Avengers Hakkında Bazı Bilgiler
(Hazırlayan: Brook)

Avengers hepimizin bildiği üzere yaklaşık 10 yıldır sinema evreninde bir çok olay ve film ile karşımızda yer almaktadır. Peki yıllar yıllar öncesi ile ilgili Çizgi romanlar hakkında bir takım bilgiler ile sizlere yardımcı olmaya çalışsam her şeyi okumaya sabrınız yeter m?

Hep derim Hayırlı okumalar o zaman :D

Avengers'in doğuşu...

Avengers’ın ilk sayısı, X-Men’le aynı ay içinde, yani Eylül 1963’te Marvel Comics tarafından yayınlanmıştır.

Avengers Yaratıcıları

Orijinal Avengers kadrosu, X-Men ve Fantastic Four gibi günümüzde herkesin tanıdığı Marvel karakterlerinin de yaratıcısı olan Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılmıştır. Stan Lee serinin ilk 35, Jack Kirby ise 8 sayısına emek vermiştir.

Jack Kirby, malesef aramızdan 1994 yılında ayrılmıştır. Ancak yaşayan efsane Stan Lee’yi, aşağı yukarı tüm Marvel filmlerinde aldığı küçük rollerde görebilirsiniz..

Orijinal Avengers Kadrosu

Avengers’ı sadece film ve çizgi dizilerden tanıyanlar için şu bilgiyi vermek isterim: Orijinal Avengers kadrosu, Iron Man önderliğinde Thor, Ant-Man, Wasp ve Hulk’tan oluşmaktadır.

Ancak hemen ikinci sayıda Hulk bir şeylere atarlanıp gruptan ayrılmıştır (Evet, sadece bir sayının hatırına Hulk’u fimlerde görmeye devam ediyoruz). Kaptan Amerika ise, ancak 4. sayıda ekibe katılabilmiştir.

Hawkeye ve Black Widow mu? Hawkeye ekibe Avengers #16’da, Black Widow ise 80’li yıllarda kadroya dahil olmuştur. Bu arada her ikisi de önceleri Avengers düşmanı olarak sahneye çıkmıştır. Onu da atlamayalım!

Avengers DC Comics’in Justice League’inden mi Kopya Çekildi?

Cevap hem “Evet” hem “Hayır”. Avengers aslında Daredevil’in ilk sayısının matbaaya yetişmeyecek olması yüzünden ortaya çıkmıştır. Marvel’in o dönemki yönetimi, Spider-Man tarzı bir karakter olduğu için Daredevil’e çok önem veriyor ve benzer bir başarı da ondan bekliyordu. Bu yüzden Daredevil’ın aceleye getirilip hazır olmadan piyasaya sürülmemesine karar verildi.

Lee ve Kirby, tıpkı DC Comics’in Justice League’de yaptığı gibi, karakterlerin orijin hikayeleriyle zaman harcamadan hemen maceraya girebilecekleri bir süper kahraman ekibi toplamaları talebiyle görevlendirildi. Böylece çok kısıtlı bir sürede Avengers ortaya çıktı. Muhtemelen hemen ikinci sayısında Hulk’ın gruptan ayrılma sebebi, ilk sayının aceleye getirilmiş ve yeterince üstünde düşünülmemiş olmasındandır.

"Avengers" ismini veren kahramanımız tabi ki WASP!

Ülkemizde 80’lerin sonu, 90’ların başında Alfa Yayınları tarafından piyasaya sürülen Marvel çizgi romanlarında “İntikamcılar”, B yayınları tarafından yayınlanan Örümcek Adam çizgi romanlarında “İntikam Birliği”, 2012 yılında vizyona giren sinema filminde ise “Yenilmezler” olarak Türkçeye çevrilen grubun ismini 1963 yılında yayınlanan ilk maceralarında Wasp vermiştir.

Peki bu isim başka nerelerde kullanıldı ki?

Marvel aslında Avengers’ı çok büyük umutlarla çıkarmamıştı. Amaçları o ayki programı kurtarmaktı. Ancak popülerliği arttıkça yayına devam edildi. Takvimler 1967’yi gösterdiğinde, yani ilk sayının üstüne 4 yıl geçtikten sonra Marvel’den birinin aklına Avengers isminin telif haklarını hala almadıkları geldi. Gerekli başvurular o sene yapıldı, ancak İlgiltere’de The Avengers adı verilen casus dizisi, Marvel’in Avengers’ı piyasaya sürmesinden 2 yıl önce başlamış ve hala devam etmekteydi. Bir kaç yıl süren gürültülü mahkeme sürecinin ardından 1970’de uzlaşmaya varıldı.

