Giant (İntikam Gerçekten de Soğuk Yenen Bir Yemekmiş)
(Hazırlayan: PaRaNoYa7)

Giant 2010 yılında Kore'nin SBS kanalında yayınlanmış ve 60 bölüm sürmüş bir drama dizisi. İlk bölümü reytinglerde 13. olurken 2. bölümden itibaren adım adım zirveye yaklaşarak son 15 bölümünde 1.liğe demir atmış bir dizi. Hikayemiz 3 kardeşin babalarının öldürülmesiyle gerçekten dramatik bir şekilde birbirlerinden kopması ve yıllar içinde bir araya gelerek babalarının intikamını almaya çalışmalarıyla şekilleniyor. Bu süreçte 3 kardeş haricinde dizide yer alan yan karakterleri de tanımaya başlıyoruz. Hikaye o kadar iyi işleniyor ki özellikle doğal olarak iyi taraftaki tüm karakterleri birebir tanıyormuşcasına sevmeye ve empati kurmaya başlıyorsunuz. Şimdi olayların genelinin etrafında döndüğü karakterleri kısaca tanıyalım.

Lee Mi Ju

3 kardeşten en küçüğümüz. Dizinin en tatlı en içten en sevimli karakteri. Küçüklüğü bi ayrı tatlı olan Lee Mi Ju'yu ne zaman ağlarken görsem gerçekten gözlerim doluyordu. Küçüklük hali o kadar iyi canlandırılmış ki gerçekten o olaylar başına gelmiş gibi hissediyorsunuz. Yetişkin hali ise yine aynı tatlılıkta canlandırılmış. Yetişkin halini canlandıran Hwang Jung Eum kariyerine önce şarkıcı olarak başlamış Fakat şarkı söyleyemediği konusunda oldukça olumsuz eleştiri aldığı için oyunculuk eğitimi alarak kariyerine bu yönde devam etme kararı almış. Dizide binevi bu açıdan kendi hayatıyla benzerlik görmek mümkün. Yalnız şarkı söyleyememesi konusundaki eleştiriler hakkındaki yorumlara katılmıyorum elbette. Dizinin geniş bir kitle tarafından sevilmesinde en çok payı olan karakterdir bana göre.

Lee Gang-mo

Kardeşlerden ortancası olan Lee Gang-mo zeki ve pes etmeyen karakteriyle karşılaştığı her zorluğun üstesinden hırsıyla birlikte gelmesini becerebilen bir karakter. Dizinin ana karakteri denebilir. Ben bu kadar zorlukla karşılaşsaydım biryerde pes ederdim yeter artık diye. Düşüp düşüp tekrar kalktıkça siz de aynı şeyleri yaşamış gibi empati kurup kendinizi iyi hissediyorsunuz.

Lee Soong-mo

Kardeşlerin en büyüğü. Babasının ölümüne şahit olduktan sonra bir şekilde babasının katilinin 2. adamı haline gelip yavaş yavaş ondan intikam almaya çalışıyor. Dizinin çoğu bölümünde zararından çok faydası olduğu için beni çoğu zaman sinir etti karakter olarak ve gerçekten de hani peygamber sabrına sahip bir karakter kendisi. Az daha beklese babasının katili ecelinden ölecekti. :)) Aklımda hep ritim duygusunun olmadığı sahnelerde yaptığı hareketler ve duvar dansıyla (evet duvar dansı) kalacak bir karakter oldu. Dizide bu kadar sert görünüp kız kardeşinin yanında adeta yeniden çocuklaşan kalbi sıcacık bir adam...

Hwang Joong-yeon

Kardeşlerin babasına istemeden de olsa en yakın arkadaşına tuzak kurup öldürülmesine sebep olan adamın azmiyle ve inadıyla öne çıkan kızı. Çocuk yaştan beri Gang mo ile aralarında belli etmeselerde duygusal bir bağ var ama yaşadıkları olaylar yüzünden bir türlü bir araya gelemeyip hep uzaktan baktılar birbirlerine. Üstüne bir de babasının o olaya sebep olduğunu öğrendikten sonra iyice kopsalar da brbirlerinden.geç olsa da aşk galip geliyor tabi ki.

