The Wizard of Oz (1939) poster

The Wizard of Oz (1939)

Director
Country
USA
Runtime
102 minutes
Ricky.McFloyd L. Frank Baum'un "The Wonderful Wizard Of Oz" adlı romanından uyarlanan sinema filmi "The Wizard Of Oz" (Oz Büyücüsü), 1939 senesinde vizyona girdi. Victor Fleming, Richard Thorpe, Mervyn LeRoy ve King Vidor'un yönetmenliğini yaptığı film, iki dalda Oscar'a layık görülürken, dört dalda da Oscar'a aday gösterildi. Verdiği mesajlarla büyük/ küçük herkesin içine işleyen filmde, 1969 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktris Judy Garland, 1949 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Frank Morgan, Ray Bolger, Billie Burke, Bert Lahr ve Jack Haley rol alıyor. Halası ve halasının kocasıyla çiftlik evinde mütevazı bir yaşam süren Dorothy, küçük köpeği Toto'dan rahatsız olan komşuların, köpeği alıkoymakla tehdit etmeleri üzerine Toto ile birlikte uzaklara gider. Çıkan kasırgada Doğu Cadısı ile tanışan Dorothy, cadıyı öldürür ve bir nevi kahraman olur. İyilik perisinin kendisine verdiği sihirli pabuçları saklamak ve Oz Ülkeesi'ne gidip, büyücüyü bulmakla görevli olan Dorothy, köpeği Toto ile Oz Büyücüsü'nün yaşadığı yere doğru yol alırken yolda kendine yeni arkadaşlar edinecektir Arkadaşlarından ilki, teneke robottur. Dorothy ile tanışan robot, kızın Oz Büyücüsü'ne gittiğini öğrenince uzun zamandır sahip olmak istediği 'kalp'e sahip olabilmek için bir şans yakaladığını düşünür ve Dorothy ve Toto'ya katılır. Robot, Toto ve Doroth, Oz Büyücüsü'nün merkezine doğru ilerlerken, bir korkuluğa rastlarlar. Üçlüye katılmak isteyen bu korkuluk,samandan yapılmıştır ve Oz Büyücüsü'nden 'beyin' istemektedir. Evine dönmek isteyen Dorothy ve Toto, akıl isteyen saman korkuluk ve kalp isteyen robot yollarına devam ederlerken, ormanda karşılarına çıkan aslanla korkuya kapılırlar. Ancak, aslanın da Oz Büyücüsü'nden bir isteği olacaktır; 'cesaret'.

Trailer not available.

buketaktas profile photo
buketaktas
Çoçukluğuma gittim geldim. Ne korkardım o cadının erime sahnesinden .yirmi üçünde izleyince insan bir başka oluyor.
1
22 days ago
Thaner profile photo
Thaner
İdare eder...1939 yılına göre iyi çekilmiş ama
0
1 month ago
fs0ciety profile photo
fs0ciety
filmde MKUltra kullanılmıyorsa ben de bir şey bilmiyorum demektir.müzikal filmlerden nefret etmeme rağmen hipnoz olmuş gibi izledim filmi
0
8 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Çok çok güzel bir filmdi. Fazla müzik içeren filmleri genelde sevmem ama neyseki her yere yaymamışlar. Garland çok sevimliydi :) Tabi diğer üç dostu da öyle. Aynı zamanda çok uzun süre yer almasalar da çocukların oyunculukları da güzel ve sevimliydi :) rotten tomatoes'un dediği gibi tarihin en iyisi değil belki ama kesinlikle çok güzel çok keyifli.
3
1 year ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Tamam o yıllarda böyle bir film saygıyı ve tebriği hak ediyor ama bence biraz fazla abartılmış. Açıkçası müzikal filmlerden hoşlanmam çünkü anlamsız ve saçma danslar durduk yere şarkı söyleyen tipler bilmiyorum bana hiç hoş gelmiyor. Başroldeki Judy Garland bence çok abartılı bir oyunculuk sergilemiş. Her cümlesini garip ve sinir bozucu bir tonlamayla dile getirmesi benim canımı sıktı. Bence izlemeye hiç gerek yok neredeyse vakit kaybı diyeceğim ama çekildiği yılı göz önünde bulundurunca da böyle ağır bir eleştiri biraz haksızlık olur herhalde.
2
over 1 year ago
EntelKarinca profile photo
EntelKarinca
Çok yaratıcı aynı zamanda sempatik bir yönü var filmin.
0
almost 2 years ago
gasparnoe profile photo
gasparnoe
aynı zaman da hakkında pek çok karanlık spekülasyon bulunan film.
2
almost 2 years ago
h.tugce profile photo
h.tugce
Tatil sabahları trt.de verirlerdi yanılmıyorsam. Pek bi severdim. Hala Judy Garland'dan "over the rainbow" u duyduğumda çocukluğuma giderim...
2
2 years ago
Mrs.Garfield profile photo
Mrs.Garfield
küçükken izleyip bende ''tak tak tak Ev gibisi yoktur,ev gibisi yoktur...'' klişesi yaratmış olan film.en çok saman kafayı sevmiştim.yeşil çadıdanda ozamnlar çok korkmuştum. hatırlanası güzel bir filmdi..
6
over 2 years ago

Who liked The Wizard of Oz

Who wishlisted The Wizard of Oz

Shelves that Include The Wizard of Oz

Interesting content shared about The Wizard of Oz

^ Back to Top