Hemen bu arada bir geek bilgi vereyim: Sözkonusu The Avengers adlı dizinin önemli bir karakterini Diane Rigg canlandırmaktadır (Sarı kıyafetli olan). Kendisi Bond fanlarının çok sevdiği 1969 yapımı “On Her Majesty’s Secret Service” adlı filmde James Bond’un eşi rolünü oynamıştır. Bu aralar ise Game of Thrones’da Olenna Tyrell’i canlandırmaktadır. Eee… “Ne oldum?” demeyeceksin, “Ne olacağım?” diyeceksin.

Avengers’a Başka Hangi kahramanlar Katıldı?

Avengers, sabit bir kadrosu olan grup değildir. Şimdiye kadar onlarca kahraman farklı sürelerde gruba hizmet etmiştir. Hatta bu konuda ilginç bir anekdot olarak; 1979’da yayınlanan Avenger #181’de, Ulusal Güvenlik’ten Henry Peter Gyrich, takibini yapmakta zorlandıkları için kadroyu 7 kişiyle sınırlandırmıştır. Seçilenler: Iron Man, Vision, Captain America, Scarlet Witch, Beast, Wasp ve Falcon’dur.

Elbette bunun arkasında yatan asıl sebep, aslında okuyuculardan gelen şikayetlerdir. Zira Avengers Malikanesi o dönemler tüm Marvel evrenine açık kıraathane gibi kullanılıyordu. Çoğu karakterin okuyucu tarafında tutup tutmayacağı, Avengers’a konuk edilerek ölçülüyordu.

Wasp’ın Kostüm Rekoru...

Wasp, yani Janet van Dyne dünya tatlısı bir süper kahraman olmasının yanında iyi bir moda tasarımcısıdır. Kostüm değiştirme konusunda çizgi roman tarihinde kırılmasıoldukça zor bir rekora sahiptir. Janet, şimdiye kadar 400‘den fazla farklı kostüm değiştirmiştir.

Age of Ultron...

Age of Ultron, Mayıs – Haziran 2015 arasında yayınlanan, 10 sayılık bir mini-seridir. Hikayeye göre Ultron neredeyse tüm insanlığı yok etmiştir. Kalan bir kaç süper kahraman çözüm arayışıyla geçmişe giderek Ultron’un hiç yaratılmamış olmasını sağlarlar. Ancak geri döndüklerinde bu yaptıklarının bir takım sonuçları olmuştur. Daha fazla spoiler vermeyeyim, zira Gerekli Şeyler güzel bir hizmet yaparak filmden önce bu seriyi Türkçe olarak tek cilt halinde yayınladı!

Peki “Bu hikayenin filmle ne alakası var?” sorusunun cevabı ise şimdilik şu: İsmin aynı olması dışında hiç! Elbette bunu filmin fragmanından gördüklerimiz kadarıyla söyleyebiliyoruz. Filmin fragmanlara yansıyan bölümleri dışında benzerlik gerçekleşirse ne ala.

Filmlerde Quicksilver ve Scarlet Witch Kötü mü Olacak?

Filmi bilmem, ama Earth 616 adı verilen çzigi roman evreninde Scarlet Witch ve Quicksilver zaten ilk olarak 1963 yılında X-Men #4’te, Magneto’nun kurduğu Brotherhood of Evil Mutants (Kötü Mutantların Kardeşliği) adlı ekibin üyesi olarak okuyucuyla tanışmışlardı. Bu konudaki detayları, sitemizde yayınlanan Süper Kahraman Dosyaları’nda bulabilirsiniz:

Kaldı ki; Avengers’ın yegane “sonradan aydınlanan” üyesi onlar da değildir. Aslında Hulk o dönemlerde bir kahramandan ziyade insanlık için tehdittir. Hawkeye, eski suçludur. Black Widow beyni yıkanmış bir Sovyet ajanıdır ve Avengers’a kan kusturmuştur. Hatta Ultron’un Avengers’ı yok etmek için yarattığı android, Vision’dan başkası değildir!

Jarvis Kimdir?

Marvel Sinematik Evreninde (Earth-199999) Tony Stark’ın yarattığı bir yapay zeka olarak karşımıza çıkan Jarvis, Earth 616, yani çizgi roman evreninde Tony Stark’ın uşağı olarak görev yapan gerçek bir insandır. Kurulduktan sonra hizmetlerini tüm Avengers kadrosuna vermeye başlamıştır. Jarvis, Bruce Banner’ın yakın arkadaşı Rick Jones’la birlikte Avengers’ın onursal üyelerinden biridir.

