Vozvrashchenie (The Return) (2003) poster

Vozvrashchenie (2003)
(The Return)

Country
Russia
Runtime
105 minutes
Blacklion Günümüz Rusya'sında yaşayan Vanya ile Andrey, babasız geçen çocukluklarının da etkisiyle, birbirine çok düşkün iki kardeştir. Mahalledeki arkadaşlarıyla kavga ettikten sonra evlerine dönen çocuklar, 12 yılın ardından babalarının döndüğünü görünce çok şaşırır. Annelerinin yarım ağızla da olsa onay verişiyle, Vanya ve Andrey ketum babalarıyla balık tutacaklarını sandıkları birkaç günlük bir tatile çıkarlar. Yalnızca solgun bir fotoğraftan tanıdıkları babalarına kavuşmak, ilk başta içlerini coşkuyla doldursa da, onca yıllık eksikliğini telafi etme çabasıyla beceriksiz ve giderek zorba tavırlar benimseyen babalarının baskısı, çocukları hayli zorlar. Vanya ve Andrey, kendilerini sürekli değişen durumlar ve güçlükler içinde, babaları tarafından durmadan sınanıyor, azarlanıyor, gözlemleniyor ve yok sayılıyor konumda bulurlar. Kamyonların mola merkezleri ve kahveler yerlerini yavaş yavaş yağmur altında, ilkel bir güzelliğe sahip vahşi sahillere bırakırken, Vanya'nın babasıyla ilgili kuşkuları da apaçık meydan okumaya dönüşür. Bu arada Andrey'in hiç tanımadığı bir babayla bağ kurmaya yönelik güçlü gereksinimi, onu Vanya'dan uzaklaştırmaya başlar. Üçü yolculuğun hedefi olan gizemli adaya vardığında, Vanya ile babasının arasındaki irade savaşı da ani şiddet patlamalarının yaşandığı koyu bir düşmanlık derecesine ulaşmıştır. Yıkıldı yıkılacak bir deniz fenerinin sunduğu tekinsiz sığınak, çalınan bir bıçağın verdiği çaresiz güven duygusu, paslanmış bir kasanın akıl çelici gizemi ve alelacele yamanmış bir teknenin ömürsüz emniyeti, Vanya ile Andrey'in gergin baba oğul yolculuğunun trajik sonuna ve bu kavuşmanın yürek burkan faniliğine işaret eder.

Nergisg profile photo
Nergisg
nasıl başlanır yazması zor. film daha ilk sahnede uyandırıyor yıllar sonra gelen bir "baba" ilk sekansında çıplak kaşmir bir örtüyle örtülmüş halde ve yenen ilk akşam yemeğinde çoçuklar dahil herkesin şarap içmesi "son akşam yemeği" tablosunun resmedilmiş hali gibiydi. filmi izlerken sürekli düşünce halinde oluyorsunuz yönetmenin de istediği bu oluyor. baba neden gelmiş, ne yapmaktaymış, neden sert otoriter davranıyor? bunların cevabını buldurmak istemiyor. düşünün sadece düşünün. En başta cesaretsiz duran Ivan yeni gelen bu "baba" figürüne karşı oldukça asi,tepkili Andrey'in aksine. Andrey "baba" figürünü çabuk kabullenmiş olsa da baba'nın sürekli Andrey'e vurup Ivan'a dokunmaması da oldukça dikkat çekici. Film bir dönüşüm ile başlayıp dönüşüm ile sonlanıyor. Andrey'in "baba" figürüne "senden nefret ediyorum" demesiyle son sahne de Ivan'ın "baba!" diye bağırması bunu ispatlar nitelikte. son olarak Andrey karakterini canlandıran Vladimir Garin'in film gösterime girmeden evvel o göl de boğularak can verdiğini bilerek izlemişseniz veya bu yorumu görüp de izliyorsanız filme bakışınız farklı bir boyutta oluyor. etkisinden uzun süre çıkamayacağım su gibi görüntüleri de atlamak istemem. nefisti.
10
20 days ago
eminuk profile photo
eminuk
Filmi izlerken bir sürü şey düşündüm ama şimdi hepsini toparlayabileceğimden emin değilim. Görüntüler harikaydı bir kere. Doğanın acımasızlığı ve muazzam gücü teker teker bir fotoğraf karesi gibi önünüze sunuluyor. Bir yağmur yağıyor ki, eline nescafe alıp camın önüne koşası geliyor insanın. O derece gerçekçi. Konusu da güzeldi, biri yıllardır babasını görmediği için onu özlemle sahiplenen, diğeri ise babasız geçirdiği onca yılın kızgınlığını bir türlü üzerinden atamayan iki çocuk... Üstelik oyunculuklar da çok iyi. İleride bu anlamda güzel işler başaracağını düşündüğüm Vladimir Garin (Andrey) in filmde suya atladığı yüksek bir platformdan film dışında eğlencesine atlayıp boğularak öldüğünü öğrenmek üzdü beni. Filmle ilgili türlü türlü metafor bulanlar olmuş, ben sadece yağmuru ve iki çocuğu seyrettim. Tavsiye ederim.
3
1 month ago
siborgmujgan profile photo
siborgmujgan
16 yaşında dünyanın en güzel erkek çocuğunu barındırıyor.
0
9 months ago
RVHakan profile photo
RVHakan
özeti yazan arkadaş herhalde filmi yapanların bir yakını olsa gerek, bu kadar kötü bir filmi, sanatsal bir anlatma ile süsleme çabası içine girmesinin başka bir açıklaması olamaz, size tavsiyem filme ödül veren festivalleri bir yere not edin ve ödül verdikleri filmleri izlemeyin
0
9 months ago
dreaf profile photo
dreaf
Sanat ve görüntü yönetmenliğinde doruk filmlerden biri.
4
10 months ago

Who liked Vozvrashchenie

Who wishlisted Vozvrashchenie

Shelves that Include Vozvrashchenie

Interesting content shared about Vozvrashchenie

^ Back to Top