The Shining (1980) poster

The Shining (1980)

Director
Country
UK
Runtime
146 minutes
Blacklion Sinema tarihinde her yaptığı filmin bir türün en başarılı örnekleri arasına girdiği yönetmen Stanley Kubrick'in korku-gerilim türünde yarattığı şaheserdir. Film Jack isimli bir yazar (Jack Nicholson), Wendy isimli karısı (Shelley Duvall) ve Danny isimli (Danny Lloyd) çocuğundan oluşan Torrance ailesinin yazarın romanını yazabilmesi için ıssız bir otelde inzivaya çekilmeleriyle başlar. Çocuğun telepatik güçleri onun otelin geçmişindeki rahatsız edici görüntüleri görmesine neden olur. Yazar baba da aynı şekilde otelin hayaletleriyle diyaloğa geçmesiyle birlikte yavaş yavaş çıldırma noktasına gelir. Filmin devamı ile ilgili daha detaylı bilgi vererek izlememiş olanları bu keyiften mahrum etmek istemediğimden konu kısmını bu kadarla sınırlı tutuyorum. Filmle ilgili detaylar da en az filmin kendisi kadar efsaneleşmiştir. Filmin geneli özellikle de Jack Nicholson'ın sahnelerinin çoğu doğaçlama çekilmiştir. İddia edilir ki Shelley Duvall tekrarların sayısı yüzünden sonunda çok az konuşmayla pasif bir oyuna dönmüştür -ki bunun filmdeki karaktere tam uyum sağladığını belirtmek gerekir. Yine filmde inanılmaz bir performans sergileyen çocuk Danny Lloyd'un filmin korku filmi olduğundan haberi olmadan film tamamlanmış ve bu kadar iyi performans göstermesine rağmen biyoloji öğretmenliği yaparak hayatına devam etmiştir (Bu çocuk Stanley Kubrick tarafından 5000 -beşbin- çocuk arasından seçilmiştir). Filmin afişinde de kullanılan kapı kırma sahnesi ilk çekimde kolay kırılması için ince çürük tahtalardan yapılmış ama Jack abimizin bu kapıyı tek vuruşta tuzla buz etmesi sonucu filmde orjinal kapının kırılma sahneleri kullanılmıştır. Stanley Kubrick bu filmin çekimine 1.3 milyon feet film harcamış - tekrar çekim sayısını siz düşünün... Filmin ismi olan "shining" çocuğun telepatik güçleri düşünüldüğünde türkçeye "aydınlanma" olarak tercüme edilmesi gerekirken Jack karakterinin çıldırması ve 'shining' kelimesinin 'parlama' anlamından dolayı bir korku filmine daha çok yakışacağı düşünülen 'Cinnet' ismiyle tercüme edilmiştir. ...

Gonca.su profile photo
Gonca.su
Stanley kubrick in müthis yönetmenligi ve jack nicholson nun muhtesem oyunculuğu ile gerilim türünün süphesiz en iyilerinden. Fazla söze gerek yok.Mükemmel.
2
27 days ago
darkshadows profile photo
darkshadows
Birçok insan bu filmi 3. sınıf amerikan korku filmi beklentisiyle izliyolar ve beklentilerini karşılamadığı halde, başyapıt olduğu kanıtlanmış bir film olduğundan iyi eleştiriler yapıp işin güzelliğini jack nicholsana bağlayıp kenara atıyolar. Ama yapmayın iş görünenden çok farklı. Stanley kubrick ayrıntılara tapan bir ruh hastası olduğundan filmde kızılderililere gönderme bile yapan alt metinler gizli. O yüzden tekrar izlenicek bi film
0
4 months ago
hezarfen profile photo
hezarfen
gezegendeki en iyi oyuncu jack nicholson filmi tekrar izleyince emin oldum..
1
7 months ago
uysalherif profile photo
uysalherif
Bu filmi izleyenler ve vasat bulanlar lütfen Room 237 isimli belgeseli izlesinler. O vasat bulduğunuz filmin altındaki hazineyi görünce şaşırıp kalacaksınız inanın. Gerçi ben hala filmin iyi bir film olduğunu düşünmüyorum ama kalburüstü olduğu ortada.
0
1 year ago
sedakasalarr profile photo
sedakasalarr
Film izlemeye değer ve standart üstü.Öncelikle herkesin anlayabilceği bi film değil.Gerilim ve korku hakim.Çekimler ve müzikler,oyuncular,komple farklı tarzda bi film.kesinlikle başyapıt.
1
over 1 year ago
Poker profile photo
Poker
Korktuğumu söyleyemem ama gerçekten hem konu bakımından hem de yapılış bakımından eşssiz bir film olduğu su götürmez bir gerçek. Jack Nicholson ise yani ne denir bilemiyorum. Kelimeler bile yetersiz kalıyor bu inanılmaz performansından dolayı.
2
over 1 year ago
leo14 profile photo
leo14
all work and no play makes jack a dull boy
0
2 years ago
eskon profile photo
eskon
korku sinemasında ayrı bir yerde olduğu su götürmez bir gerçek. kesinlikle izlenmeli.. abuk subuk yaratıklar- canavarlar olmadan da nasıl gerilim- korku filmi çekilebileceğini göstermiş stanley kubrick usta
0
2 years ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
En az kitabı kadar harika bir film. Jack Nicholson muhteşem bir performans sergilemiş.
0
over 2 years ago
Watchfilm profile photo
Watchfilm
mükemmel
0
over 2 years ago
Astronom profile photo
Astronom
bir filmde muzik bu kadar guzel ortam yaratmak, seyirciyi filmin icine cekmek icin kullanilabilir..
0
over 2 years ago
Aunveren profile photo
Aunveren
Stanley Kubrick'in usta ellerinden çıkmış bir başyapıt. Filmdeki gizli mesajlar, her sahnede ustalıkla saklanmış işaretler izleyenlere bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Çok dikkatli izlenmesi gereken bir film. Eski olduğu için çok çekici gelmedi başta ama iyi ki izlemişim. Amerika'nın yaptığı zulmü anlatmaya çalışmış Kubrick. Çok farklı ve anlamlı bir psikolojik gerilim filmi.
0
over 2 years ago
UnknownUser00 profile photo
UnknownUser00
sırf jack nicholson'ın performansı için izlenmesi gereken film.
0
over 2 years ago

Who liked The Shining

Who wishlisted The Shining

Shelves that Include The Shining

Interesting content shared about The Shining

^ Back to Top