Yol (1982) poster

Yol (1982)

Director
Country
Turkey
Runtime
114 minutes
anlberber "İmralı Açık Cezaevi'nden bayram izni- ne çıkan beş mahkumun öyküsü içiçe gelişir. Seyit Ali (Tarık Akan), şeytana uyup kendisini aldatarak namusuna leke düşüren karısı Zine' (Şerif Sezer) cezasını vermek için köyüne gider. Filmin en ilginç ve sarsıcı bölümünü oluşturan öykü. Özellikle de kar sahneleri, Seyit'in kansını sırtında taşıması ve tövbekar Zine’nin donmaması için kamçıyla dövülmesi ama sonuçta ölmesi, Batının da ilgisini çektiği insan dramlarından biridir. Zine'nin törelere göre öldürülme görevi öncelikle ihanete uğrayan kocaya düşmektedir. Karısını, ailenin ceza olarak zincire vurduğu ahırda bulan Seyit Ali, bir ölüm yürüyüşüne çıkar. Dondurucu soğuğa dayanamayan Zine, kendisini kurtarması için yalvarır. Gerçekte Seyit, baştan beri kansını öldürmeye karşıdır. Onu kurtarmak için çırpınır durur. Ama vahşi doğanın ölümcül soğuğuna karşı gücü yetmeyecektir. Diğer dört mahkümun öyküsü çeşitli olaylar içinde sürüp gider. Sorunları ve özlemleri törelerin mahkum ettiği kadınlardır."

Trailer not available.

potakal profile photo
potakal
Her şey bi yana, oyunculuk iyi olsaydı keşke
0
almost 1 year ago
herlaques profile photo
herlaques
dönemin türkiyesini hapisten izne gelen 5 mahkum üzerinden anlatan yılmaz güney yazıp şerif görenin yönettiği efsane film.ana karakterler bir yana satır arası karakterlerin bile özenle seçildiği belli oluyor. sigara içen küçücük çocuklar, korkudan yakınlarının cesetlerini alamayan insanlar ,törenin acımasızlığı ,silah sesleri sürekli aramalarla erk'in ben burdayım gözün üzerinizde diyerek korku imparatorluğu yaratması ,namus bekçileri ve bir sürü anlatılması güç şey.bir daha izleyebilir miyim bilmiyorum.
4
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
çok abartılmasına rağmen zirvede bir film değildir. haa, iyidir başarılıdır; daha sonra Oscar almış yönetmenlere ilham vermiştir ama zirvede bir sinema tadı alamamıştım ben
0
almost 2 years ago
TansuGunes profile photo
TansuGunes
Sinemamızın güzide örneklerinden biridir.
0
2 years ago

Who liked Yol

Who wishlisted Yol

Shelves that Include Yol

Interesting content shared about Yol

^ Back to Top