The Fountain (2006) poster

The Fountain (2006)

Director
Country
USA
Runtime
96 minutes
Brook The Fountain, üç farklı zamanda biriminde, bir adamın sevdiği kadını kurtarmak için başından geçen bin yıllık serüveni konu almaktadır. 15. yüzyılda İspanya'da yaşayan Tomas ölümsüzlük verdiği sanılan efsanevi bir çeşmenin arayışına çıkar. Günümüzde, Tommy Creo isimli bir bilim adamı, kanser olan eşi İzzy'yi kurtarabilmek için umutsuzca bir tedavi yöntemi keşfetmeye çalışmaktadır. 25. yüzyılda, astronot olan Tom ise uzaydaki gezintisi sırasında kendisini çok uzun sürelerdir rahatsız eden olayların arkasındaki gerçekleri keşfeder. Bu üç adamın hikayesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır...

zeftodeath profile photo
zeftodeath
cloud atlas mı bu mu? ben karar veremedim.
0
4 months ago
ecemcelikkol profile photo
ecemcelikkol
Gerçekten çok etkileyici bir filmdi. Oyunculuklar muhteşemdi özellikle. Beni filmin içine çeken oyunculuklardı. Ben bayıldım, izlemeden ölmemek gerek
7
4 months ago
KlaketKafa profile photo
KlaketKafa
Bana The Fall'u anımsatan yönleri vardı. Bu tarz, insanı afallatan filmler, böyle ara ara, monotonlaşmış bünyelere iyi gelir ;) Rachel Weisz'la Hugh Jackman'ın uyumuna bayıldım *.* Öyle tatlı bir çift olmuşlar ki... Filme gelecek olursak kesinlikle etkileyici bir film fakat hayatımın filmlerinde ilk 5'e girer mi? Pek sanmıyorum. Aronofsky filmlerinde bir eksiklik duygusu yaşıyorum, sanki asıl tadı veren baharatlardan biri eksik gibi hep. Requiem for a Dream'de de aynı duyguyu yaşamıştım, filmi etkileyici bulmuştum fakat tastamam bulamamıştım. Bir de filmlerini genelde overrated buluyorum, tamam eyvallah etkileyici filmler ama yani yine de o kadar şe'yapmamak lazım ^_^Benim tavsiyem: İzleyin, etkilenin, sorgulayın, sindirin ama lütfen abartmayın =]
3
5 months ago
Bhrpst profile photo
Bhrpst
Ölümü kabullenenin daha hayat dolu olup,dokunduğunu yeşillendirdiği;ölümü reddedenin ise tam aksine sonusuzluğu aramasına ve istemesine rağmen dokunduğunu soldurduğu bir masal.(özellikle bu sahne içimi acııttı sanırım) tüm tezatlığıyla içine çekti film beni. Hikayeler arası bağdaştırma yapma çabasıyla filme kendinizi kaptırıyorsunuz ve aniden bitiyor,esaslı bitiyor. Herkesin aldığı mesaj kendine arkadaşlar,iyi seyirler :)
3
5 months ago
Arcadia profile photo
Arcadia
Yine gözden kaçırdığım benim bünyemde bir başyapıt The Fountain... Muazzam, enfes. Film boyunca resmen başka bir boyuttaydım filmin içinde kendime yer buldum. Sona erdiğinde odamın duvarlarına bir kaç saniye bakmışımdır. Gerçek dünyaya dönmüş olmanın soğuk tokadıydı yediğim aslında.. Aslında söylemek istediğim o kadar çok şey var ama yine de yetersiz kalacaktır. Darren Aronofsky mükemmel bir iş ortaya çıkarmış. Requiem for a Dream Pi Black Swan'dan sonra ve Fountain. Clint Mansell'e de bir parantez açmalı bu derece uyumlu besteler yaptığı için. Betimleyici bir anlatım ve müthiş görselliğiyle dolu dolu 96 dakika. Uzun bir süre etkisinden çıkamayabilirsiniz.
