Whiplash (2014) poster

Whiplash (2014)

Director
Country
USA
Runtime
107 minutes
pulpfiction1 Prestijli müzik okulu Shaffer'da 1. sınıfta okuyan 19 yaşındaki Andrew Neiman (Miles Teller), hırslı bir davulcudur ve günün birinde efsaneler arasına girmeyi hayal etmektedir. Buranın en önemli orkestrasının şefi ise Terrence Fletcher (JK Simmons) adında, oldukça katı eğitim prensipleri uygulayan bir müzisyendir. Günün birinde Neiman'ın yeteneği Fletcher tarafından farkedilir ve okulun ana orkestrasına alınır. Fletcher'ın gözüne girebilmek için insanüstü bir çalışma sergileyen, ailesini ve özel hayatını bile bir kenara atan Neiman ile Fletcher'ın arasında tansiyonu hiç düşmeyecek bir öğretmen-öğrenci ilişkisi başlayacaktır.

alicancam profile photo
alicancam
Bana hitap etmedi. Oyunculuklar çok güzeldi ama film benlik değildi. Film daha çok it dalaşı şeklinde ilerledi sonra deli deliyi gördü değneğini sakladı.
0
20 days ago
Selocan profile photo
Selocan
Neredeyse nefes almadan, gözümü kırpmadan izledim. Filmin temposuna kalbim de eşlik etti.Tüm övgüleri hakediyor. Oyunculuklara da hayran kaldım. Tek kelimeyle muazzam.. İzleyin kesinlikle ertelemeyin.
1
2 months ago
mylethe profile photo
mylethe
kesinlikle tavsiye ediyorum harika bir filmdi beklentinin altı ne demek çok çok uzerindeydi
0
2 months ago
Aaisha profile photo
Aaisha
harikanın dibi... 😱Daha da ne denir bu filme bilmiyorum😍
2
3 months ago
Mervealucard profile photo
Mervealucard
Pes etmenin karşıtı neyse bu film o demek.
4
7 months ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
İlginç bir film olduğunu kabul etmek gerekir. Sıradışı öğretmenler hep vardır. Terrence rolündeki şef role müthiş oturmuş. Küfür, aşağılama vb. içeren eğitim metodunun işe yararlılığı tamamen yok sayılamaz. Böyle bir metod, ne istediğini gerçekten bilen, işini tutkuyla yapmak isteyen birini yıldıramaz. Şefin zihniyeti de bu yönde. Andrew bunu geç anlıyor ama gereken mücadeleyi veriyor. Filmde aşırı abartı (parmaklar kan içinde kalana kadar çalmak, araba kazası vs.) beni rahatsız etti. Sınırları zorlama kavramı başka bir yolla anlatılabilirdi. Ana karaktere ısınamadım. Kız arkadaşıyla ilişkisi vs, tavırları bana itici geldi. Yine de kendini çok iyi ve akıcı bir biçimde izlettiren, ne olduğunu anlamadan kendinizi sonlarda bulduğunuz bir film. Tavsiye ederim.
1
10 months ago
mels profile photo
mels
O kadar çok övüldü ki insan ister istemez bir beklentiye giriyor. Ve sınavı geçemedi maalesef. Beklentimin altında kaldı. Ama sıkılmadım. İzlenebilir ama bana çok da hitap eden bir film değildi. Sonu çok belirsiz geldi ayrıca, daha güzel bir son olabilirmiş.
1
10 months ago
kriyolit profile photo
kriyolit
Bence türü kısmına gerilimde eklenmeli, izlerken gerim gerim gerildim :)
3
10 months ago
furkanacar profile photo
furkanacar
İnsan sınırları ne kadar zorlanabilir? İzleyin, göreceksiniz.
0
11 months ago
eda profile photo
eda
imdb: fuck!
0
11 months ago
ilayda2511 profile photo
ilayda2511
Hiç bitmeseydi keşke. Bittiği için üzüldüğüm tadı damağımda kalan müziklerde yerimde duramadığım yeri geldiğinde ağladığım ve kendi hayatıma yerleştirebildiğim bir film oldu.Daha önce izlemediğim için kızıyorum kendime.
1
11 months ago
muratalkas profile photo
muratalkas
Son zamanlarda izlediğim en iyi film ve kesinlikle tavsiye ediyorum...
