Underground (1995) poster

Underground (1995)

Tags
Director
Country
Federal Republic of Yugoslavia
Runtime
167 minutes
Noir Yil 1941 Belgrad. Almanlarin baslattigi bombardiman komunist Marko’nun onlenemez yukselisi icin gereken kaos ortamini yaratir. Marko, arkadasi Blacky’i ve yoldaslarini silah uretmeleri icin yeraltindaki bir mahzene yerlestirir. Savas bitince herkesin disariya cikabilecegini garantilemekten de geri kalmaz. Gunler gecer, ulkede baris tekrar saglanir fakat mahzendeki yasam oldugu gibi devam eder. Marko, yeraltindakileri fasist yonetimin iktidarda olduguna ve savasin devam ettigine inandirmistir. Acaba bu plan ne zamana dek isleyecektir? Goran Bregovic’in Balkan ezgilerinden yola cikan essiz muzigi esligindeki “Yeralti”, Kusturica’ya 1995’te Cannes Film Festivali’nde Altin Palmiye kazandirmistir. Bir renk ve ses cumbusu seklinde gelisen film, melodram, drama ve komedi arasinda gidip gelir. Carpici ve fantastik oykulerin yaraticisi, usta yonetmen Federico Fellini’nin izinden ilerleyen Kusturica, bu buyuleyici filmle sinema tarihine epik bir basyapit sunar.

marceljoyce profile photo
marceljoyce
Edebiyatta "anıt-roman" diye bir tabir var. Bu deyimi "anıt-film" olarak sinemaya aktarırsak işte bu şaheser bir anıt-film olarak anılır.
0
1 year ago
eskon profile photo
eskon
kusturica nın curcuna filmlerinden biri. çok geveze. hani çok konuşan birinin yanında nasıl bunalır, oradan kaçmak istersiniz; bu da aynen öyle
1
almost 2 years ago
cinemarty profile photo
cinemarty
İyi film, goran bregovic'ten şahane müzikler , muhteşem son.
0
over 2 years ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
''kardeş kardeşi öldürmedikçe savaş, asla savaş değildir.'' diyor filmin ünlü repliğinde, savaşın getirdiği dram dışında, siyasi entrikaların (kardeşin kardeşi, yöneticinin halkı aldatması; halkın hem faşizmi hem sosyalizmi sürü gibi takip ediyor oluşu), umut haline gelmiş fikirlerin bile ne derece yozlaşabileceğinin,yugoslavya'nın dağılışıyla vatansız kalanların hikayesi.. emir kusturica'nın çizdiği savaş tablosu guernica'yı aratmıyor.
3
over 2 years ago

Who liked Underground

Who wishlisted Underground

Shelves that Include Underground

Interesting content shared about Underground

^ Back to Top