''Eski Ahit’e göre, Cennet Bahçesi’nde iki ağaç vardı. Bilgi Ağacı ve Hayat Ağacı. Adem ve Havva, Bilgi Ağacı’nın meyvelerinden yiyince, Tanrı bahçeyi onlara yasakladı ve Hayat Ağacı’nı sakladı.''
5
5 months ago
slymndgn profile photo
slymndgn
O kadar yoğundu ki duyguları tarifiz şeyler hissettirdi bana etkilendiğim filmler arasında ilk sırada kesinlikle..
Uzun bir süre etkisinden cıkamadım ara sıra aklıma gelir yine çok farklıydı..
7
8 months ago
Brook profile photo
Brook
Sürükleyici bir film. Sorgulatıyor hayatı. Mucizeleri düşündürüyor. Bağlantı kurmaya ve arayışa sürüklüyor. Gerçekten çok güzel bir film. Müzikleri ve görselliği ayrı muhteşem!
2
9 months ago
Vandetta76 profile photo
Vandetta76
perfecto..yaşamın sırrı nerdedir? ölümdedir. ironiye gel.
2
9 months ago
yahsiii07 profile photo
yahsiii07
3 farklı hikaye 3 farklı dönemin ölümsüzlük üzerine harika bir başyapıt. Yorumları okudum ama 3 dönemde de bahsedilen ve asıl vurgu yapılan "yüzük" konusunda bir şey göremedim. "yüzük" evlilikte bağlılığı, sadakati, sevgiyi en güzel simgeleyen eşyadır.(eşya tabiri burada tam olmadı gibi ama) Bu 3 dönemde de kahramanlarımız sevdiği insanların hayatlarını kurtarmak için mücadele etmektedirler. 3 hikaye de birbirine paralel içiçe gibi (bu konuda biraz beyin yanmış olabilir.) olm böyle duygusal film yapmayın, hele böyle .. Bir de denildiği gibi "ölüm bir hastalıktır ve tedavisi vardır" gibi birşey mümkün değildir. Filmin bize anlattığı aslında ölüm diye birşey vardır ve biz onunla birlikte yaşamayı ögrenmeliyiz.
1
12 months ago
mhmtayz profile photo
mhmtayz
Filmin akışı, üç ayrı zamanda geçmesine rağmen sürükleyiciliği, Hugh Jackman ve Rachel Weisz 'in müthiş oyunculuğu ve Clint Mansell abimizin müthiş müzikleriyle benim için bir başyapıttır.Ayrıca verilmek istenen mesaj ve felsefi düşünce çok iyi yansıltılmıştır.hakettiği yerlere gelmesi dileğiyle.
6
1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Filme yorumlarda okuduğum kadar hayran kalmadım fakat hoş bir filmdi. müzikleri ise ayrı güzeldi.
3
over 1 year ago
mervyazc profile photo
mervyazc
''bedenlerimiz ruhlarımızın hapishaneleridir.Derimiz ve kanımız, tutsaklığımızın demir parmaklıklarıdır. Yinede korkmayın. Et çürür.Ölüm her şeyi küle çevirir.Ve,böylece,ölüm ruhu serbest bırakır.''mükemmel bir filmdi.Darren Aronofsky'den bir başyapıt daha.filmdeki soundtrack bile insanı büyülemeye yeter.kesinlikle izlenmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir film.
9
over 1 year ago
burcst profile photo
burcst
Varoluş,ölüm,yaşam,tekrar doğuş,doğadaki dönüşüm ve geçmiş yaşamlar üzerine harika detaylar ve ince mesajlarla bezenmiş muhteşem bir film.Ayrıca Hugh Jackman ve Rachel Weisz'in oyunculukları inanılmazdı,o gözyaşlarının yavaş çekim akışı ve yüzlerindeki gözeneklere kadar, her mimiği ve detayı tek tek görebiliyor olmak beni çok etkiledi.Sahnelerdeki geçişleri de çok sevdim.Ölümle ilgili huzur verici bir bakış açısı sunuyor.Müzikleri de harikaydı.Ama kesinlikle konsantre olarak izlenmeli.Veee tabii ki bu filme spoiler vermeden geçersem ayıp olur :)