Hikayesi 40’lı yılların sonunda, yine Marvel Sinematik Evreninde geçen Agent Carter adlı dizide ise Jarvis, Tony Stark’ın babası Hovard Stark’ın uşağı olarak karşımıza çıkmıştır. Bu bilgiye dayanarak Earth-199999’daki Tony Stark’ın çocukluğundan tanıdığı Jarvis’in anısını yaşatmak için yarattığı yapay zekaya aynı ismi vermiş olduğu çıkarımını yapabiliriz.

Örümcek Adam ve Daredevil Vaktiyle Neden Avengers’a Alınmadı?

Hikayeye göre Spider-Man de, Daredevil de farklı zamanlarda Avengers üyesi olmak için başvuruda bulunmuş, ancak reddedilerek “yedek üye” konumuna alınmışlardır. Yine hikayeye göre gerekçe ise; her iki kahramanında kendi evlerine yakın yerlerde aktif olmak istemesi ve polisle işbirliği içinde olmamalarıdır. Fakat 2005 yılında The New Avengers serisinde Captain America ve Iron Man yeni bir ekip kurmaya karar verdiklerinde her ikisine de katılmaları için teklif götürülür. Spider-Man biraz ayağını sürüse de sonunda kabul eder, Daredevil ise o dönemlerde hayatının çok karışık olduğunu bahane ederek reddeder.

Gerçek hayattaki sebep ise her iki karakterin de (özellikle Spidey) Marvel’in lokomotifi olmalarıdır. Bu durum 50 yıl önce de böyleydi, bugün de böyle. 50 yıl önce, kendilerine has hikaye tarzlarının, Avengers üyesi olmaları durumunda olumsuz etkileneceği düşünülmüştür.

Şöyle düşünün: Iron Man çok zengindir, Avengers olsun olmasın hayat tarzı aynı kalacaktır. Thor bir tanrıdır, zaten Asgard’a geçiş yaptığı anda bambaşka hikayeler anlatabilmektedir. Captain America zaten bir ikonadır, Avengers’ın sembolü haline gelmiştir. Ant-Man ve Wasp gibi karakterler zaten Avengers dışında ağırlığı olan karakterler değildir. Hatta bu mantıkla Hulk’ın neden ekipten hemen ayrıldığını da çözümleyebiliriz. Zira karakterin konsepti Dr Jekyll and Mr Hyde üstüne kurulu olduğu için, bu hikaye örgüsünü Avengers’ta kalması durumunda devam ettirmek mümkün olmayacaktı.

Asıl konuya dönecek olursak: Bu formülü Spider-Man ve Daredevil’e de uyarladığımızda zaten Avengers’a işleri olmadığını görürüz. Peki ne oldu da New Avengers’ta yer almaları istendi? Çok basit: Yeni serinin tutmasını garanti etmek! Kaldı ki, Spider-Man’e Avengers’a girmek hiç yaramamıştır. Gizli kimliğini açıklamak zorunda kalmış, May Hala’sı vurulmuş, iç savaş sırasında iki arada bir derede kalmış, tüm bunları geri alabilmek için de Mephisto’yla anlaşarak Mary Jane’le olan evliliğinden vazgeçmek zorunda kalmıştır.

BONUS:
Neden Çizgi Romanlarla Filmler Bu Kadar Farklı?

İlk sebep elbette iki mecranın birbirinden çok farklı olmasıdır. Ayrıca 50 yıl öncenin kafa yapısıyla yazılmış hikayeleri bugün algılamak oldukça zordur. Bunun yanında çizgi roman evrenleri multiverse adı verilen çoklu evren sistemine dahildir. Yani aynı anda sınırsız sayıda evrende, aynı kişiler, farklı hayatları ve kaderleri yaşayabilmektedir. Örneğin; Marvel’in orijinal hikayesinin geçtiği evrene Earth-616 adı verilmektedir. Ultimate serisini geçtiği evrene Earth-1610, sinematik evrene ise Earth-199999 adı verilmektedir.

Uzun lafın kısası: Ben de de dahil filmleri izleyip dırdır eden hiç kimseyi ciddiye almamak gerekmektedir. Zira sinematik evren, orijinal evrenden farklıdır. “Bu kitaplarda böyle değildi yeaaa!” diyenlere çenelerini kapamalarını söyleyin! :D :D

Yorumlar

Mine.Ce profil fotoğrafı
Mine.Ce
Kapanış cümlesi herşeyin özeti :D Çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler ...
error_outline
dilber34 profil fotoğrafı
dilber34
çok güzel olmuş emeklerine sağlık..
error_outline
Brook profil fotoğrafı
Brook
:D Çoğunluğu internet ortamından toplanan bilgiler diyebiliriz. Ufak tefek yorumlar kattım ve fotoğraflar ile süsledim elimden geldiğince. Beğenmenize sevindim :)
error_outline