0
11 months ago
Turkeywood profile photo
Turkeywood
2015 anketinde 1. cıkacak kadar degil Ama izlenilecek bir film.Tamamen müzik konulu.Miles tellerin son sahnesi etkileyiciydi mesela. Film güzel ama sosyal agda cok abartıldı belkide bu yüzden doyurmadı beni.
5
11 months ago
oguzhanozcan profile photo
oguzhanozcan
Jonathan K.Simmons'un performansı ile beynimden vurulmuşa döndüm. Daha önce böyle bir yeteneği nasıl farkedemedim.
3
1 year ago
yakup11 profile photo
yakup11
Muazzam... <3
0
1 year ago
buketaktas profile photo
buketaktas
güzel bir filmdi... sıradan değildi.. sıradan denmeyecek kadar insanın kendine güveni,hırsı,üzüntüsü,mutluluğu vardı.. sadece son sahne de de keşke bitirişi filmin adına yakışır şekilde WHIPLASH ile yapsalardı işte o zaman daha iyi olurdu.. izlenesi bir filk tavsiye edilir..
5
1 year ago
Brook profile photo
Brook
harika bir filmdi! Müzik aşkı ve azim!! izlemeyenler çok şey bırakmış geride. Şöyle ön sıralara alın artık bu filmi!
2
1 year ago
Philosophy profile photo
Philosophy
İzlemek için ertelediğime pişman olanlardanım. İzleyin derim. Miles Teller'i itici bulurdum. Ama filmde gerçekten oyunculuğuna bir şeyler katarak kedini aşmış. Bir nevi gerçek hayattaki hikayesine benziyor diyebilirim. Caz sevenlerdenseniz oldukça çok iyi :)
2
over 1 year ago
Aleaf profile photo
Aleaf
Uzun zamandir bu kadar guzel bir film izledim mi hatirlamiyorum. Oyunculuk, konu, muzikler... tam anlamiyla bir basyapit. Filmi bu kadar guzel yapan sey yalnizca hirs temasi degil ayni zamanda insan sınırlarına yapilan belirgin ve olaganustu gondermeler. Tekrar ve tekrar izlenmesi gereken bir film.
4
over 1 year ago
EchoBravo profile photo
EchoBravo
kısacası ibretlik ve gerçekten izlenmesi gereken bir film. kendi hayatınız için ders çıkarabilceğiniz hatta ölene kadar da kulağınıza küpe olması gereken hayat dersleri içermekte.
0
over 1 year ago
atillagrafi profile photo
atillagrafi
Standart amerikan başarı hikayesi filmi. Hiç bir numarası yok. Sadece hollywood bu kez dünyaları kurtarmak yerine bir insanın hayallerini kurtarmaya indirgemiş büyük görevi. Bu gerçeğe dönüş de Oz dizisinden bildiğimiz Simmons'ın şahane performansı ile birleşince sinema izleyicisi gözünde haddinden fazla puan topladı. Ama genel anlamda abartıldığı kadar da üst bir eser olmayan, eh'lik bir film.
2
over 1 year ago
incrediblecolor profile photo
incrediblecolor
Müthiş bir film.
0
over 1 year ago
heyyybrotherr profile photo
heyyybrotherr
Kesinlikle muhteşem bir filmdi.Hırsın ve azmin neler yaptrıdığını izleyip görmüş olduk bu filmde.
1
over 1 year ago
seksen profile photo
seksen
Olmamış. Kaliteli çekim ve oyunculuk, hikayenin hak etmediği ölçüde iyi. Hırsın bu derece gerekli gösterilmesi, hırs ile çalışmayanın, insanlığını kaybetmeyenin unutulmayı hak ettiği düşüncesi işlenmiş. Filmi izlerken ana karakterlerin hiç birine bağlanamadım, hiç birini sevemedim. Bunun sebebi de filmin baştan aşağıya boş oluşuydu. Hiç bir ders niteliği bulunmayan, en ufak duygudan bile yoksun, salt benliği ve azmi yüceltme odaklı bir hikaye. Ayrıca hikayenin hiç bir çarpıcılığı da yoktu. İzleyiciyi biraz şaşırtacak bir sahne olsa, belki harcadığım vakte bu kadar üzülmezdim. İnsanı değil, bir makineyi izledik; evet bu makine ısınıp yanmadı, çalışmaya devam etti. Başardı. Ama tabi ki de tebrik etmiyoruz, daha iyi çalışabilir.
