The Imitation Game (2014) poster

The Imitation Game (2014)

Tags
Director
Country
UK
Runtime
114 minutes
Novella "Alan Turing'i varsa tanımayan alın görün" amaçlı başarılı bir biyografi.. Nazi muhabbetleri arka planda yüzeysel geçiliyor yani verilmek zorunda tabi. Fakat her nolursa olsun artık o döneme ait bisey bilmek görmek okumak istemiyorum. Özellikle sinemada da bu konu yeterince her şekilde işlendi- yeterin artık yönetmenler!!! :) Film olmuş, konu beni aşırı cezbetmedi Benedict'e gelince ilk kez oyunculuk performansını beğendim ama oscar için yeterli değil.

slymndgn profile photo
slymndgn
Beklettiğim bir filmdi daha önce izlememişim iyiki çok iyiydi ve yaşanmış bir olaydan esinlenilmiş olması filmi dahada etkileyici kıldı.Ayrıyeten oyunculuklar muazzamdı..
4
1 month ago
seangiller profile photo
seangiller
Çok harika bir film Alan Turing in öyküsü herkese örnek olabilecek türden
0
5 months ago
SNOWSXYZ profile photo
SNOWSXYZ
Bazen kimsenin hayal edemediği şeyleri hayal edip yapabilen insanlar vardır.. 10/8 lik bir filmdi .
1
9 months ago
mylethe profile photo
mylethe
sen git o kadar insanın hayatını kurtar senden yüz yıl sonra bile yaşayacak insanların hayatını değiştir sırf cinsel tercihin yüzünden o kadar sey yasa bir de kraliyet affı vermişler adama küfür gibi ya kendisinden af dilenmesi lazımdı hala yaşasa yaşatılanlar için ironiye gel tesla ya edison ödülü verilmesi gibi fazla sinirlendim sanırım tabiki benedict in oyunculuğunun da etkisi var harika bir film kesinlikle izlenmeli
2
11 months ago
digigirl profile photo
digigirl
Çok etkileyici,hakikaten çarpıcı bir gerçek öykü ile karşı karşıyayız.Alan Turing İn hayatı zaten yeterince renkli ,filmin bunun gerisinde kalması çok normal değil mi ,belki yönetmen bunu bilinçli yapmıştır ,bunu yapmasa fazla ağdalı bir film olabilirdi.Bazı hayatlar üstüne birşey katmaya gerek duymaz,Alan Turing i hatırlattığı/duyurduğu için zaten yeterince önemli bir film!
3
1 year ago
Brook profile photo
Brook
Gerçekten çok iyi bir filmdi. hala izlemeyen varsa mutlaka el atmalı.
1
1 year ago
Astronom profile photo
Astronom
bu inceleme spoiler içeriyor.

the ımitation game’i birkaç gün önce izledim ancak yazımı tamamlamak için biraz bekleyip filmi iyice içime sindirmek istedim. the imitation game, size farklı duygular yaşatacak bir film ve günümüz dünyasında homoseksüellerle ilgili olumsuz düşünceleri olan insanları, bu düşüncelerini gözden geçirmeye itecek. aslında dünyanın büyük bir çoğunluğu bu gerçeği kabul etti. kabul edemeyen insanlar da böyle filmler sayesinde bu insanların cinsel tercihlerine saygı göstermeyi öğrenecekler. filmde bir insanı, ilk önce insan olarak ve insanlığa yaptığı katkılarla değerlendirmenin ve mümkünse özel hayatı ile ilgili yaptırımlar uygulamanın yanlışlığı ve insanlık tarihinde böyle bir yanılgı içine girmenin doğurduğu zararlardan bahsediliyor. filmin güzel olmasının sebebi; bu hikayenin gerçek bir hayat hikayesi olmasından kaynaklanıyor. filmin yönetmeni morten tyldum, ana karakter alan turing’i bir kahraman olarak göstermeye çalışmıyor ve hikayeyi olduğu gibi anlatmaya gayret gösteriyor. çünkü bu hikayeden, alan turing’in zaten bir kahraman olduğu sonucu çıkıyor. bu bağlamda filmin anlatım tarzını çok beğendim. the ımitation game, tuning’in ailesinden de çok ciddi övgüler almış bir yapım. özellikle benedict cumberbatch’ın muhteşem bir tercih olduğuna ve alan turing ile ilgili sahip olduğu bilgilerden de övgüyle bahsediliyor. benim şahsi fikrim de bu yönde. bir sinemasever olarak bu rol için benedict cumberbatch’den daha iyi bir aktör düşünemiyorum. muhteşem bir hayat hikayesi, üst düzey, yetenekli aktörlerle birleşince ortaya böylesine muhteşem bir film çıkmış. benedict cumberbatch’ın en iyi erkek oyuncu dalında oscar alamamasının tek sebebi, the theory of everything filminde stephen hawking karakterini oynayan eddie redmayne’nin de en az alan turing kadar zor bir rolü çok başarılı bir şekilde oynamasından kaynaklanıyor.

