The Machinist (2004) poster

The Machinist (2004)

Director
Country
Spain
Runtime
101 minutes
Ricky.McFloyd Trevor Reznik adlı bir makine operatörü uyuma yeteneğini kaybeder. Fakat bu sıradan bir uykusuzluk sendromu değildir. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk yüzünden fiziksel sağlığı ve akli dengesi bozulmaya başlar. Yanında çalışanlar en başta görünüşündeki tuhaflıktan ötürü ondan ürkmeye başlarlar ancak dükkanda onun da karıştığı bir kaza sonucu adamlardan biri kolunu kaybedince adamları karşısına almış olur. Kaza yüzünden Trevor'ı suçlarlar. Artık hem kendisi hem de diğerleri için bir engel haline gelmiştir ve adamların tek isteği Trevor'ın gitmesidir.Çalışanların onun işten atılması için komplo kurmaya başlamalarını anlayınca Trevor'ın suçluluk duygusu zamanla şüphe ve paranoyaya dönüşür, acaba daha kötüsünü mü beklemelidir? Önce evinde gizli notlar bulur. Tüm bu gizemler, Trevor'ı delirtmek için kurulmuş bir entrikanın parçaları mıdır? Yoksa her şeyin sebebi aşırı uykusuzluk ve yorgunluk mudur?Olup bitenleri anlayabilmek için meydana gelen tuhaf olayları araştırmaya başlayan Trevor'ın hayatı uykusuz bir kabusa dönmeye başlar. Daha fazla öğrendikçe aslında daha azını bilmiş olmayı tercih eder.

