The Martian (2015) poster

The Martian (2015)

Director
Country
USA
Runtime
144 minutes
Ricky.McFloyd Mars'a gönderilen astronotlar şiddetli bir fırtınaya yakalanır. Astronotlardan Mark Watney fırtına esnasında kaybolur, öldüğünü düşünen ekip arkadaşları onu bırakıp Dünya'ya dönerler. Yabancı bir gezegende tek başına kalan Mark, elindeki yiyecek ve malzemelerle hayatta kalma savaşı verirken Dünya'ya yaşadığına dair sinyal göndermeye çalışır.

satir.arasi profile photo
satir.arasi
Güzel bir uyarlama filmi olmuş yine de kitabı daha iyi görüşündeyim.
1
3 months ago
alicancam profile photo
alicancam
Son zamanlarda uzay filmleri pek popüler. Buda güzel örneklerinden.
0
6 months ago
phoebe profile photo
phoebe
mars uzay filmlerini pek sevmem, bu filmi de yüksek puanına rağmen bu yüzden bayadır izlemiyordum; ama film daha çok hayatta kalma, mücadele ve ekip ruhu filmi ve çok güzeldi.
0
6 months ago
SoulArt profile photo
SoulArt
bu kadar uzun sure cok sikmadan bitti. vfx kisminda sorun yok. ancak her Amerikalı kahraman gibi bu abimizde fantastik. gercekten uzak inandirici değil. yinede hicbir filmle kiyaslamadan izleyin bence. yoksa hayal kırıklığı olabilir.
8
8 months ago
missbolt profile photo
missbolt
filmin en en en sonunda I Will Survive çalması çokhoş olmuş
2
8 months ago
kaptankaptanim profile photo
kaptankaptanim
Kabul etkileyici bir film ama ne yazık ki gereksiz gaza getirici müzikler kullanıldığı için gerilim oranı düşmüş. Bu da etkileyici olma seviyesini düşürmüş. İnterstellar'ın yanına bile yaklaşamaz. Çok Hollywood kafası taşıyor. Filmin genel çatışmasına karşı düşecek çok şey var. Mesela Mars'ta tek başına kalan birinin bu kadar mutlu olması hiç gerçekçi değil. Bu kişinin ilgilendiği hatta profesyonel olduğu dal onun hayatını kurtaracak olsa bile. Çoğunuz filmlere macera filmi, zaman geçirilebilecek film dalan gibi isimler takıyorsunuz. Oysa yaşayan insanlar onlar bunun farkında değilsiniz. Yaşamak için mücadele etmek gerek. Zaten Watney'in sadece mücadelesinden etkilendim. NASA gibi kendi statülerinden başka bir şeyi düşünmeyen bir örgütü çok duyarlı yansıtmışlar. Apollo'larda ölen, kaybolan astronotlarını bir yıl içinde unutan insanlar var NASA'nın başında filmde de bu bir yıl esprisi yapılmıştır ama duyarlı insanların hoşuna gitmez kesinlikle. Değişik filmlere olan göndermeleri ve durumla dalga geçmeleri bir insanın hayati riski varken ona verdikleri değerin seyircinin gözünde aslında ne kadar az olduğunu kanıtlamaya yetiyor. Yani bu yolda giderken biri düştüğünde önce gülüp sonra yardım etmek gibi bir şey. İnsanlık dışı kesinlikle. Film etkileyici ama çok etkileyici değil. Ya da Watney'in de değişiyle teknik olarak etkileyici. Ancak çoğu etkileyici filmin arasında en aşağılarda yer alıyor. Bu tarz filmler de zaten işte Hababan Uzay ya da Türkler'in Uzayla İmtihanı gibi sanatsal değeri olmayan yapay yapımlara dönüşüyor. Drew Goddard'ın Hollywood zırvalığı kafasından önümüzdeki beş yıl daha çıkamayacak anlaşılan. Çok yazık oysa ne kadar özenli işlenilmesi gereken ve duyarlılık gerektiren bir durum.
0
9 months ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