alan turing, benim bu filme kadar adını hiçbir yerde duymadığım bir matematik dehası, filmden sonra bugüne kadar bu dahiden haberimin olmamasını oldukça yadırgadım çünkü 2. dünya savaşı, insanlık tarihi ile ilgili benim ilgimi çeken olaylardan bir tanesi. alan turing ve arkadaşlarının almanların enigma kodlarını çözmesi ve savaşı 2 yıl kısaltıp 14 milyon insanın ölmesini engellemeleri ingiliz hükümeti tarafından 50 yıl boyunca saklandı. bunun sebebi olası başka bir savaşta da bu tekniği tekrar kullanmayı amaçlalamaları. bu yüzden yıllar boyunca insanlar böyle bir insanın varlığından ve yaptığı işlerden habersiz yaşadı. savaştan sonra bir kahraman olması gereken alan turing, homoseksüel olduğu için ceza alıyor ve hapse gitmek yerine hormon tedavisi görmeyi kabul ediyor ve 1. yıl sonra intihar ediyor. 2013 yılında kraliçe elizabeth tarafından kendisinden kraliyet özrü dileniyor ve bugün kendisi bir savaş kahramanı ve belkide en önemlilerinden biri,. bu insanın böyle bir şekilde ölmesi insanlık tarihi için çok acı bir durum ve bir kara leke.

the ımitation game bir sinema filminden çok daha öte birşey çünkü bu film sayesinde milyonlarca insan artık alan turing’i tanıyor ve ona çok büyük saygı duyuyor. sinemanın geniş kitlelere bilgi ulaştırma gibi bir misyonun olduğunun en önemli kanıtı. bu bağlanda sinema, bana göre insanlık için en önemli sanat dallarından bir tanesidir. bu film olmasaydı ben ve benim gibi kişiler böyle bir insanın varlığında ve yaptığı hizmetlerden habersiz yaşayacaktı. alan turing kendine çok güvenen ve bu yüzden son derece ukala ve kendini beğenmiş bir insan. böyle bir insanın ukala ve kendini beğenmiş olması beni asla rahatsız etmiyor. çünkü adamın bilgisi, zekası yaptığı işlerden belli. normalde kendini beğenmişlik beni çok rahatsız eden bir özellik. alan turing’i daha iyi anlayabilmek için filmde nişanlısı joan’ın (keira knightley) ona söylediği sözleri yazmak istiyorum; "normal hiç kimse bunu yapamazdı, biliyorum ki şuanda alan turing'in yaptıkları olmasaydı var olmayacak bir şehrin birinden geçen bir trende olmuş olacak bir adamdan bilet almış olurdum." bu cümleyi anlayabildiğiniz ölçüde alan turing’in insanlık tarihi için ne ifade ettiğini daha iyi idrak edeceksiniz.

