The Truman Show (1998) poster

The Truman Show (1998)

Director
Country
USA
Runtime
103 minutes
Ricky.McFloyd Dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk, imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyorlardır. Ana karakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar. Babasını gördüğüne emindir ancak adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur. İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır. Televizyon sektörü üzerine yapılan en esaslı eleştirilerden biri olan Truman Show sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahip. Aynı zamanda başrolündeki Jim Carrey'nin olağanüstü performansını da es geçmemek gerekiyor.

Selocan profile photo
Selocan
yoğun tavsiye üzerine erteleyerek izledim ama keşke daha önceden izleseydim dedim. 18 yıl önce böyle muhteşem bir film çekilmiş olmasına büyük bir hayranlık duydum. Bu nasıl bir hayal gücüdür ya.
Öyle etkisinde kaldım ki düşüncelerimi toparlayamıyorum bile. Jim Carrey her zamanki gibi muhteşem. ŞİDDETLE tavsiye ediyorum.
1
1 month ago
cizgisizdefter profile photo
cizgisizdefter
Truman'ın yaşadığı hayat, film bittikten sonra insana aşırı olağan üstü gelebilir ama şöyle bi düşününce hangimiz gördüğümüz denizin ötesine gidebildik ki? Peki benim hayatım gerçek mi ya da ben başrol müyüm diye sorgulatıyor insana.
0
2 months ago
Aaisha profile photo
Aaisha
gerçek bir hayat sürdüğümüz için şanslı olmalıyız... jim carey efsane..
7
2 months ago
Gofi profile photo
Gofi
keşke bu filmi çok önceden izleyip bu kadar geciktirmeseymişim. eğer daha önce izlemiş olsaydım hayat hakkında olumsuz düşündüğüm anları en aza indirgeyebilirmişim çünkü bu filmle aslında hayatın ne kadar kıymetli ve gerçek olduğunu bir kez daha idrak ettim. hayat güzeldir ve herkes özgür olmayı hakeder..
18
4 months ago
slymndgn profile photo
slymndgn
Senaryo bakımından çok özel ve düşünülmüş bir film efsanedir izleyipte kendi hayatını sorgulamamak elde değil..
2
6 months ago
Lioness profile photo
Lioness
Film bittikten sonra ufak bir paranoyaya kapılıp sağda solda kamera arayan arkadaşlar "Bendensiniz" :p Güzeldi...
7
6 months ago
melihkk1 profile photo
melihkk1
Film birçok kültüre ve oluşuma aynı anda eleştiri göndermiş. Hem kapital düzene hemde sosyal düzene karşı hafif ama etkili bir dil kullanıyor. Jim Carrey ise gerçekten çok içten oynamış.
0
8 months ago
mels profile photo
mels
Komik film ararken Jim Carrey'i de görünce "Aradığım film bu olmalı" dedim ama değilmiş. Güldürmüyor ama insana kendi hayatını sorgulatıyor. Mutlaka izlenmesi gereken harika filmlerden... :)
7
9 months ago
Coolhands11 profile photo
Coolhands11
Film bittiğinde beni ilginç sorgulara yöneltti. Saf bir akıl ürünü bu film.
0
9 months ago
SuAgaoglu profile photo
SuAgaoglu
Eğer film bittiğinde kendi hayatınız üzerinden olaya bakıp inanç ve daha bir çok şeyi sorgulayabiliyorsanız bu filmi anlamışsınızdır bence. O denizin ardındakiler de birer Truman :)
12
11 months ago
MONONOKE profile photo
MONONOKE
Jim Carrey, Truman Şov ’un ana karakteri. Truman hakkındaki her şey yalandır. İlişkileri, işi hayatı TV’de yayınlanan bir şovdan başka bir şey değildir. Peki, gerçek nedir ki? Bu soru için film Descartes’dan Sartre’a Schopenhaur’ dan Plato’ ya kadar önemli filozoflara başvuruyor yönetmen.

Truman Şov, 5000 kameranın izlediği, direk seyirciye ulaşan 7/24 yayında olmasıyla büyük derecede rahatsız edici bir film. Sanki Bay Truman’ı yaratan, onu izleyen takip eden tanrılarız ve onun ne iş döndüğünden hiç haberi yok. Bu bizi asıl konuya getiriyor; tanrı ahlaksız olmaya izinli mi yoksa o da ahlak ve etiğe bağlı mı kalmalı?

