Az Bilinen Akıl Hastalıklarıyla İlgili Filmler
(Hazırlayan: Kevlar)

Yapılan araştırmalara göre Dünya'da her 4 kişiden biri Akıl hastalığı veya Davranışsal Bozukluk yaşıyor. Bilimi ve psikolojiyi sevdiğim için bu tarz konular ilgimi çekiyor, başka ilgisi olanlar varsa onlar da faydalansın istedim. Psikolojik rahatsızlıkların bir çoğu filmlere konu oluyor fakat ben bu içerikte en sıradışı olanları seçmeye çalıştım.

Quasimodo Sendromu

'Beden Algı Bozukluğu' olarak da adlandırılır. Oldukça tehlikelidir. Bu hastalığa sahip kişiler, fazla abartılı ve hatta bazen hayali, gerçek olmayan fiziksel kusurlar hakkında saplantılı düşüncelere sahiptir. Hastalar sıksık aynaya bakar, 'hayali' kusurlarının görünmeyeceği bir açı bulmaya çalışır, kusurlarının görüntülenmemesi için fotoğrafının çekilmesini veya resminin çizilmesini kabul etmez, aşırı bakımlıdır, hayali fiziksel sorununa karşı aşırı takıntısı yüzünden aşk konusunda her zaman problem yaşar, özsaygısı çok düşüktür, toplumda kendisini her zaman beceriksiz ve uyumsuz hisseder çünkü kusurlarının farkedilip dalga konusu olacağını düşünürler. Bu konu Sessiz-Kısa Film Contracuerpo(2005)'da işlenmiştir, ancak bu sitede olmadığı için ilgili bölüme etiketleyemedim. youtube linkini koydum.

Çoklu Kişilik Bozukluğu

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu ya da Kişilik Bölünmesi insanın karakterini bölen bir hastalıktır ve birkaç farklı karakter bir bedende yaşar, hepsinin etkileri görülür. Bu farklı karakterlerin, yani her bireyin cinsiyeti, yaşı, ırkı, huyları, zihinsel yetenek ve özellikleri, dünya hakkındaki görüşleri ve hatta hastalıkları bile farklı olabilir(genelde öyle olur). Sebebi çocuklukta yaşanan şiddetli, sert travmalardır: ruhsal/psikolojik korunma için çocuk, kendisine yapılan şeyler sanki başkalarına yapılıyormuş gibi algılamayı seçer. Bu hastalıkla ilgili en dikkat çekici olaylardan birisi 1970'lerde ABD'de yaşandı: tecavüzcü Billy Milligan yakalandığında zihninde tam 24 farklı kişilik olduğu saptandı. Split filmi de böyle bir hastalığı konu edinmiş.

Parçalanmis (Split) (2016)

Capgras Yanılsaması

Bu sendromu yaşayan hasta kendisine yakın olan birinin veya kendisinin yerini, ona tıpatıp benzeyen başka birinin aldığını düşünür. Ve onun yerini alan bu ikiz genellikle kötü karakterlidir. Bu hastalar kendilerine atfedilen kötü eylemleri kendisine tıpatıp benzeyen O kötü ikizin yaptığını iddia ederler. Bu hastalık sıklıkla şizofreni ile birlikte ilerler. Dostoyevski'nin 'Öteki Ben' kitabından uyarlanan 'The Double' filmi bu hastalığı konu edinir.

Öteki (The Double) (2013)

Parafreni / Parafroni

Parafreni paranoid sanrıların narsistik kişilikle birleşmiş halidir. Hastanın hayal dünyasında var olan kuruntusal düşüncelerine, sahte halüsinasyonlar ve sahte-yaşanmamış 'anı'lar eşlik eder. Kendilerini dünya lideri olarak görürler, ölümsüz olduklarını düşünürler, soylarını ilahi-kutsal köklere bağlarlar, tarihe adını yazdırmış ünlü kitapların yazarının kendisi olduğunu iddia eder ve o kitapların yazarlarının isimlerinin kendisinin bir takma adı olduğunu iddia ederler.. ve benzeri.. Bu tanıya sahip insanlar çok kibirli ve gizemli görünürler.
Örnek:
The Darkest Nothing: Paraphrenia (2017)