0
over 1 year ago
oguzhank8 profile photo
oguzhank8
ngilizcede “aferin”den daha zararlı bir kelime yoktur. İşte tüm film bu replik üzerine kurulmuş. Son zamanlarda izlediğim en kaliteli film diyebilirim. Büyük beklentiyle başladığım bir film beklentimin üzerine çıkmayalı uzun zaman olmuştu. Benim film anlayışımı, tarzımı karşılayan bir film olmuş kim yaptıysa teker teker ellerinden öperim. - 20. yüzyılın en başarılı müzisyeni olmak herkese göre bir başarıdır bence. + 34 yaşında beş parasız, sarhoş ve eroin çekmiş şekilde ölmek benim başarı anlayışım değil mesela. – 34 yaşında sarhoş ve beş parasız şekilde ölüp insanların yemek masasında benden bahsetmesini 90 yaşında zengin ve ayık şekilde ölüp kimse tarafından hatırlanmamaya tercih ederim. İdeallerinin peşinde olmak kararlılık hırs azim her sahnede teker teker aşikardı. Kim kamyon çarpmasına rağmen kan revan içinde gidip 5 dakikada yetişmeye çalışabilirki, işte efsaneyi efsane yapan budur. Gözümü kırpmadan bir film izlemeyi özlemişim, gerçekten alınan ödüller(Özellikle J.K.Simmons Oscarı), adaylıklar boş değildi. Öğrenci ve öğretici bakımından ders olması gereken filmlerin başında geliyor ve ben kusur bulamıyorum bulacaksa uzmanlar bulsun bence efsane olmuş. Tarzıma hitap eden 3 İdiot , Forest Gump gibi efsaneler arasında yerini aldığı için bende 4/4 lük film. Ellerin kan içinde kalana kadar çalacaksın.
1
over 1 year ago
MeKa profile photo
MeKa
İsmini çok fazla duyunca beklenti ister istemez artıyor, olağanüstü bir şeyler bekliyor insan. Güzel fakat sıradan bir filmdi. Adından bu kadar söz ettirmesindeki sebebi merak etmiyor değilim :) Film boyunca hocanın suratına iki tane de ben çakmak istedim, içim gitti resmen. Müzikler harika, aradaki gerilim izlerken insanı delirten cinsten, ki bu da başarılı işlendiğini gösteriyor benim açımdan.Yalnızca finalde daha vurucu bir şeyler beklemiştim nedense, bir şeyler olacağını düşünürken bir anda bitti. Onun dışında gayet sürükleyici bir film. Özellikle yüksek sesle izlemenizi tavsiye ederim.
10
over 1 year ago
Potasyumsuz profile photo
Potasyumsuz
prestige den sonra geredğinden fazla abartılan bir film oldu...sanırım hırs temalı filmler ne yapsa tutuyo... rezalet komik bi filmdi..
1
over 1 year ago
potakal profile photo
potakal
adrew'nun babasından istiyorum bir ve ikincisi de; pörfektti. gelgitleri inişleri çıkışları felan mis sürükledi gitti patladı gitti
6
over 1 year ago
Sekyazar profile photo
Sekyazar
filmin temposu görüntüleri muazzam sınıftaki yedek baterist gibi takip ediyorsun filmi
1
almost 2 years ago
BELIT profile photo
BELIT
Müzik ziyafeti !
0
almost 2 years ago
bernausanmaz profile photo
bernausanmaz
yaklaşık iki saatlik filmde caza ve davula doyuyorsun, ki bu harika birşey:)
yönetmen, filmde iki ana karakter arasındaki gerginliği müzik ile o kadar başarılı kombine etmiş ki bir noktadan sonra ritmin artışı ve düşüşü sizdeki hissiyatı da ciddi ciddi etkilemeye başlıyor. iki karakterle de empati düzeyiniz artıyor. kime kızacağınızı ya da kimi seviceğinizi bilemez hale geliyorsunuz.
oyunculuklar iyi, muzik iyi, senaryo iyi. kesinlikle izlenesi
0
almost 2 years ago
gangrel profile photo
gangrel
J.K. Simmons oyunculuğuyla her yönüyle hak etti oscar. Oz dizisinden schillinger karakterinde zaten muhteşemdi. Şu oscar töreninde tek sevindiğim ödül oldu diyebilirim. Ayrıca dediğim gibi film tam bir Jazz ziyafeti. Son solo sanırım Buddy Rich'in şu solosundan esinlenmiş. https://www.youtube.com/watch?v=9esWG6A6g-k
1
almost 2 years ago
Dileks profile photo
Dileks
Filmdeki müzikler çok güzel, diyecek lafım yok. Ancak izleyici yorumları biraz abartılı.