Bu seyirci için tartışıp karar vermesi gereken psikolojik bir deney. Film seyirciye soru sorma kabiliyetleri olduğunu da hatırlatıyor; baştakilerin emirlerine uymalı mıyız yoksa görmezden gelip kendi yargılarımızla mı hareket etmeliyiz? Eğer kendi kararlarımızla hareket edersek yanlış mı yapmış oluruz? Bu hareketlerin sonuçları ne olur? Bu özenle işlenmiş film seyirciye bu maceranın sosyal deneyleri için yargıç olma hakkı veriyor.
10
12 months ago
Brook profile photo
Brook
Harika! başka bir şey demiyorum! Siz hala duruyor musunuz yahu!? Haydi izleyin hemen!! :)
7
1 year ago
caglaaaa profile photo
caglaaaa
Yok yok yorum yapamayacağım.. Ne desem boş.. Bence hiçbir yorum bu filmin kalitesini anlatamaz.. Harikaydı..
10
1 year ago
kaptankaptanim profile photo
kaptankaptanim
Sen ne saçmalıyorsun? Kiminle konuşuyorsun? Söyler misin tatlım bütün bunlarla ne ilgin var!
0
over 1 year ago
alicancam profile photo
alicancam
Zamanında çok etkilendiğim filmlerden. Bu filmi izleyenler bi kere bile olsa acaba ben de mi sorusunu sormuşlardır.
1
over 1 year ago
EDITOR profile photo
EDITOR
TÜM ZAMANLARIN EN İYİ SENARYOLARINDAN Film içinde film yapmışlar. BBG evinin sinema hali olsa da bunun çok ötesinde. Jim Carrey yine süper. Ed Harris aynen. Seyrettikten sonra etrafa karşı paranoyaklaşabilirsiniz )
0
over 1 year ago
koray. profile photo
koray.
aptal kutusunu en iyi eleştiren filmdir bence
0
over 1 year ago
saidocetin profile photo
saidocetin
İzledikten sonra en az 1 hafta etkisinden cıkamadıgım film
0
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
izleyebileceğiniz en zeki senaryolardan birine sahip film...
0
2 years ago
Semraykut78 profile photo
Semraykut78
.
0
2 years ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Jim Carrey'nin sadece komedi oyuncusu olmadığnı gösteren, bence başyapıtlardan birisi. Sinema tarihinin en iyi 25i arasına koyardım muhtemelen. Komedi diye izleyecekseniz bence izlemeden geçin fakt aradığınız daha derin bir film ise acilen izleyin derim.
0
2 years ago
UnknownUser00 profile photo
UnknownUser00
güzel bir senaryosu var insanı düşündürüyor..
neden herşeyin sahte olduğunu fark etmesi bu kadar uzun sürdü çünkü ''Bize sunulan dünyanın gerçeğini kabulleniriz'' ..Çok güzel bir filmdi
5
2 years ago
furkandr profile photo
furkandr
çok güzel ve ilginç bir filmdi
0
2 years ago
BlackPeter profile photo
BlackPeter
film harika ama kapağa hiç özen göstermemiş adamlar.bunun yüzünden izlemem bayağı bi gecikti " bu ne la böyle kesin sıradan bir komedi filmi" teması taşıyan dvd kapağı ile.ama olay hiç de öyle basit değilmiş.
6
over 2 years ago
Ovuzo profile photo
Ovuzo
Jim Carrey kariyeri boyunca komik adam klişesinden kurtulmak istese de syricinin algısı sebepli stüdyolar bu konuda kendisine pek destek olmadılar ta ki 1998 yılındaki Truman Show'a kadar. Komedi ile dramı son derece güzel bir şekilde birleştiren usta yönetmen Pter Weir'in eşsiz vizyonu ile Truman Show aslında nasıl bir dünya içinde yaşadığmızı son derece güzel bir şekilde bizlere anlatan nadir filmlerden biri. Filmdeki rolüyle Altın Küre kazanan Jim Carrey yaptığı konuşma esnasında akademi üyelerine "yanlışlıkla" teşekkür ederek aslında "Beni OSCAR adayı yapmak için daha ne yapmam lazım?" isyanını da son derece esprili bir şekilde dile getirmiştir. Sadece film değil afişi de özel olan filmlerden biridir. Tasarım yüzlerce küçük ekranın bir araya gelerek Truman Burbank'ın silüetini oluşturarak filme dair ipucu vermektedir. Aradan kaç yıl geçerse geçsin asla eskimeyecek olan filmlerden.
4
over 2 years ago
esarialtin profile photo
esarialtin
Şahane bir kültür endüstrisi eleştirisi
0
over 2 years ago

Who liked The Truman Show

Who wishlisted The Truman Show

Shelves that Include The Truman Show

Interesting content shared about The Truman Show

^ Back to Top