''LOST'' Hakkında Bilinmesi Gerekenler...
(Hazırlayan: Arcadia)

Previously on Lost... Bu sesi duyduğunuzda bir yeni bölümle karşı karşıyasınız demekti Lost. alacağınız cevaplardan çok sizi sunduğu bilinmezliklerin beraberinde geleceğinin bir işaretiydi. Bölüm sonu ise kafanızda dönen yüzlerce teori ile sizi baş başa bırakacağı aşikardı. Popüleritesi arttıkça bazı kesimler için saçmalıkla bile nitelendirilebilecek kimselerin kurbanı oldu Lost. Benim gibi 1.bölümden izleme şansı yakalamış özünü benimseyebilmiş bir azınlık içinse hep bir efsane olarak kalacak. Lost ( 2004–2010)

Hiçbir Zaman Basit Bir Uçak Kazası Değildi...

-Kurtulanlar birbirlerine yabancı insanlardır ama bir şekilde hepsi birbirine bağlıdır.
-Bu insanların uçak kazasından kurtulmasının bir sebebi vardır.
-Düştükleri ada bir şekilde özeldir ve iyileştirme gücüne sahiptir. Ayrıca tropikal bir ada olmasına rağmen kutup ayıları ve gizemli dumandan olma yaratıklar vardır ve diğerleri olarak bilinen bir koloni olarak yasayan bir toplulukta vardır.
Yani her zaman içinde barındırdığı gizem ile sürükleyici bir seyir zevki yaşattı.

İçinde Barındırdığı Karakterler...

Jack: Jack bir beyin cerrahıdır ve adada sürekli bir aksiyon peşindedir.
Kate: Aranan bir suçlu.
Sawyer: Bir Düzenbaz.
Locke: Kazadan önce felçli bir hasta ama adada iyileşip tekrar yürümeye başlar.
Hurley: Lotodan para kazanıp zengin olur ama bir şekilde lanetlendiğine inanmaktadır.
Sayid: Iraklı bir askerdir.
Claire: Uçak düştüğünde hamileydi ve bebeğini adada doğurmak zorunda kaldı.
Charlie: Charlie İngiltere, Manchester'lı bir müzisyendir. DriveSHAFT grubunun bas gitaristi ve şarkı sözü yazarıdır
Sun ve Jin: Sun ve Jin koreli ve sorunlu bir evlilik yaşayan bir çifttir. Fakat adaya geldiklerinden sonra yakınlaşmaya ve sorunlarını çözmeye başlarlar.
Ana karakterlerin dışında izlemek isteyenlere spoiler etkisi olmaması açısından çok daha fazla gizemli karakteri barındırdığını söylemeliyim.

Lost ile İlgili Kısa Kısa...

-Dizi aslında Tom Hanks'in "Cast Away" filminden esinlenilmiş.
-Dizinin adı NBC kanalının "LOST" adlı bir reality programından geliyor
-Dizinin adını ilk senaryoda "NOWHERE" olarak değiştiren Jeffrey Lieber, bu ad beğenilmeyince kovulmuş ve yerine mevcut yazar J.J. Abrams getirildi. (ve bence Lost'u Lost yapan etmenlerden biridir)
-Sawyer rolü için New York'lu yaşlı bir dolandırıcı karakteri düşünülmüş fakat Josh Holloway seçmelerde bir repliği unutup kendine kızmış ve bağıra çağıra küfür ederek sandalyeyi tekmelemiş. Bu da yazarların hoşuna gitmiş ve karakteri ona uyarlayarak daha genç, güneyli bir dolandırıcı karakteri yaratıldı. (İyi ki de Oldu :))
-Yunjin Kim, Kate rolü için seçmelere gelmiş fakat yazarlar ondan çok etkilenmiş ve Sun karakterini yarattılar
-Jorge Garcia, Sawyer rolü için seçmelere gelmiş fakat J.J. Abrams onun için Hurley karakterini yaratmış
-Dominic Monaghan da Sawyer rolü için gelmiş ama Charlie olarak çıkmış. (bende gitsem Sawyer rolü için giderdim) :)
-Ana kadroda bir tek Terry O'Quinn seçmelere girmemiş (John Locke)
-İki saatlik pilot bölüm 13 milyon dolara mal oldu.
-Dizide hiç bir karakter her bölümde rol almadı
-En çok görünen karakter ise Hugo (Hurley) (121 bölümün 118'i)
-Jorge Garcia (Hurley), son bölümün senaryosunu okuduktan sonra hüngür hüngür ağlamış.