Jo Pil Yeon

Dizinin kötü karakteri. Kardeşlerin babasının katili. Doğal olarak herşeyden sorumlu. Yaptıklarını gördükçe kötü kelimesi gerçekten yetersiz kalıyor. Amaçladığı yolda önüne kim çıkarsa çıksın her şekilde üstesinden gelmekte sorun görmeyen ve özellikle hala kulaklarımda çınlayan her durumda attığı o sinir bozucu kahkasıyla beni sinirden delirten bir karakter. Yolda görsem ben dayanamam ağzını yüzünü dağıtırdım herhalde. Umarım herhangi bir Köre dizisinde karşılaşmayız kendisiyle. Aklımda başka bir karakter olarak yer etmesi mümkün değil ne yazık ki.

Jo Min Woo

Jo Pil Yeon'un biricik oğlu. Çocukluğundan itibaren babasının gücünün ardına saklanmış babası gibi karakterden yoksun bir şekilde büyümüş bir karakter. Her ne kadar dizideki en sevdiğim karakterle aralarında duygusal birşeyler yaşamış olsa da sevdiğine sahip çıkamayan ve hala babasının gücü altında ezilen br karakter. Yine de en azından içindeki çocuk sevgisiyle babası kadar taş kalpli değil ama dizinin genelinde sinir olduğum 2. karakter tabi ki. Armut dibine düşmüş.

Son Söz

Giant özellikle hikayesiyle izleyenlere eski Yeşilçam filmlerini anımsatabilir. Öyle genel olarak alışılmış Kore dizilerinden oldukça farklı bir senaryosu var. Romantik komedi sevenler uzak durmalı yoksa zamanlarına yazık olur. Bu dizide romantizm ve komedi diğer türler kadar dengeli bir biçimde yayılmış dizinin geneline. Ağladığım kadar güldüğümü de hatırlıyorum. Özellikle yan karakterlerin komedi konusunda katkısı çok büyük. En büyük üzüntüm de 60 bölüm olması. Başlamadan önce yuh 60 bölüm dizi mi olurmuş diye düşünürken, bitirdikten sonra hergün özler oldum. Özetle Giant sadece aşkı değil hayatı gerçek anlamda anlatan çok başarılı bir yapım. Umarım sizler de hazırladığım bu tanıtımı okuyup izleyip beğenirsiniz. Hazırladığım ilk yazı olduğundan şimdiden hatam olmuşsa kusura bakmayın. :)

Yorumlar

Omerbahadir profil fotoğrafı
Omerbahadir
Ben 2.bölümde bıraktım diziyi ama şimdi içeriği görünce devam etme kararı aldım. :) Paranoya7 bu reklam işini çok iyi yapıyorsun :)
error_outline
Mine.Ce profil fotoğrafı
Mine.Ce
ah o sinir bozucu kahkaha yok mu? ben de sana yardım ederim ağzını yüzünü dağıtırız gıcığın :)) 45. bölümdeyim ve yarın iş olmasına rağmen bir bölüm daha izleyeceğim diye yatamıyorum, Beni bulaştırdın ya şuna alacağın olsun... şaka şaka teşekkür ederim,,sayende kore sever oldum çıktım :)))
error_outline
ecemcelikkol profil fotoğrafı
ecemcelikkol
Ellerine sağlık gayet başarılı bir içerik olmuş :)
error_outline
starch profil fotoğrafı
starch
Ellerine sağlık. 2 bölümden sonra bırakmış değilim, erteledim :)
error_outline
Ilknur.m profil fotoğrafı
Ilknur.m
Ellerine sağlık :) Bu kadar reklam varsa dizi kesin güzeldir :) Bir ara başlamak lazım :)
error_outline
b.u.r.c.u profil fotoğrafı
b.u.r.c.u
Bu diziye bir içerik yapmasan ayıp olurdu :)) eline sağlık,çok güzel olmuş (ama hala izlemiycem) :D :D :) Jo Min Woo'nun bakışı nedir ama öyle yaa :D izlese miydim ki :P
error_outline
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
vallaha izlemiş kadar oldum eline sağlık Paranoya7 :)) O kadar da bahsettiniz geçenlerde :) Kore dizilerine karşı bi ön yargım var ama boş bir zamanda izlemeyi düşünüyorum desem :))
error_outline
seda profil fotoğrafı
seda
çok güzel olmuş ellerine sağlık :)
error_outline