1
almost 2 years ago
Nicholai profile photo
Nicholai
Genel itibari ile başarılı bir filmdi. Senaryonun iki yerde bariz zorlaması ve bir kaç klişesi vardı onun dışında sıkıntısı yoktu. Yönetmen genel itibari ile konuya iyi hakim olmuş ve başarılı bir iş çıkarmış, sinematografik açıdan doyurucuydu. Oyunculuklara gelince zaten iş genel itibari ile müzik çerçevesinde döndüğü için sırıtan bir durum yok ama J.K Simmons'ın performansı açık ara öndeydi. Filmin bu kadar çok övülmesinin en büyük sebebi final sahnesidir ki son derece etkileyici olduğunu belirtmek gerekir. 7/10.
1
almost 2 years ago
beyincik profile photo
beyincik
hayatım boyunca izlediğim en iyi filmlerden biri oldu. eleştirebileceğim hiç bir yeri yok, hatta taparak izledim. hele bir de jazz tutkunuysanız tadından yenmez.
5
almost 2 years ago
gangrel profile photo
gangrel
Filmi çok beğendim. İnanılmaz tempolu gidiyor. Filmdeki müzik ziyafetine hiç girmiyorum bile izleyin görün derim.
0
almost 2 years ago
Geotitan profile photo
Geotitan
Film was really wonderfool. I liked the cost choice . He could be better his revolationship . Fletcher has commintment a nice atmosphere the film . Andrew played battery crayzly . He is king :) .
2
almost 2 years ago
VeryApe profile photo
VeryApe
zaman kaybı, sakın sakın
0
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
Çok iyi bir film. Müzik ve eğitimi anlatan; çalışkan bir öğrenci ile disiplinli bir hoca arasındaki gerilimi çok iyi işleyen bir başyapıt.
0
almost 2 years ago
vapaamies profile photo
vapaamies
İşleniş ve karakter bakımından başarılı bir yapım olsada, final kısmında eksik kalmış bir yapım. Oscar'ı göğüsleyeceğini sanmıyorum.
0
almost 2 years ago
esarialtin profile photo
esarialtin
Ses miksajı çok başarılı, izleyiciyi insanın kendi doğasıyla şoka sokan bir film. Hırsların, uydurduğumuz hedeflerin bireylerin üzerinde yarattığı gerilimi izleyiciye veriyor. Fakat abartıldığı kadar da önemli bir eser olmadığını düşünüyorum. Total olarak insani bir derdi olmadığını ve sadece izleyiciyi şaşırtmak için yazılmış bir senaryosu olduğunu düşünüyorum. Sürekli ters köşe yapıp izleyiciyi bağlıyor ama filmin bir 10 dk daha uzun olabileceğini düşünemiyorum. İzleyiciyi gereksiz yoruyor. İnsani bir çıkış noktası olup, insani bir dert edinememiş bir film bence. Spike Jonze'dan esinlendiğini düşündüğüm bikaç sahne var mesela. J.k Simmons başarlı . Velhasılı kelam . Hollywood ucuz ( 3.3 milyon dolara) ürettiği bir filmi, icatlar, oyuncular yaratarak pazarlıyor. J.k Simmons gibi ortalama yetenekne bir oyuncu ve iyi bir seslendirme sanatçısından star yaratarak bu filmi de 100 milyon dolar kazandırarak bu yılki oscarları kapatırlar. Film kesinlikle izlenmeye değer, fakat insanlık tarihinin en iyi 38. filmi değil malesef. O kadar bir beklentiniz olmasın ya da sizde kendi starlarınızı uydurun filmin içinden. Hadi hayırlı işler...
4
almost 2 years ago
incidamla profile photo
incidamla
Görüntü yönetmenliği ve kurgu olarak çok çok başarılı, izlenesi film.
0
almost 2 years ago
EliteBrains profile photo
EliteBrains
Film fena değil ama izledikten sonra anladım ki yorumlar çok fazla abartılmış gereğinden fazla övgü almış
1
almost 2 years ago
hexagon profile photo
hexagon
son zamanlarda izlediğim en iyi filmdi..
0
almost 2 years ago
rapTiye profile photo
rapTiye
Bateriye olan sevgimi sorgulatan,hem bacaklarınızı uyuşturacak kadar geren hem de eşsiz bir müzik şöleni sunan,oyunculuklarıyla göz dolduran enfes bir film.Damien Chazelle'in de hakkını yememek lazım,gelecek vaat eden bir yönetmen takipte olalım.
