The Silence of the Lambs (1991) poster

The Silence of the Lambs (1991)

Director
Country
USA
Runtime
118 minutes
Blacklion Yazar Thomas Harris'in aynı adlı romanından beyaz perdeye aktarılan, yönetmenliğini Jonathan Demme'nin yaptığı, 1991 yapımı psikolojik gerilim türünde bir film. Thomas J. Harris'in romanınının bu nabızları zorlayan uyarlamasında, FBI'daki eğitimi devam eden Clarice Starling (Jodie Foster) yüksek güvenlikli bir tımarhaneye girerek bir psikiyatristken yamyamlık yapan bir kitle katiline dönüşen Hannibal Lecter'in (Anthony Hopkins) hastalıklı zihninin derinliklerine inmeye çalışmaktadır. Starling'in bir seri katili yakalamak için ipuçlarına ihtiyacı vardır. Ancak ne yazık ki, Lecter ile yaşadığı Faustiyen ilişki sonunda onun kaçışına sebep olur ve artık iki ayrı seri katil karanlıklarda serbest dolaşır. 1992 yılında 7 dalda Oscar'a aday olan film, yönetmenine ve başrol oyuncularına altın heykelciği getirirken; en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle layık görülmüştü. Filmde başrol oynayan Jodie Foster 30 yaşına gelmeden iki oscar kazanan nadir oyuncular arasına girdi. Anthony Hopkins, bu filmdeki toplam 16 dakikalık performansıyla en iyi erkek oyuncu Oscar'ını kazandı. Ki bu süre, bir oyuncunun bir filmde gözüktüğü en kısa süredir. En iyi film Oscarını alan tek korku filmidir. Devam filmi niteliğinde olan Hannibal, 2001 yılında Ridley Scott tarafından filme çekilmiştir...

memoclubofcinema profile photo
memoclubofcinema
Sir Anthony Hopkins filmde yalnızca 16 dakika görünerek efsane yaratmış
1
6 months ago
Sefa profile photo
Sefa
Bol diyaloglu harika bir suç-gerilim filmi. Gerçekten efsane. Bazı filmler vardır kötü karakterleri kahramandan daha çok seversiniz işte buda onlardan biri Anthony Hopkins'in müthiş Hannibal performansı sevmemek elde değil. Mutlaka izlenmeli.
1
6 months ago
Sezgii profile photo
Sezgii
Jodie Joster'ın aşırı güzel olduğu, en az Jodie kadar güzel bir film ^^ Gerilimi, hikayesi oldukça iyi kurgulanmış, eski olmasına rağmen tekrar tekrar izlenebilecek düzeydedir ^^
4
1 year ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Beklediğim kadar iyi değildi ama tabi ki bu filmin güzel olmadığı ve beğenmediğim anlamına gelmez. Bence gayet güzel zaman zaman gerilimli oyuncuların da başarılı performansıyla güzel bir iş çıkmış. Bence kesin izlenmeli ama sanki biraz fazla abartılmış gibi.
0
over 1 year ago
EDITOR profile photo
EDITOR
HER SAHNESİ ÇOK KONUŞULMUŞ BİR FİLM. Anthony Hopkins efsane olmuş. Yamyam bir seri katile verdiği karizmayla onu sevdirebiliyor! Eski olsa bile seyredilir.
0
over 1 year ago
HAKANT profile photo
HAKANT
The silence of lambs'ı bugün dikkatle izledim de "kuzuların sessizliği" çevirisinin ne kadar yanıltıcı olduğunu farkettim. Sessizlik ingilizce'de quietness ile karşılanır. Zaten deyimi bile var: "quiet as a lamb." Burada anlatılmak istenen "kuzuları susturmak" olmalıydı. Tıpkı silencer : susturucu'daki gibi. Clarice küçükken kuzuların kesildiğini görüyor ve kuzular sürekli bağırıyor. Daha sonra büyüdüğünde de bu sahne rüyalarına giriyor. Kuzular hiç susmuyor. Elindeki cinayeti çözerek bu kuzuların susacağına inanıyor. Filmin sonunda Clarice katili haklayıp kurbanı kurtarınca da zaten Dr. Lecter soruyor: "Have the lambs stopped screaming?" diye.
1
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
''hanibal'' nerden geliyor sanıyorsunuz. ??
0
2 years ago
reconnduress profile photo
reconnduress
lecter'ın askerleriyiz :
2
2 years ago
tutucu profile photo
tutucu
mükemmell ..
0
2 years ago
furkandr profile photo
furkandr
efsane film gerçekten harika
0
2 years ago
BuseY. profile photo
BuseY.
sürükleyici hikayesiyle gerçekten sıradışı bir psikolojik film
0
over 2 years ago
TARIK59 profile photo
TARIK59
Akademiyi başarıyla bitirmiş olan Clarice Starling artık genç bir FBI ajanıdır.Clarice, sapık bir katilin peşindedir.Katilin elinde bulunan bir kadını kurtarmaya çalışmaktadır.Bu katil, kurbanlarının derilerini yüzebilecek kadar psikopat bir sapıktır.Clarice, bu sapığa ulaşma amacıyla, bir başka psikopat olan ünlü Doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşmak gerektiği yönünde bir plan yapar.Fakat, Clarice’in Lecter’dan alacağı bilgiler güvenini kazanmasına bağlıdır.

Film, 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday oldu ve en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında ödüle layık görüldü.Bu başarılı yapım, Hannibal Lecter serisinin 1.filmidir ve seride dört film daha yer almaktadır.Serinin diğer filmleri; The Silence of The Lambs(1991), Hannibal(2001), Red Dragon(2002), Hannibal Rising(2007) şeklinde sıralanmaktadı
0
over 2 years ago

Who liked The Silence of the Lambs

Who wishlisted The Silence of the Lambs

Shelves that Include The Silence of the Lambs

Interesting content shared about The Silence of the Lambs

^ Back to Top