ayrıca film, andrew hodges’in yazdığı alan turing* isimli kitaptan da uzaktan olsa da etkilenmiş ve bu kitap filmin çıkışını sağlamış.son olarak, the ımitation game’in sinemanın prestijini arttıran bir yapım olduğunu söylemek istiyorum.
3
over 1 year ago
Sekyazar profile photo
Sekyazar
Katil Naziler hikayeleri baydı lakin film güzel naziler katiller lakin amerika özgürlük elçisi hollywood da, başrol benedict yine iyi oynamış o da cebinden oynuyor adamı gören psikopat dahi imajını benimsiyor asıl büyük iş bu adama hanzo yu oynayacak yönetmende
1
over 1 year ago
dogukan.e profile photo
dogukan.e
Alan Turing...Enigmayı çözen adam...Bilgisayarın atasını 2.dünya savaşı sırasında yapan adam...Nazilerin şifreleme sistemi çözerek savaşı 2 yıl kısaltıp,14 milyon insanın ölmesini engelleyen adam...
Film biraz ağır ilerliyor.Tek eksi yanı bu.Ama enigmayı çözen adamı "sherlock" un oynaması da ayrı bir güzellik olmuş.
0
over 1 year ago
alicancam profile photo
alicancam
Bütün hikayeyi filme tam olarak vermemişler fakat verdikleriyle güzel bir kompozisyon oluşturmuşlar. Cumberbatch ın oyunculuğu mükemmel. Beklentilerimi karşılamadı. Yine de kötü bir fim diyemeyiz tabiki.
2
over 1 year ago
MeKa profile photo
MeKa
Konu guzel ama kurgu yetersiz kalmis. Biyografik olmasi durumu kurtariyor benim acimdan. Ek olarak Benedict'in oyunculugu guzeldi.
0
over 1 year ago
muratmurat profile photo
muratmurat
konusunun yanında vasat kalmış bir film. abartılacak tarafı yok sıradan olmuş..
2
almost 2 years ago
mezemorta profile photo
mezemorta
bayıldım, içinde o kadar çok detay var ki her biri için ayrı bir film çekilir. benim için başyapıtlar arasına girdi bu film
7
almost 2 years ago
Geotitan profile photo
Geotitan
zaten teknoloji askeri alanda kullanılan ekipmanlar sayesinde gelişmiştir
2
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
Şu anki bilgisayarların oluşturulmasındaki temel kaynaktır bu adamın tasarladığı Nazilerin Enigma şifresini kırma makinası... Modern teknolojinin ilerlemesinde önemli bir mihenk taşı olan bu kod kırıcıların beyni ise Alan Turing dir. Bize de bu başarılı filmi izlemek düşer sadece.
0
almost 2 years ago
esarialtin profile photo
esarialtin
BBC filmi tadında, kurgusu, renk seçimi, bbc'nin Belgesellerini andırıyor. Alan Tuning insanlık tarihi için büyük bir insan, önemli bir bilim adamı... Benedict gibi yetenekli bir oyuncu tarafından canlandırılması ekstra bir saygı duruşu olarak tanımlanabilir. Keira Knightley'de oldukça başarılıydı. Toplumsal cinsiyetin bireyin üzerindeki etkileri var filmde ve Sadistik tavırları, toplumsallaşamayan bir dehanın ikilemlerini izleyeceksiniz. Bu senenin Oscar filmlerini her ne kadar zayıf bulsam da 2 saatinizi değerli kılacak bir yapıt.
3
almost 2 years ago
SoulArt profile photo
SoulArt
Çok başarılı bir film olmuş 2014 filmleri içinde oskar ı bir çoğundan daha fazla hakediyor
1
almost 2 years ago
Senemini profile photo
Senemini
Mevcut oscarlik filmler arasinda en iyilerden biri. Fazla soze gerek yok, her seyiyle tam kararindaydi. Cok begendim.
3
almost 2 years ago
lambayapufde profile photo
lambayapufde
enigmayı çözmek amaçlı yola çıkılmış bir film. konu itibari ile oldukça iyi ancak daha etkileyici sahneler çekilebilirdi..
0
almost 2 years ago
Agent47 profile photo
Agent47
fena değildi. daha iyi çekilebilirdi. kim bilir açıklanmamış ne tarihi sırlar vardır diye de düşünüyor insan.
