The Thirteenth Floor (1999) poster

The Thirteenth Floor (1999)

Tags
Director
Country
Germany
Runtime
100 minutes
slymndgn Bir gökdelenin 13. katındaki ofislerinde buluşan yüksek teknoloji dahilesi Douglas Hall ve güzel iş arkadaşı Whitney henüz çok gizli olan, en son yazılımlarını denemektedirler. Olağanüstü bir sanal ortam simülatöründe Douglas, 1930'ların Los Angeles'ine gidip harikulade bir macera yaşamaktadır. Genç adam biraz tehlikeli ve işlerin yolunda gitmediği bir seansı terkedip gerçek hayata döndüğünde tatsız bir süpriz onu beklemektedir: şirketin kurucusu ve hepsine ilham veren Hannon Fuller öldürülmüştür. Üstelik hafızasında delikler oluşan Douglas da bir numaralı şüphelidir.Bunlar olurken Paris'ten çıkagelen gizemli güzel Jane, Hannon'un kızı olduğunu iddia etmektedir ve Douglas'a da fena halde çekici gelmektedir. Bir süre sonra sanal ortam seansları, gizemli gelişmeler ve günlük hayat arasındaki çizgiler Douglas için incelmeye başladığında, çarpıcı bir gerçeğe parmak basan acımasız emareler tek bir şeye işaret etmeye başlayacaktır: Douglas'ın en korkunç kabusunda bile görmek istemeyeceği bir şeye...Tematik olarak kardeşi sayılabilecek Matrix'in ve eXistenZ'in gölgesinde kalarak seyirciyle randevusunu daha ziyade ev sinemasında yaşamak zorunda kalmış bu sıradışı film, film-noir ve bilim kurguyu ustaca birleştirmiş görünüyor. İzleyicisini beyinsel egzersize tutuyor ve kimi sarsıcı sürprizlerle ödüllendiriyor. Kendine ait küçük ama fanatik bir hayran kitlesine de sahip.

ecemcelikkol profile photo
ecemcelikkol
Değeri bilinmeyen çok değerli bir film. Bilim kurgu tutkunları kesinlikle izlemeli. Filmin süresi de yerinde filmden hiç kopmuyorsunuz.Efektlerin eksik olduğu doğru ama konu çok güzel. Sonunu çok önceden tahmin etsem de keyifle izledim.
1
2 months ago
MKAYA profile photo
MKAYA
matrixle kıyaslayan arkadaşlar var bu filmin kurgusu matrixin yanından geçemez konusu lezzetli yaratıcı ve özgün
0
2 months ago
mence profile photo
mence
Matrix filmiyle aynı dönem yapılmış olması filmin talihsizliği olmuş
0
10 months ago
digigirl profile photo
digigirl
Bu filmin adını dahi duymamam şaşırtıcı,sebebi gayet açık tam vizyona girdiği dönemde Matrix ve Existenz filmlerinin gölgesinde kalmış,Matrix çıkmadan 3-5 ay önce vizyona girmiş olsaydı bu filmde FENOMEN olurdu,bu filmi konuşuyor olurduk.İzlenmek için geç kalınmış, sinemaseverim hem de bilimkurgu hastasıyım deyip,13.kat'ı bilmiyorum demek ayıptır(bu ayıp bana aittir:)
1
1 year ago
SuaY profile photo
SuaY
Enteresan. Bayılmadım ama sıkılmadan izledim. Neye esin kaynağı olmuşsa onu izlemek lazım bence.
5
over 1 year ago
berrn profile photo
berrn
çok iyi bir yapım puanının düşük olması şaşırtıcı, aldanmayın izleyin siz :)
2
over 1 year ago
sabriayes profile photo
sabriayes
size matrix filmini anımsatabilir. kıyaslama yaptıgımızda aynı zamanın filmleri olmalarına rağmen matrix'in bi çok açıdan daha iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz... zaten şahsi fikrim bu güzel filmin matrix'in gölgesinde kaldığıdır. hikayenin temelinde tabi ki bir gerçek dünya simülatörü var. e simulator olunca bu simülatorden çıkıp gerçek dünyaya geçmek isteyenler elbette olucak.. efektler pek iç açıkcak cinsten diil. zaten bu filmin güzelliği efektlede ve dövüş sahnelerinde diil," bu olay nereye gidicek acaba" diye sordurmasında. izlemeye değer bi bilim kurgu film.
1
over 1 year ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Bu film hak ettiğini bulamamış bir film bence. Mutlaka izlemenizi öneririm ayrıca Inception filmi başta olmak üzere birçok filme de esin kaynağı olmuş
7
over 1 year ago

Who liked The Thirteenth Floor

Who wishlisted The Thirteenth Floor

Shelves that Include The Thirteenth Floor

Interesting content shared about The Thirteenth Floor

^ Back to Top