4
over 1 year ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Mükemmel bir filmdi. Aronofsky beni yine hayal kırıklığına uğratmadı ve büyüledi. İnsanoğlunun hayatı anlamlandırma gayesi yüzünden birçok gerçek gibi ölümü de olumsuzladık. Ne ölüm olumsuz, ne de hayat. Aciz fikriyatımız, ölümün olduğu yere soru işareti koyarak bu dünyayı bir cevap sanıyor. Asıl soru işareti, bu hayatın kendisi. Cevaba henüz gelmedik. Açıkçası bu filmi biraz anlamlandıran insan öbür hayata olan inancını da anlamlandıracak ve kuvvetlendirecektir zannımca. Gerek teknik olarak gerek müzikleri bakımından bence kusursuzdu. Ayrıca Hugh Jackman ne kadar büyük ve önemli bir oyuncu olduğunu bir daha kanıtlamış. Defalarca izlenmeli ki daha iyi anlaşılsın :D
5
over 1 year ago
atillagrafi profile photo
atillagrafi
Afişi gibi karanlık ve mistik bir film.
0
over 1 year ago
SuaY profile photo
SuaY
Filmin en sevdiğim yönü tartışmasız görselliği. Yaşam ve ölümün bir bütün olduğu. Ölüm döşeğindeki bir sevdiğinin yaşaması için verilen çabayı. Bu uğurda belki de yaşanacak güzel anların kaybını çok güzel anlatıyor. Biraz farklı noktaya odaklanmış olabilirm tabi :D Bi yerde gördüm bu yorumu çok hoşuma gitti "Aslında hiçbir şeye gerçek anlamda sahip olmadığımızı görebilirsek, onları yitirme korkusunun girdabına düşmekten kurtulabiliriz.."
8
over 1 year ago
sabriayes profile photo
sabriayes
masal - gerçek arası geçişler "The Fall" filmini anımsattı. bundaki atmosfer daha farklı tabii..şu an dövüştürsek hangisi kazanır emin diilim :) neredeyse film boyunca arkplanda çalan bi müzik var, kulagınız direk onu seciyor. bu yazdıklarım da aslında bosuna, yorumları okumakla anlaşılıcak bi film diil.. tecrübe edilmesi gerek.
11
over 1 year ago
gasparnoe profile photo
gasparnoe
dün gece tekrar izledim... ne söyleyebilirim ki bu film hakkında ? hayır konusu şuydu filmde bu oldu diye tartışamıyorum bile filmi hatırladığımda yaşattığı hisler nedeniyle... ne bu filmden önce beni bu kadar etkileyebilen bi film izlemiştim; ne de sonrasında izleyebildim. dead is the road to awe ve diğer soundtrackler hayatımın fon müziği gibi oldular.
1
over 1 year ago
potakal profile photo
potakal
insan hiçbir şey anlamasa bile sever, öyle bir film. kendi atmosferi var insanı içine alan
0
over 1 year ago
Hadessa profile photo
Hadessa
http://www.youtube.com/watch?v=YFf5aL40R4M&list=PLD007D50FEE3154C8&index=9 Yıllardır dinliyorum, yıllardır düşünüyorum.. Sonu, sonsuzluğu....
0
2 years ago
BurakSevinc profile photo
BurakSevinc
Bu filmin soundtrack ını "The Arrivals" belgeseli de kullanıyor. Filmi hiç izleme bile gözünü kapat müzikleri dinle yeter.
0
2 years ago
Ubermensch profile photo
Ubermensch
Filmin Sakinliği mi desem ? Soundtrack'ları mı söylesem ? Konusu ve İşlenişimi desem bilemedim. Film oldukça etkileyici okadar etkileyici ki mum ediyor insanı mum,yavaş yavaş eriyorsun.. Mutlaka izle !
2
2 years ago
SoulArt profile photo
SoulArt
sakin kafa izlenmezse size zarar verir :)
0
2 years ago