FairyTalee profile photo
FairyTalee
christian bale oyunculuk tek kelime ile muhteşem ama film malesef vasat :(
0
4 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Muazzam bir film. Biraz ağır işliyor belki herkesi sarmayabilir ama konu çektiği için bir saniye bile sıkılmadım. Zaten Bale yine inanılmazdı. Film için verdiği 28 kilonun yanına mükemmel oyunculuğunu da eklemiş. Sanırım son yıllarda izlediğim en iyi oyunculardan biri desem abartmış olmam b elki de en iyisi. Filmde olayların karmaşası merak uyandırırken tek tek çözülmesiyle sürükleyicilik artıyor ve finali ise fazlasıyla çarpıcı. Uzun zamandır beklettiğim bir filmdi ve beklentimden çok daha iyi çıktı açıkcası 9/10
5
1 year ago
melikebf profile photo
melikebf
Hiçbir numarası yok sıkıla sıkıla izledim her ne kadar Christian Bale de olsa olmamış işte. Verdiği kilolara da değmiyor en çok ona üzüldüm. (Edit: Siz kesinlikle bana bakmayın ve izleyin :) )
2
1 year ago
Senemini profile photo
Senemini
Son gunlerde izledigim en iyi film diyebilirim. Oyunculuk dersen, filmin de bir tik ustunde. Her acidan doyurucu bir 101 dk oldu. Eger sizde benim gibi izlemek icin gec kaldiysaniz, siddetle one almanizi tavsiye ederim.
5
over 1 year ago
esarialtin profile photo
esarialtin
filmin senaryosu kurgusu çok özel de esas bu filmde Bale var. oyunculuk dersi olarak izletilebilinecek bir yapım. Gerilim sinemasından hoşlanan izleyiciler için kaçırılmaması gereken bir iş.
3
over 1 year ago
EDITOR profile photo
EDITOR
AFİŞİ KENDİNDEN DAHA BAŞARILI FİLM Fragmanına olsun, afişine olsun aldanmayın, öyle ahım şahım birşey yok. Seyrederken o istenen gerilim bir türlü olmuyor, verilemiyor...Oyunculuklarda da pek iş yok.
1
over 1 year ago
alicancam profile photo
alicancam
"Uyumuyorsan korkunç bir kabustan nasıl uyanabilirsin ki?" Böyle boğuk filmler hoşuma gidiyor. Ya izleyin kesinlikle hoş vakit geçirirsiniz. Çekimler güzel oyunculuklar güzel konu güzel biraz kasıntılı bir film ama genel olarak çok iyi.
1
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
chrtistian bale'in metodik oyunculuk performansı ve başarılı mekan tasviri için izleyin. filmin bunaltısı sizi de saracak
4
2 years ago
Cekdar profile photo
Cekdar
vasat.
0
2 years ago
furkandr profile photo
furkandr
işte böyle filmleri seviyorum
2
2 years ago
EmirHan profile photo
EmirHan
Christian Bale'in başrolünde oynadığı, ve bu uğurda günde bir elma ve bir kutu ton balığı yiyerek yaklaşık 28.5kg verdiği film.Bir yıla yakın bir süredir uyuyamayan bir adam garip ve açıklanamaz olayları yaşaya yaşaya sonunda kendini paranoya girdabında buluverir.Filmi pür dikkat ve heyacanla izlerken son onbeş dakikasından yönetmenin gereksiz ve akıl almaz bir şekilde seyirciye mesaj kaygılı açıklamaları tam bir hayal kırıklığı.Bu film;bir oyuncunun filmin ve yönetmenin çok önüne geçtiği filmlere örnektir bence .Son beş dakikası olmasa çok daha güzel ve anlamlı olabilecek kalitedeydi sanırım.
“Memento”, “The Game”, “Fight Club” filmlerini önceden izlemişseniz eğer,bu filmin “Albeni Işığı”nın onların yanında sönük kaldığını gayet net olarak göreceksiniz.
Yan karakteri seyirciyi rahatsız etmek için özellikle seçilmiş., O tipsiz İvan karakteri “Evlat olsa sevilmez!..” denen tiplerden .O pis sırıtışıyla izleyiciyi oldukça rahatsız ediyor..
DİKKAT ÇEKİCİ YÖNLERİ:
-Christian Bale'in , Galatasaraylı eski futbolcu Ergun Penbe’ye olan benzerliği .
- Trevor'ın plaka numarası : NRC347’dir: Kendisiyle tamamen zıt karakter ve özelliklere sahip olan İvan 'ın plaka numarası ise tam tersi : CRN 743..
EN İLGİ ÇEKİCİ VE BAŞARILI YÖNLERİ:
-Filmin gri ile mavinin karışımı olan rengi..
-Son derece başarılı kurgusu..
-Ayrıntılardaki titizlik ve özen..
-Gerilim dozunun hızını kesmeden izleyicinin dikkatini dağıtmadan sürüp gitmesi
-Christian Bale'in mükemmel performansı ..
Yönetmen hünerini sergilemek için büyük emek harcamış.... kameralar , çekimler ve planlar elinden ne geliyorsa yapmış hatta sürpriz bir kurgusal son da eklemiş..Renkleri ve çekimleri güzel .Kimine göre izleyicide yavan bir tat bırakıyor.Kimine göre ise tadına doyum olmuyor..”Zevkler ve renkleler tartışılmaz ..” diyelim,takdiri izleyenlerin yorumuna bırakalım.
3
2 years ago
cinemarty profile photo
cinemarty
Christian Bale'in insan olamayacağına kanaat getirdiğim film :D
1
over 2 years ago
umrant profile photo
umrant
C.Bale...Ona dense az.Bu film için 60 kiloya düşüp Batman için 85 90 kiloya çıkmayı göze almış.Ha filmi konuşalım fiziği değil dersen izlemeyi düşünen arkadaşım,kesinlikle izlemelisin...
1
over 2 years ago
annamolly profile photo
annamolly
izlenebilir ama türün takipçisiyseniz kurgu zayıf ve sıradan gelecektir, büyük beklenti içine girmeyin derim.
1
over 2 years ago
Ovuzo profile photo
Ovuzo
Makinist'e baktığımızda, iyi bir fikir, hatta iyi olmaktan ziyade sadece ilginç olan bir fikir ve gelişmemiş, sadece uzatılmış bir senaryo görebiliyoruz sadece. Ana karakterimiz Trevor'un neden bu duruma düştüğü konusundaki merakımızı tatmin etmek ve senaryonun kendi kendine kurduğu yap bozu kendi kendine çözüp, bizi yok yere meraklandırmak haricinde filmin başarabildiği yeni bir mesele görünmüyor. Bunları bir araya getirince de izlemeseniz de olur tadında bir film ile karşı karşıya kalıyoruz.
2
over 2 years ago

Who liked The Machinist

Who wishlisted The Machinist

Shelves that Include The Machinist

Interesting content shared about The Machinist

^ Back to Top