Hoş vakit geçirtti ama bilimsel altyapısı yeterince sağlam değil. Popüler bir romandan uyarlama olmasının eksileri de kendini belli ediyor. İnterstellar'dan sonra izlememeliydim belkide. :) İzlemeye değer ama büyük bir film de değil bana kalırsa.
2
9 months ago
Poker profile photo
Poker
Filmin başında Ridley Scott abimiz var. Sonra işte Matt Damon'lar, Jeff Daniels'lar, Chiwetel Ejiofor'lar, Jessica Chaistain'lerle kurulmuş allah allah diyceğiniz bir kadroya sahip. Konu güzel mi? Güzel. Görselliği on numara. Efektleri de güzel ama bir başyapıtta değil şimdi. Oyunculuklar falan çok iyiydi. Herkes işini yapmış. Bence sıkıntı Ridley Scott abimizden kaynaklanıyor. Farklı hiçbir şey sunmamış. Bu güzelim konuyu bana öyle bir yedirmesi gerekiyordu ki ben gözümü ekrandan ayırmayayım. Yer yer sıkılabiliyorsunuz. Ama genede kadrosunun hakkını veren bir film.
1
9 months ago
Sefa profile photo
Sefa
Muhteşemdi. Kusursuz. Ölmeden izlemeniz gereken filmlerden sakın kaçırmayın.
2
9 months ago
mezemorta profile photo
mezemorta
Filme bir noktadan sonra artık yeter dedim . Yani yaklaşık iki sene marsta tek başına kalan , karşısına çıkan zorluklara son derece ' bilimsel ' -ikna edici- çözümler getirebilen ve karamsarlık , korku , umutsuzluk gibi insani özelliklerden soyutlanmış bir kahraman izliyoruz . Kahramanımız bir Botanikçi ve haliyle bitki yetiştirebiliyor , bunun yanında kimya biliyor füzyon ile su elde edebiliyor , radyoizotop termoelektrik jeneratörü aracına monte edebiliyor , nasa aracını - nasanın yardımıyla - hackleyebiliyor vs . Kahramanımızın karşısına çıkan sorunlar bilimsel terminolojinin yardımıyla nasıl sorusunu soramadan birer birer çözülüveriyor . bir kaç kez başarısız olsa da hiç bir şekilde umutsuzluğa kapılmıyor çünkü o amerikalı bir kahraman . O bütün dikkatini verdiğinde marstan bile sağ salim kurtulacak biri .
5
9 months ago
Gokalpb profile photo
Gokalpb
Film'in eleştrilebilecek bir çok yanı var. Bazı yönlerden çok başarılı bazı yönlerden ise vasat. Vasattan kastım çok klasik bir Amerikan başarı hikayesi. Birçok film sever gibi bu durumdan benimde bunaldığımı söyleyebilirim. Bu ve benzeri yönlerden beğenilmeyebilir. Ama filmin oldukça gerçekçi bir yapısı var. Kesinlikle izlemesi çok zevk veriyor. Baş yapıt olabilir mi? Sanmıyorum. Ama Scott yönetmenliğinde, Matt Damon'ın harika oyunculuğunu izlemek fazlasıyla güzeldi. İzlenmesi gereken bir film olduğu kanısındayım
0
10 months ago
digigirl profile photo
digigirl
Onyargiyla basladim filme ama hayatta kalma cabasi Matt Damon in oyunculugu gayet basarili,sure uzun ama nasil gectigini anlamiyorsunuz.Muzikler tarzim olmadigindan hosuma gitmedi ama bi esprisi vardi.Kesinlikle izlenmesi gereken bir film
3
10 months ago
berrn profile photo
berrn
Neredeyse her uzay filminde Matt Damon görmekten gerçekten çok sıkıldım. 2015'in izlenmesi gereken filmlerinden biri olduğunu düşündüğüm için zoraki bir istekle izlemeye başladım ama keyif almadım dersem yalan söylemiş olurum :) Filme gelirsek; azcık gereksiz uzatılmış gibi geldi bana, daha kısa olabilirmiş ve fazlaca Amerikan propagandası mevcut. Gerçi bende bu alanın öncüsü olsam daha fazlasını yapardım adamlara hak vermek lazım. Bayıldım, çok beğendim diyemem fakat iyi vakit geçirmek için izlenebilir. Bu arada Sean Bean ne kadar yaşlanmışsın ama yinede canımsın :)
5
10 months ago
xavalon profile photo
xavalon