Alice Harikalar Diyarında Sendromu

Bu sendroma sahip insanların hayatı inanılmaz zorluklarla dolu ve algıları onları deliliğe sürükleyecek ölçüde bozuk. Bu sendrom insanın objeler ve mekan algısını tamamen değiştiriyor. Objeleri olduğundan çok daha büyük veya küçük, uzak veya yakın görürler. Düşünün ki evde oturuyorsunuz ve bir anda kapıdan içeri dev gibi, fil boyutlarında bir karınca giriyor ve üzerinize doğru hızla yürüyor. Tam da kocaman ağzını açıp sizi yutacakken, birden minicik bir yatakta kocaman bedeninizle uyanıyorsunuz, kabus bitmiyor. Nasıl hissederdiniz? İşten çıkıp eve giderken karşı şeritten kibrit kutusu kadar bir aracın yaklaştığını görüyorsunuz. Aslında araçla aranızda yeterli mesafe varsa, kibrit kutusu kadar görünmesinde bir problem yok. Yanınızdan geçerken kocaman araç hâlâ kibrit kutusu boyundaysa işler değişiyor. En korkutucu yanı hastanın kendi bedenini çok farklı algılaması, vücudunun şeklini ve boyutlarını anlayamaması biçiminde ortaya çıkıyor. Bu konunun hangi filmle işlendiğini doğru tahmin ettiğinizden şüphem yok :)

Alis harikalar diyarinda (Alice in Wonderland) (2010)

Fregoli Yanılsaması

Bu sendromu yaşayan kişinin düşüncesine göre; çevresindeki tanımadığı yabancı insanlar, onu yakından tanıyan, gizlice takip eden kişilerdir ve gizlenmek için farklı giyinmiş, görünüşlerini değiştirmiş ve maskelere bürünmüşlerdir.

Anomalisa (2015)

Kriptomnezi

Kriptomnezi bir çeşit bellek/hafıza bozukluğu. Kişi, bir olayın nerede ve ne zaman gerçekleştiğini hatırlayamaz, hatta gerçek mi yoksa hayal mi olduğunu bile hatırlamayabilir. Başka şekilde ifade edecek olursak, bilginin kaynağı yoktur, unutulmuştur ve hasta bilginin kendisine mi yoksa başkasına mı ait olduğunu bile hatırlayamamaktadır. Örneğin bir şiiri kendisi mi yazdı yoksa daha önce bir yerde mi okudu, bunu bilemez. Bu sendrom genellikle “jamais vu“ olayıyla örtüşür, ''Deja vu''nun tersidir; İyi bilinen bir yerin veya yakınen tanınan birinin aniden sanki ilk defa görüyormuşçasına tamamen yabancı hissedilmesi durumudur.

Rüya bilmecesi (La science des rêves) (2006)

Yorumlar

Insomniac profil fotoğrafı
Insomniac
Guzel bir liste olmus. Benim de en cok ilgimi ceken alan oldugu icin listeme ekleyecegim izlemediklerimi de :) Eline saglik
error_outline
yaklaşık 7 yıl önce
Dilemma profil fotoğrafı
Dilemma
Elinize sağlık, çok güzel bir içerik olmuş
error_outline
yaklaşık 7 yıl önce
hivron profil fotoğrafı
hivron
tam benlik bir çalışma olmuş , emeğinize sağlık
error_outline
6 yıldan fazla önce
tugced profil fotoğrafı
tugced
Gayet güzel bi çalışma sadece bi tanesini seyrettim diğerlerine bakacağım
error_outline
6 yıldan fazla önce
Kevlar profil fotoğrafı
Kevlar
Çok teşekkür ederim arkadaşlar keyifli seyirler :)
error_outline
6 yıldan fazla önce