The Man Who Wasn't There (2001) poster

The Man Who Wasn't There (2001)

Tags
Director
Country
USA
Runtime
116 minutes
Blacklion oel Coen'in, kardeşi Ethan'ın yardımıyla çektiği, birlikte yazdıkları 2001 yapımı "The Man Who Wasn't There", Coen tarzı bir traji-komik/ drama filmi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Billy Bob Thornton'un başrolünde yer aldığı yapımda Scarlett Johansson, Frances McDormand, Michael Badalucco, James Gandolfini, Jon Polito, Tony Shalhoub, Richard Jenkins gibi isimler de rol almakta. Ed Crane, bir berberdir. Saç kesen, düzelten, çok konuşan bir ortağa sahip olan bir berber ve sıradan bir adamdır. Karısı Doris ile ilginç bir ilişkiye sahip olan Ed'in aşırı sakin ve içine kapanık/ dışa dönük enteresan bir kişiliği/ hali vardır. Bir akşamüstü, dükkanı kapamak üzereyken, aniden içeri giren orta yaşlı bir adam, ısrarla saçlarını kestirmek ister ve bunun üzerine Ed, işe koyulur. Adamın peruğu dışında pek saçı yoktur ve zaten adı Creighton Tolliver olan bu adam, saçları için gelmemiştir. Sermayesi olan bir ortağa ihtiyacı olan bu garip adam, Ed'e iş teklifinde bulunur. Ed'in teklifi kabul etmesi üzerine, geriye sadece parayı bulma işi kalmıştır. Lakin Ed Crane, her şeyi önceden ayarlamıştır; kendisini aldattığını bildiği karısı Doris'in yasak ilişki yaşadığı sevgilisini, kimliği gizli bir şekilde tehdir eden Ed, ortaklık parasını bu şekilde denkleştirmiştir. Paranın karşılığında sadece küçük bir kağıt alan Ed, dolandırıldığını düşünse de, esasında pek de umrunda değildir. Öte yandan, karısının sevgilisi (ki bu kişi Ed'in de arkadaşı olmaktadır), kendisini tehdit ederek para isteyen bu adamı araştırmaya başlayınca, işler içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

EliteBrains profile photo
EliteBrains
''Ben de onlar gibiydim. Kendisine yer olmayan bir dünyada yaşamaya mahkum, sıradan bir adam.'' Albert Camus'nün çok sevdiğim kitabı Yabancı'nın felsefesini birebir işleyen, oyunculuğun çok iyi olduğu, renkli çekimi yapılarak sonradan siyah beyaza çevirilen sanat eseri..
2
6 months ago
sisyphos77 profile photo
sisyphos77
Anlamsızlık, varoluşsal sıkıntı, ironi, daha ne olsun
2
over 1 year ago
cemalizm profile photo
cemalizm
Coen Kardeşler efsanesi! Hala seyretmeyen varsa işi gücü bıraksın ve ekran başına koşsun.
0
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
hayatın anlamını sorgulayan bir polisiye- suç- komedi. komedi dediğime bakmayın, coen'lerin filmlerinde bulunan olağanüstü mizahtan bahsediyorum. bulunmaz bir hazine bu film; şık, başarılı...
0
almost 2 years ago
cimcini profile photo
cimcini
Albert Camus'nün "Yabancı" kitabıyla çok benzerlikler bulduğum güzel film.Bazen ben de böyle, yaşamın içinde kaybolup gitmek isterim. Filmin birkaç yeri çok etkilemiştir beni.
3
2 years ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
Siz istediğiniz kadar hayatın dışında kalmaya çalışın. Bazen hayat sizi içine çeker.
0
2 years ago

Who liked The Man Who Wasn't There

Who wishlisted The Man Who Wasn't There

Shelves that Include The Man Who Wasn't There

Interesting content shared about The Man Who Wasn't There

^ Back to Top