Ridley Scott'ın imzası var. Daha ne olsun? Senaryo biraz abartılı olsada izlenmesi güzel bir film. Oyuncu kadrosu da zengin.
3
10 months ago
Lalaith profile photo
Lalaith
Counselor'a yaptığım yorumda Ridley Scott'ın sağı solu belli olmayan bir yönetmen olduğunu belirtmiş ve bir anda bir başyapıt izlerken bi de bakmışsınız berbat bir film ile karşılaşırsınız diyerekten Marslı nasıl olacak acaba diye beklemedeydim. Neyseki berbat çıkmadı :) Elbet başyapıt da değil. İzlemesi keyifli ama pek gerçekçi değil. Gerçekçi olmayan kısmı Mars tarafı değil bu arada, Amerika'nın inanılmaz bütçeyi gözden çıkarması ve hatta Çin'le işbirliği yapması falan olacak iş değil yani :)) Beklentiyi fazla yüksek tutmadan keyifle izlenir derim.
2
10 months ago
mefut profile photo
mefut
Bir "Interstellar" olmasa da anın tadını çıkaran şirin bir astronot izledik, izlerken şeyif aldım şahsen :)
1
10 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Çok çok başarılı bir film olmuş. Konusu gerçekten harikaydı işleniş ve oyunculuk da o kadar iyi. Yılın en iyi bilim kurgusu
5
10 months ago
.SimS. profile photo
.SimS.
2 buçuk saatlik dilimi görünce korktuğum ama film başlar başlamaz süreyi unuttuğum bir yapım oldu , kötü eleştirileri haketmeyen bir yapım , gerçekten uzun süresine rağmen heyecanla,keyifle,merakla kendini izlettiriyor , yıldızlararasına benzetilmiş ama oyuncular we uzay dışında hiç benzerlik yok , düşüşe geçtiği yerler neredeyse hiç olmadı , Matt Damon harika bir oyunculuk çıkartmış , beğenilere saygı duyarım tabiki , film türünü sewmezsiniz anlarım oyuncuları sewmezsiniz ws anlarım ama , bu kadar bas bas emek harcanan we klişe olmayan bir filme kötü demenizi anlamam , zor beğenirim ayağına yatıp kötü eleştiri yapılmaması gereken we izlenmesi gereken bir film , gerek konusu we werdiği mesajlarla çok iyi bir filmdi ;)
8
10 months ago
gangrel profile photo
gangrel
Açıkçası fena film değildi de beklentileri yüksek tutmanın da alemi yok. Konu başlarda güzel sahneler dekor falan 10 numara, film sıkmıyor izlettiriyor kendini ama böyle mıknatıs gibi de sizi ekrana kilitlemiyor maalesef. Ayrıca şu özverili, insancıl, dünya kurtarıcısı amerikan propagandasını bir filmde de yapmasalar ölecekler. İşte bu noktada da konu gerçekçilikten çıkmaya başladı.
0
10 months ago
megung profile photo
megung
Öh be dayı ne film çekmişsin ya hu :o the revenanttan sonra di caprioyla tokuşturun hangisi daha sarışınsa ona verin bari şu oscarı artık :)
7
10 months ago
nurikurucu profile photo
nurikurucu
en uzay filmi sevmeyeniniz bile otursun izlesin.. iyi film..
2
10 months ago
Berkantk profile photo
Berkantk
Bence filmin havası gayet güzeldi. Konusu gayet enteresandı ve kurgusu çok iyiydi. Diğer uzay filmleriyle karşılaştırılmaması gereken bir yapım. Filmin müzikleri hariç benden tam not.
5
10 months ago
TARIK59 profile photo
TARIK59
kaçırılmaması gereken filmlerden....
4
10 months ago
Brook profile photo
Brook
