakterimiz asansör düğmesine basara çalışmaz, işine girmek ister alınmaz. Oysa öteki gelip bastığında tak diye çalışacaktır asansör, saçmalasa da herkes dediğini alkışlayacaktır.. Bu derece sanatsal ifade edilebilirdi kişilik bölünmesi..Filmin bir yönü de olayı kadın-erkek ilşkilerine taşıması. Kimin kadınlarla daha başarılı olduğunu söylemeye gerek yok.. Asıl kahramanımız: hediye aldım ama sana uygun olmadığını düşündüm. diyecek kadar naifken karşılık olarak: fark edilecek biri değilsin. karşılığını alır. Bir hayaletin destansı hikayesi; kitabıyla-filmiyle... ileride bu filmden de en iyi filmlerden biri diye söz edecekler..
8
over 2 years ago

Who liked The Double

Who wishlisted The Double

Shelves that Include The Double

Interesting content shared about The Double

^ Back to Top