EmreA. profile photo
EmreA.
Soundtrackleri için ayrı bir başlık açmalı.. Dinlemeye korktuğum şarkılar var. Hayatımın playlistinde ilk 10’a girecek kadar taptığım, ama asla yolda yürürken, kahve içerken, bu dünyanın sıradan bir anında dinleyemeyecek kadar korktuğum, endişelendiğim şarkılar… The Fountain filminin soundtrack albümü baştan sona bu şarkılardan birkaçını taşıyor. İsterseniz şöyle buyrun : http://www.youtube.com/watch?v=p3NwnvShwPY&list=PLD007D50FEE3154C8
4
2 years ago
EmreA. profile photo
EmreA.
Hayatımın filmlerinden...İzleyin ve ölmeden önce ölümü tadın.. Hayattaki rolünüzü, değerleri tanımlayın.. Keşke, deliler gibi aşık olmak isteyip olamamanın sancısını, keşke çıldırırcasına var olmak isteyip safdışı kalmanın acısını hissedin. Anlamaya çalışmak yerine zerrelerine kadar hissetmek için izlenen bir film. Vakit geçirmelik değil , dikkatle izlemek tavsiye edilir..
0
2 years ago
KuledekiAdam profile photo
KuledekiAdam
Bir Darren Aronofsky filmi. Fountain gibi etkileyici çok az film sayabilirim izlediklerimden, belki bir elin parmaklarını geçmez. Film kurgusu sahneler arası geçişi ve hikaye ahh. Leziz bir film..
0
2 years ago
EmirHan profile photo
EmirHan
Her iyi film çekenin, tüm filmlerinin de iyi olacağı garantisi yoktur. Bu cümledeki mantık filmin yönetmeni Darren Aronofsky’nin kendine özgü çektiği filmleri için cuk diye yerine oturur.
Bu filmini izleyen herkes kendi bakış açısından ve seçici algılamasından kaynaklanan yorumlara ulaşabilir.Kimine göre Aşk, kimine göre Ölüm-Yaşam ve 3. boyut dışı gözlem filmidir.
Kimi ’ izledim ama bir şey anlamadım..’ da diyebilir. Son hastane sahnesinde Tom'un önce yatakta ölmeyi bekleyen yaşlı adamın parmağına sonra da kendi yüzük parmağına baktığı sahnenin yaşattığı duygular inanılmaz güzelliktedir. Filmin en sevdiğim yanı ise her bir karenin özenle sinematik çekimidir.. açılar, renkler vs…Tüm bunlar bile izleyenlere büyük keyif verir. Filmdeki ‘death is the road to awe’ parçası insanın iliklerine işler
3
2 years ago
starch profile photo
starch
Sinemasal açıdan birkaç çekim güzelliği dışında, beni boğdu..
2
2 years ago
cinemarty profile photo
cinemarty
Pi, Bir Rüya İçin Ağıt gibi filmlerin yönetmeni Dar
ren Aronofsky’den yeni bir mücadele tutkusu.
0
over 2 years ago
TARIK59 profile photo
TARIK59
15. yüzyılda İspanya'da yaşayan Tomas ölümsüzlük verdiği sanılan efsanevi bir çeşmenin arayışına çıkar. Günümüzde, Tommy Creo isimli bir bilim adamı, kanser olan eşi İzzy'yi kurtarabilmek için umutsuzca bir tedavi yöntemi keşfetmeye çalışmaktadır. 25. yüzyılda, astronot olan Tom ise uzaydaki gezintisi sırasında kendisini çok uzun sürelerdir rahatsız eden olayların arkasındaki gerçekleri keşfeder. Bu üç adamın hikayesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır...
1
over 2 years ago
kont.h.es profile photo
kont.h.es
çok "zor" bir film.
1
over 2 years ago

Who liked The Fountain

Who wishlisted The Fountain

Shelves that Include The Fountain

Interesting content shared about The Fountain

^ Back to Top