Yine bir film sonunda ön yargı iyi birisi değil diyorum kendime. Sıkılırım ben izlemem dedim hep kendime ama bu gece anladım ki boşuna ertelemişim. Öyle muhteşem harika diyemem yine de. Ama güzel ve eğlenceli bir filmdi aslında. Görseller çok iyiydi. Özellikle diyalogları beğendim ben :D Konusu bilindik klasik bir konu ki zaten Matt Damon ilk kez kurtarılmıyor :D Ama konuyu işleyişleri detaylıca ve yerli yerinde olduğu için filmi yüksek tutmuş. Bence izleyin ve kendiniz karar verin tabi :) Ben sevdim şahsen.
8
10 months ago
biologist profile photo
biologist
Güzel film. Ama Ridley Scott hayranı olmama rağmen beklentilerimin altında kalan film.. Bir "Contact" değil, "Interstellar" hiç değil. Film boyunca başka bir gezegende 3 yıla yakın süre tek başına hayatta kalma mücadelesi veren bir adamın hikayesinden çok, kendi halinde eğlenen bir adamın hikayesi gibi bir anlatım var. Bu açıdan gerilim ve heyecan bölümü çok zayıf kalmış. Yine de sıkılmadan izleyebilirsiniz..
2
10 months ago
burcst profile photo
burcst
Harika bir filmdi.Bazı yorumlara bakarak vasat bir filmle karşılaşabileceğimi düşündüm ama bambaşka bir şeyle karşılaştım.8,2 imdb puanını hakediyor.Kesinlikle çok başarılıydı, Matt Damon tek başına marsta iyi iş çıkarmış.Ayrıca yaşadığı tedirginliğe rağmen bir bilim adamı olarak azmi, çözüm üretme başarısı,soğuk kanlılığı ve bir insan olarak pozitifliğin sınırlarını zorlayışı ve sıcak kanlılığı bana gayet orjinal ve başarılı geldi.Bir filmin insanı etkileyebilmesi için illa ki masum karakterlerin ölmesi ya da trajedinin dibine vurması gerekmiyor.Dramı da dozundaydı, gülümsettiği sahneler de..Ayrıca insani açıdan bakarsak,bir kurtarma operasyonunda,bir ülkenin başka bir ülkeye desteği çok güzel bir mesaj olmuş.Çok başarılı buldum, 2buçuk saat konsantrasyonumu kaybetmeden, sıkılmadan merakla izledim. Mutlaka izlemelisiniz.Uzaydan hiç inesim yok.. Next diyorum :)
14
10 months ago
UNALILK profile photo
UNALILK
Beklediğimden çok daha iyi bir filmdi. Matt Damon her zamanki gibi muhteşemdi. Genelde bu tür filmler biraz bunalım olur ama bu film yeterince eğlenceli ve dozunda duygusaldı. Kesinlikle tavsiye ederim...
6
10 months ago
Yesilelmyra profile photo
Yesilelmyra
Matt Damon bence oyunculuğunu konuşturmuş....
6
10 months ago
incidamla profile photo
incidamla
Hikaye çok ince işlenmiş, oldukça detaylı. Bu da filmi sürekli yüksek tansiyonla izlemeye sebep oluyor. Yani bir 'Based on a True Story' tarzı var filmde :) Ayrıca sırf buram buram Ridley Scott koktuğu için de her türlü izlenir.
1
10 months ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
"Problem çöz ki sonraki probleme geçebilelim". Güzel süslenmiş ve sürekli tekrarlanan omurgası bu olsa da süslemeler için yine de izlenebilir bir film...
5
10 months ago
EsraG. profile photo
EsraG.
Uzun süresine rağmen hiç sıkılmadan izlenebilecek keyifli bir film, kitabını okumadım ama sonunu tahmin etmek çok zor değildi. Ayrıca oyuncular dışında neden Interstellar ile karşılaştırıldığını anlayamadım zira konu bambaşka.