0
almost 2 years ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Güzel filmdi. Özellikle müzikleri ve J.K Simmons'ın oyunculuğu çok üst düzeydeydi. Finalini de kitlenip izledim resmen :)
1
almost 2 years ago
Novella profile photo
Novella
Film güzel, başarılı, iyi vs. Fakat benim açımdan eleştirebileceğim yerler de mevcut. Ama üstünde durmaya gerek yok. J.K.Simmons tek kelimeyle kusursuz bir oyunculuk ortaya koymuş. Oscar'da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü (her ne kadar Ethan Hawke ve Edward Norton gibi dev rakipleri de olsa) göğüslemesini ümit ediyorum.
1
almost 2 years ago
Lioness profile photo
Lioness
Harika bir filmi oscar adaylığında şansını zorlar bence ^^
0
almost 2 years ago
Senemini profile photo
Senemini
Izledigim en iyi muzikal filmdi, Blues Brothers'i da solladi ya gozumde helal olsun. Tum bu bilgiler isiginda filmin gercekten yasanarak cekildigini daha iyi anladim. Alkisi hakediyor.
4
almost 2 years ago
SoulArt profile photo
SoulArt
Bu kadar kasmaya gerek varmiydi bilemiyorum. Nedense son dönemde yapılan filmler de hep bir eksiklik hissine kapılıyorum. Olayı bu yoğunlukta vermeselerdi sanki tam kıvamında olacakmış. Yinede güzel film tavsiye ederim
1
almost 2 years ago
Peris profile photo
Peris
Fena halde geren ilginç bir filmdi. Müzikten çok boks maçına benziyordu. Amerikan tarzı rekabetci eğitimi övüyor ama kafaya takmassanız güzel film...Takarsanız beş para etmez....
3
almost 2 years ago
monty95 profile photo
monty95
vizyon tarihinden önce nete düştü haliyle izledik :) ve iyi ki izledik, fragmanı beklentilerime yol açmıştı ve beklentilerimin altında kalmadığını söyleyebilirim, puanım 8,6 iyi seyirler...
0
almost 2 years ago
hezarfen profile photo
hezarfen
birşey söylüyü mü bu film bir harika gerilim ve müzik bu kadar mı güzel harmanlanır süperdi :)
0
almost 2 years ago
Cyflush profile photo
Cyflush
1:35:00 dk '' İstanbul agop handmade cymbals from Turkey '' yazısıda gözlerden kaçmadı :)
3
almost 2 years ago
Numenor profile photo
Numenor
Gerdi beni ya.. Nasıl bir manyaksınız siz arkadaş.. İzleyin valla..
2
almost 2 years ago
otekiben profile photo
otekiben
kısaca, iki sinir bozucu obsesif megaloman tipin sidik yarışını başarılı bir film olarak izledim.
4
almost 2 years ago
gkhn. profile photo
gkhn.
Filmi izlememin en büyük sebebi Oz dizisinde Vern Schillinger'e hayat veren J.K. Simmons. Öncelikle bunu belirtmek istedim çünkü oldukça başarılı bir oyuncu ki bu filmde de döktürmüş. Olağanüstüydü! Filme gelince 2o14'ün başarılı filmlerinden biri kesinlikle. Film afişinde yazan Nefes kesici, kışkırtıcı,yüksek tempolu tanımları filmi tam olarak anlatıyor. Oldukça iyiydi. Tavsiye ederim.
3
almost 2 years ago
yabann profile photo
yabann
Çok güzel filmdi tavsiye ederim. Sonu sağ gösterip sol vuran filmleri ayrı seviyorum :)
1
almost 2 years ago
ginger profile photo
ginger
Şimdiye kadar izlediğim hiçbir filmde bu derece gerildiğimi hatırlamıyorum ve ilginç bir şekilde gerilmekten bu derece zevk aldığımı. Başından sonuna izleyiciyi sarıp sarmalayan enfes bir film. İzletmiyor bizzat yaşatıyor.
2
almost 2 years ago
Blacklion profile photo
Blacklion
IMDB 8.7 vermiş.
0
almost 2 years ago

Who liked Whiplash

Who wishlisted Whiplash

Shelves that Include Whiplash

Interesting content shared about Whiplash

^ Back to Top