Yazgi (Fate) (2001) poster

Yazgi (2001)
(Fate)

Tags
Director
Country
Turkey
Runtime
119 minutes
Noir Dünya yanıbaşından akıp giderken, hiçbir şeye eşlik etmeyen; hayata karşı koşullu bir kayıtsızlık takınan tepkisiz bir adamın hikayesidir Yazgı. Musa evlenme vakti geldiğinde bile istekli olarak alamaz bu kararı. Onun için evlilik yalnızca basit bir kelimeden ibaret bir kavram, sadece karşısındaki kızın isteği üzerine kabul ettiği bir olay. Fakat üstünkörü verilmiş bu evlilik kararı, trajik bir yazgıya sürükler Musa’yı. Albert Camus’nun dünya klasikleri arasında kendine has önemli bir yer edinen Yabancı isimli romanından esinlenilerek beyaz perdeye uyarlanmıştır.

AstiageS profile photo
AstiageS
hukuk aile toplum din doğru yanlış vs AHLAK gibi bize yapışmış tüm değerleri acı bir şekilde söktürebilecek olan sarsıcı bir film. hayatımda yer edindi... albert camus'un yabancı'sını da ayrıca okuyunuz lütfen
1
10 months ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
Geçen hafta yeniden izleme fırsatı bulduğum müthiş film. Bir kere Zeki Demirkubuz yabancı kitabının filmini çekmedi. Yabancı'dan esinlendi. Yer yer Suç ve Ceza'ya, Dostoyevski'ye selam da çakıyor Musa. Mersault ile Musa arasında farklılıklar var. Ortak nokta, her ikisininde yaptıkları eylemle suçlandılar ama yaptıkları eylemin ahlaki ve toplumsal anlamları ve kodları tarafından cezalandırıldılar. Mersault da Musa da annesinin ölümüne kayıtsız kaldığı için cezalandırıldı. Musa bunu savcının yüzüne vuracak zaten. İki ayrı savcı ile 7dk ve 15dk süren enfes diyaloglar mevcut filmde. Musanın yaşama ilgisizliği, ne olsa sonuç farketmez diye düşünmesi, bir anne ve çocuğu sırf onlara iyilik yapmak için öldürmeyi düşünebilmesi ve daha sonra kendisi için birşeyin değişmeyeceğini düşünüp vazgeçmesi çok önemli psikolojik enstantaneler. İnsan ruhunun boş olduğuna, her eylemin illa karmaşık amaçlarla yapılmak zorunda olmadığına, insanın ansızın bir dürtü ile keyiften-sebepsiz yere katil olmaktan herşeyi yapabilecek kadar kalıpsız bir varlık olduğuna dair vurgular Musa karakterine oturmuşluk katıyor. Musa kesinlikle saf ya da robot bir tip değil. Kendisi aleyhine herşeyin farkında ama tamamen ilgisiz. Yani tün tavırları bir kandırılmışlıktan değil bilinçli bir yaşam tercihinden kaynaklanıyor. Televizyon izleyen çevresine ve topluma ilgisiz Musa kendi arzu ve istekleri doğrultusunda yaşayan bir karakter. Başkalarının istekleri söz konusu olduğunda her tür uç eyleme bile ''Fark etmez.'' diyerek yanaşabiliyor. Evlilik ve arkadaşı adına silah sıkma gibi.. Aslında bu yorumu yabancı'yı tekrar okuyarak yapmak daha iyi olacaktı. Ama Musa'nın savcılara karşı cevapları oldukça derinlerdeki gerçekleri eşeliyor. ''İnsan suçluyum diyebilir ama suçsuzum diyemez.'' diyerek Dostoyevski'nin; ''Her insan herkes karşısında her şeyden sorumludur.'' sözüne selam çakması, ''Vicdan denilen şey kötülükten kaynaklanmıyor mu?'' diyerek kötülükten sonra vicdanın harekete geçtiğini ortaya koyması, ''Bütün insanlık ikiyüzlülük mü yapıyor?'' sorusuna; '' Daha da beterini. İnsan olmanın bütün yükünü benim gibilerin omuzlarına yıkıp kaçıyorlar.'' diyerek cevap vermesi gibi birçok olgu varken filmi sığ gözlerle incelememek gerekiyor. Mersault suç işler, Musa gerçekte işlememiştir. Mersault suçundan çok annesinin ölümüne kayıtsızlığı dolayısıyla toplum ahlakı tarafından suçlanır aslında, Musa da öyle. Mersault doğal bir şekilde hissettiklerini dile getirir ve topluma başkaldırır camus felsefesine hakim olanların bileceği gibi. Ama Musa direnç göstermez. Salt nihilizmiyle uyumlu kalmayı ve en ufak pişmanlık ve taviz göstermemeyi başarır. Yabancı'dır ikisi de ama her ikisi de kendine özgüdür. Kısacası kesinlikle izlenmesi gereken müthiş bir yeraltı edebiyatı filmidir.
3
11 months ago
sisyphos77 profile photo
sisyphos77
Hiç sevmedim, çok saçma geldi. Camus tarzı hiçlik, umursamazlık bu değil bence... Bitki gibi bir karakter olmuş
0
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
Albert Camus'nün ''yabancı''sından esinlenen filmde son derece harika diyaloglar vardır. hukuk sistemini, insanın doğasını, ahlak anlayışını vs sorgulayan mükemmel konuşmalar..
2
almost 2 years ago
TabuttaRovasata profile photo
TabuttaRovasata
Dünyanın en iyi filmdir benim için ve hep öyle kalacaktır.
1
2 years ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
albert camus'nun yabancı adlı kült romanının uyarlaması bir film. zeki demirkubuz'un yeraltı filmiyle beraber en iyi filmi diyebiliriz. Umursamaz, kopuk ve sürgün bir ruhun yaşam karşısındaki sıradışı tavrı romana uygun bir biçimde yansıtılmış. kimileri için favori filmlerdendir..
3
over 2 years ago

Who liked Yazgi

Who wishlisted Yazgi

Shelves that Include Yazgi

Interesting content shared about Yazgi

^ Back to Top