5
10 months ago
sabriayes profile photo
sabriayes
ah nerede bir "contact", nerede bir "apollo 13"? nasıl desem?
iyi, hoş film ama bir ters köşesi, bir "vay canına demek öyleymiş" i yok.. izlerseniz iyi vakit geçirirsiniz o kadar. 2000 yapımı "kızıl gezegen" ile "görev mars" filmleri arasında bi yerde benim için.
uzayda nasıl hayatta kalınırı izlemek isteyenler için "apollo 13" ü tavsiye ederim. ayrıca şu yerçekimsel sapan olayını da apollo'da daha iyi satmışlardı.
6
11 months ago
mels profile photo
mels
Çok beğendiğim filmlerden. Film bittikten sonra "Acaba gerçekten mümkün mü?" dedirtiyor. Özellikle tam Mars'ta suyun bulunduğu zamanlarda yayınlanması filmi ayrı bir çekici yapıyor.
6
11 months ago
Lioness profile photo
Lioness
Dün izleme fırsatı buldum.. Fragman ne kadar güzelse film bir o kadar monoton ve sıkıcı.. Beklenin sltında olmuş.. Matt Damon ufak espirileri kurtarmadı filmi.
3
1 year ago
tyler712 profile photo
tyler712
Özellikle sonlara doğru amerikan klişeleri ile tavan yapan , hiçbir derinliği olmayan , ridley scott'ın artık iyi film yapamadığının son örneği The Martian. Eğlencesine izle ve unut sıradan malesef. 5,3/10
2
1 year ago
emptysideoftheglass profile photo
emptysideoftheglass
kötü değil, çok iyi de değil. izlenir, biter. o kadar. gravity'den hallice, interstellar'den epey geride...
5
1 year ago
eminuk profile photo
eminuk
Güzeldi, tam sinemada izlemelik bir film. Sadec3 3 boyutlu olmasına pek de gerek yoktu. Film izlerken zevkli ama bitince etkisinde kalmayi beklemeyin derim. O yüzden bir Intersteller asla değil. Vizyondan kalkmadan gidin, pc ekranında çok lezzet vermeyebilir.
4
1 year ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Ben öyle çok da harika bulmadım ama yine de güzeldi. Uzun süresine rağmen bir an bile sıkmadı ki bu bile başarı. Matt Damon' ın performansı filmde en beğendiğim şeydi. Gravity ve Interstellar melezi bi film olmuş. 3D sinemada tecrübe edilebilir.
2
1 year ago
FragmanTV profile photo
MKAYA profile photo
MKAYA
Matt Damon ve Jessica Chastain gibi oyuncuları kullanmak ınterstellera bır meydan okumammı acaba(konudada benzerlıkler sezdım).bu ıkı oyuncunun ınterstellarda oynaması dırek olarak bende bır karsılastırma gudusu olusturabılır. soyle bır yanıda var bu ıkı karekterın nasada calısan ıkı kısı olarak kafamıza oturması kolaylasır ama boyle bır seye ıhtıyac varmı muallak
0
over 1 year ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Romanını da bu hafta almayı düşünüyordum. Bu gerçekten çok iyi oldu. İkinci bir Interstellar olabilir mi acaba. Matt Damon ve Jessica Chastain ortak oyuncular ve yönetmen Ridley Scott daha ne olsun sabırsızlıkla bekliyorum.
1
over 1 year ago

Who liked The Martian

Who wishlisted The Martian

Shelves that Include The Martian

Interesting content shared about The Martian

^ Back to Top