The Elephant Man (1980) poster

The Elephant Man (1980)

Tags
Director
Country
USA
Runtime
124 minutes
FanFilmFon Doktor Frederick Treves, 1880'lerin kasvetli Londrası'ndaki bi gezici sirkte fil adam lakaplı, çirkin ve son derece anormal bir görüntüsü olan John Merrick'e rastlar. Zalim bir adam olan sirk müdürü Bytes, annesi Merrick'e hamileyken bir filin saldırısına uğradığını anlatmaktadır. Dr. Treves, Merrick'in hastaneye yatırılmasını sağlar. Dr. Treves bir süre sonra pek zeki olmayan Merrick'in korkunç görüntüsünün altında son derece duyarlı ve insancıl birinin olduğunu anlar. Hastanede ilk başta ondan korkan hemşireler de Merrick'e alışacaktır.

Trailer not available.

mrtks89 profile photo
mrtks89
İnanılmaz, etkileyici bir film. İnanılmaz, etkileyici bir John Merrick.. Unutulacak cinsten değil. Duygulandırdın, sorgulattın, ağlattın, nezaketi elden hiç bırakmadın, mahvettin bizi John reyiz
0
29 days ago
Bhrpst profile photo
Bhrpst
Film boyunca John'un zavallı annesi aklımdan çıkmadı,bir de film gerçek bi yaşam hikayesi olunca... Hikayeyi bir yana alırsak Lynch,Hopkins ve Hurt birleşiminden kötü bir film çıkması ihtimali yok diye düşünüyorum zaten,yorum yapmak ne haddimize. Sırf isimlerden dolayı bile heyecanla başladım izlemeye.
7
5 months ago
bigeselin profile photo
bigeselin
Filmin adının Fil Adam değil de John Merrick olmasını isterdim cidden.
0
10 months ago
melikebf profile photo
melikebf
Bi rahat bırakmadılar John'u; çok sinirliyim, çok!!!!! Hafızalardan kolayca silinebilecek türden bir film olduğunu düşünmüyorum. (bi deneyin bence.)
1
11 months ago
MONONOKE profile photo
MONONOKE
“The elephant man” filmini meşhur yönetmenlerden David Lynch yönetmiştir. Senaryonun esin kaynağı ise “Fil Adam ve Diğer Hatıralar” isimli kitap. Başrollerde ise favori oyuncularımdan olmayan ama çok sevdiğim aktörlerden john Hurt ve Anthony Hopkins yer alıyor. Filmimiz tam 8 dalda Oscar 'a aday olmasına rağmen, ki 1980 yılında en iyi makyaj ödülü yoktu olsa hem aday olur hem de ödülü alırdı, hiçbirini kazanamaz. Bunda “Ordinary People” ve “Raging Bull”un da suçu vardır. Bence “Ordinary People”, fil adamın ödüllerini hak etmeden almıştır neyse,Filmimiz adından da anlaşılacağı üzere "fil adam sendromu" diye de bilinen hastalığa muzdarip gariban bir İngiliz’in başından geçenleri anlatmaktadır. Bu fil adam sendromu dediğimiz de hastaların vücutlarındaki bir tümör çeşidinin başta kafaları olmak üzere çoğu yerlerinin şişmesi ve acayip gözükmesi durumu.Yönetmenimizin Eraserhead’den sonra çektiği ilk iddialı filmini neden tekrar siyah beyaz seçtiğini ekonomik etkenlerden ziyade dönemi daha iyi anlatmak istemesi olarak yorumlayabiliriz.
5
11 months ago
eminuk profile photo
eminuk
Bir film boşuna kült olmuyor. İnanılmaz beğendim ve etkilendim. Elephant Man in dönemin teknolojisiyle yapılmış makyajı kolaylıkla komedi unsuru olabilirdi ama bence o zamana göre oldukça başarılıydı. Hele ki oyunculukla birleşince bana hayatımın dramını yaşattı. ustalıkla kullanılan arka plan sesleri de zaman zaman gerdi. Gerilim ve hüznün bir arada uyum içerisinde olabileceğini hiç düşünmemiştim.
2
1 year ago
gangrel profile photo
gangrel
Sağlam dram. Hele bir sahne var ki mahvediyor.
1
over 1 year ago
alicancam profile photo
alicancam
Gerçek bir hikaye bu yüzden senaryonun iyiliğini kötülüğünü tartışmıcam. Oyunculuklar mükemmel , oyuncular mükemmel. İzledikten sonra halimize şükrettiren filmlerden. İzleyin!
0
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
fil hastalığına yakalanmış 19. yüzyıl insanı bir genci anlatıyor. hüzün dolu bir hikaye.
0
2 years ago
GoodDaySunShine profile photo
GoodDaySunShine
ağır bir film, sağlam psikolojiyle izlenmeli, ama izlenmeli
1
2 years ago
FanFilmFon profile photo
FanFilmFon
- I’m not an elephant! I’m not an animal! I’m a human being!
2
over 2 years ago
starch profile photo
starch
Bu filme dayanamam diye gitmemiştim..
1
over 2 years ago

Who liked The Elephant Man

Who wishlisted The Elephant Man

Shelves that Include The Elephant Man

Interesting content shared about The Elephant Man

^ Back to Top