The Purple Rose of Cairo (1985) poster

The Purple Rose of Cairo (1985)

Tags
Comedy, Fantasy, Romance
Director
Country
USA
Runtime
82 minutes
Sezgii Cecilia, 1930’ların ekonomik kriz dönemi Amerikası’nda, çok az para için ölümüne çalışan, işe yaramaz kocası tarafından sürekli taciz edilen mutsuz bir garsondur. Tek kaçışı, tutku derecesinde sevdiği sinemadır. Kahire’nin Mor Gülü isimli filmse favorisidir. Defalarca kez gittiği filmde bir gün baş karakter Tom Baxter perdeden inip gerçek hayata karışır. Üstelik Cecilia’ya aşık olur! Woody Allen’ın en sevdiği eseri olduğunu itiraf ettiği bu film, büyük ustanın hem komik ve fantastik hem de gerçekçi yapımlarını adeta tek potada eritiyor.

Trailer not available.

Sezgii profile photo
Sezgii
Güçlü bir sinema eleştirisi film. Oyunculara duyulan hayranlık, gerçek hayatla filmdeki mükemmel hayat arasındaki farklar, ekonomik kriz, kapitalizm-komünizm eleştirileri. Başarılı bir yapım. Romantik-komedi tarzında olması da cabası. Sizi filme bağlıyor adeta. Cecilia'nın değişimi Hegel'in efendi-köle kavramını anımsattı bana. Zannediyorum ki bu ima edilmek istenmiş. Yine isimle buhran yıllarına vurgu var. Hayali karakterin mükemmelliği yanında, gerçek hayatına tutunup hayal kırıklığı yaşamak sanırım her güzel filmden sonra başımıza gelen şeylerden birisi. Bir diğer eleştiri konusu da kadınlar üzerine. Allen, dönemin kadınlarının ezilmesini, henüz toplumun tam anlamıyla modernleşememesini Zelig'te olduğu gibi üstü kapalı değil direkt izleyiciye sunuyor bu sefer. Çarpıcı ayrıntılar var bu sebeple. Zaman ayırmaya fazlasıyla değecek, tatlı kinayeli bir film. :)
0
1 year ago
eskon profile photo
eskon
kahirenin mor gülü. bir zamanlar oryantalist filmlerin zirvede olduğu dönemlerle tatlı tatlı dalgasını geçmiş allen. filmin içindeki harika espri iskeletini de izleyince görün ;)
1
2 years ago

Who liked The Purple Rose of Cairo

Who wishlisted The Purple Rose of Cairo

Shelves that Include The Purple Rose of Cairo

Interesting content shared about The Purple Rose of Cairo

^ Back to Top