Uzak (Distant) (2002) poster

Uzak (2002)
(Distant)

Country
Turkey
Runtime
110 minutes
Sekyazar Kasabasından çıkarak şehre iş bulmaya gelen gencin bir akrabasıyla olan ilişkisi üzerinden insanı anlatıyor Nuri Bilge. Gencin şehir hayatında değerlerini kaybeden akrabasına uzaklığını, mahallede gördüğü bir kıza olan uzaklığını, hayata olan mesafeyi gösteriyor.

EntelKarinca profile photo
EntelKarinca
Film çok iyiydi. Eski İstanbul görüntülerini izleyince içim acıdı. Güzelim şehri mahvetmişiz ya
0
1 year ago
uysalherif profile photo
uysalherif
Türk sinemasının en önemli filmlerinden. Benim için ise her zaman ilk beşte yeri hazır.
0
1 year ago
bernausanmaz profile photo
bernausanmaz
filmde, yönetmenin anlatmak istediğini çok iyi bir dil ve görsellikle ifade etmesini bir kenara koyarsak -ki detaylarda gerçekten de harika göndermerler var ve sahnelerin yalınlığı içindeki doluluk tartışılamaz- 'yalnızlık' 'yabancılaşma' hatta 'yozlaşma' temalarının şehir ve taşra üzerinden bu kadar yüzelsel tartışılması ödüle giden en kısa yol gibi geliyor bana. Şu şehirde hepimiz çok yalnız ve yozlaşmış durumdayız ama taşralı hala insancıl duygularını koruyor yaklaşımı ile çekilen filmlerin ödül almasıyla oscarda özürlülerin hayatının anlatıldığı filmlerin ödül alması arasında fark yok benim için. Tabi film 2002 yapımı. ve yönetmenin her çektiği filmin bir öncekinden daha iyi olması detayını düşünürsek benim bu filmi bugün izleyerek eleştirmem benim ayıbım oluyor.
0
over 1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Filmi pek beğendğimi söyleyemeyeceğim. Nuri Bilge Ceylan'ın klasik tarzında bir film. Sıradan bir olayı konu alıyor film , Bir Zamanlar Anadolu'da filminde Yılmaz Erdoğan'ın da oyunculuğunun katkısıyla beğenmiştim sanıyorum, zira sonraki filmlerini pek beğenmedim. Kötü değil fakat sıkıcı. Bu filmde de oyunculukları o kadarda başarılı bulmadım.
0
2 years ago
eskon profile photo
eskon
bu filme getirilen ''adam iki saat yürüyor abi...'' eleştirisi daha doğrusu alayının gerçeklikle herhangi bir alakası yoktur
0
2 years ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
kasaba ve mayıs sıkıntısı filmlerindeki ana karakterleri 3. filminde de kullanıyor nuri bilge ceylan. bu sefer mekan ilk iki filmdeki gibi taşra değil kent. taşradan kopup gelen bir akrabasına iş bulması için bir süre yardım edip evini açıyor mustafa. tabi ev içi anlaşmazlıklar, kırda yaşayan gencin kent'teki uyumsuzluğu-yalnızlığı ve ümitsiz çabaları, kentin bazı bunalım noktaları ve mustafa'nın yabancılaşması güzel işlenmiş. her zamanki gibi durağan bir senaryo tabiki. bazıları için sıkılmadan izlemekte zorlanılacak, bazıları için ise gayet güzel bir film..aldığı ödülleri hak ediyor.
0
over 2 years ago

Who liked Uzak

Who wishlisted Uzak

Shelves that Include Uzak

Interesting content shared about Uzak

^ Back to Top