0
almost 2 years ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Yılın oscar adaylarından. Alacağını düşünmesem de çok güzel bir filmdi. Biraz sıkıcı ilerliyor film fakat bittiğinde hayran kaldım. Biyografik filmler zaten her zaman beni daha çok etkiliyor ve böyle tarihe yön vermiş çok üst insanlar olunca beğenmemek elimde olmuyor neredeyse :)
1
almost 2 years ago
Numenor profile photo
Numenor
Turing ismini üniversitede bir hocam sayesinde duymuştum. Hikayesini kısmen bildiğim için film bana biraz yavan geldi. Bir dehayı anlatırken bu kadar yüzeysel olunmamalıydı. Kötü değil ama çok daha güzel olabilirdi.
2
almost 2 years ago
Peris profile photo
Peris
Son zamanlarda çekilen iyi filmlerden. Yinede bir kaç kusuru var. filmdeki zamanlar arasındaki geçişler net değildi. tabi bu Turing'in trajedisini gölgeliyor. Cumberbatch iyi performans sergilemiş ancak yine de eksik bişeyler var. sanırım filmin son kısmı oldu bittiye geldiğinden performansı havada kalıyor...
1
almost 2 years ago
CagoTR profile photo
CagoTR
3 saat bile az olurdu bu film için ama nedense film ittire ittire 2 saat sürdü. Bazı önemli yerler, detaya girilerek işlenseydi ve oyunculuk daha iyi olabilseydi kesinlikle akıl oyunlarından bir tık daha üstte bir matematik filmi izleyecektik ama bunla da yetinmeyi bilecez artık, her şeye rağmen kaliteliydi, bu film kıtlığında iyi gitti tavsiye ederim. 8/10
0
almost 2 years ago
Porpolog profile photo
Porpolog
Konu o kadar sağlam ki çekilen filme bak ya hüsran . Benedict garibim napsın tek başına :(
0
almost 2 years ago
yabann profile photo
yabann
Güzel filmdi gercek hayat hikayelerini ayrı seviyor insan . İzlenmesi gereken bir film oldugunu düşünüyorum . Süper bir film değil fakat ortalama üstü diyebilirim . Daha iyi bir yönetmen ve bütçe ile bu hikaye çok daha iyi olabilirdi.
1
almost 2 years ago
gkhn. profile photo
gkhn.
Beklentim çok mu yüksekti nedir bilmiyorum ama beğenmedim. Daha doğrusu güzeldi ama çok sıradan işlenmiş buldum. Makinenin yapımı,yapımdan sonraki sıkıntılı süreç ve işe yaraması daha güzel anlatılabilirdi. Filmin 2 güzel yanı var. 1. gerçek bir hikaye olması 2. ise Benedict Cumberbatch güzel oyunculuğu.
5
almost 2 years ago
hezarfen profile photo
hezarfen
benedict cumberbatch ve matthew goode hatrına açtım izledim ama bu film hiiiiiçççç olmamış alan turingin hakkını verememiş akış güzel ama çok alelacele olmuş ve klişelerle doluydu yani o alan turingin dehasına bu film yavan kalmış kısacası benedict hatrına bile olmamış(şimdi beni yerden yere vuracaklar lakin belirtmezsem olmaz benedictin oyunculuğuda çok abartı geldi bana yada filmi beğenmediğimden öyle geldi bilemedim )
1
almost 2 years ago
tugbadursun profile photo
tugbadursun
Bilgisayar fikrini teorik olarak ortaya atan büyük deha Alan Turing'in hayatını anlatan çok güzel bir film olmuş :)
0
almost 2 years ago
Porpolog profile photo
Porpolog
Sherlock ah :) Benedict reyizden güzel bi film geliyo D:
0
almost 2 years ago
Sgizzem profile photo
Sgizzem
benedict yine harikalar yaratıcak :)
0
almost 2 years ago
VeniVidiWatched profile photo
VeniVidiWatched
Sırf şu adam için izlicem
2
almost 2 years ago

Who liked The Imitation Game

Who wishlisted The Imitation Game

Shelves that Include The Imitation Game

Interesting content shared about The Imitation Game

^ Back to Top