DHARMA (Department of Heuristics and Research on Material Applications)

DHARMA dizide yer alan bir araştırma projesidir. Dharma Girişimi, (bilinen) dokuz araştırma istasyonuna sahiptir ve bunların bazıları yer altında sığınıklarda saklanmştır. Ok, Kuğu, Alev, İnci, Orkide, Hydra, Staff, Ayna, Fırtına, Lamp Post başlıca istasyonlardır ve ana oyuncular tarafından keşifleri ele alınır. İçerikleri ve nasıl adada bulundukları ise izleyerek öğrenebileceğiniz gizem unsurlarından sadece bir tanesidir.

Ada'da Bulunan Gizemli Yerler ve Objeler...

''Dharma Köyü''

Dharma Köyü'ndeki tesisler içerisinde şahsa ait evler, okul, toplantı salonu, oyun salonu, kafe-bar, göl, denizaltı, minibüs yolları gibi ufak bir kasabanın sahip olduğu her şeye sahip, hatta istasyonlara gidip gelmek için minibüsler bile düşünülmüş. Dharma toplumunun da bir araya gelip kitap tartışmaları yapan, bilardo oynayan, mümkün olduğunca normal bir toplum olduğu izlenimini pekiştiren köyün altyapısı böyle ideal bir topluma her türlü desteği sağlamak için yapılmış.

''Kara Kaya (The Black Rock)''

The Black Rock gemisinin yıllar önce adaya düşmüş bir köle gemisi olması dışında elimizde pek fazla bilgi yok. İlerleyen bölümlerde kısmen cevabını alabildiklerimizden...

''Karanlık Bölge''

Danielle Rouesseau tarafından Black Rock gemisinin bulunduğu Rouessea birlikte geldiği araştırmacı arkadaşlarının bu bölgede hastalanıp öldüğünü söylemiş; bu yüzden bu bölgeye 'Karanlık Bölge' adını vermiştir.Ayrıca Black Smoke'un da bu bölgede dolandığı söylenmektedir.

Ayrıca; ''4 Parmaklı Heykel , Harabeler , Kutup Ayısı Mağarası , Toplu Mezar , Sonar Çit'' gibi bir çok bilinmezlikle dolu yer ve objeler yer almaktadır.

4-8-15-16-23-42 Lost Sayılarının Sırrı...

“Lost” dizisinde sık sık rastlanan bu sayıların ilginç yönleri:

*Marsel Russo’nun genetik ayna teorisini açıklamak için kullandığı sayı dizisi, lost’da geçen esrarengiz numaralar ile aynıymış; 4 8 15 16 23 42.. Teori, özetle herkesin bir ikizi vardır ancak olasılık değerleri nedeniyle kişi asla ikizi ile karşılaşamaz diyor. Numaraları da şu şekilde kullanıyor:

4: Russo’ya göre dünyadaki her insan 4 farklı insan ile birbiriyle bağlantılı. Yani, teoride, kendiniz ile 4 farklı insan üzerinden tanışma şansınız var. Örneğin; kardeşinizin patronunun komşusunun yeğeni sizin ikizinizi tanıyor.
8: Dünya’da günümüzde bulunan kıta sayısını temsil ediyor. İkiziniz ile 8 kıtadan birinde karşılaşma ihtimaliniz var.
15: İkiziniz ile karşılaşma ihtimaliniz 4,815,162,342′de 15′tir diyor russo. Yani %0,000000004′ten bile düşük bir ihtimal.
16: Aynı anda ikizi ile karşılaşabilecek maksimum kişi sayısı 16′dır. (Lost karakterleri de 16 adet.)
23: Doğa ana, sizle aynı genetik haritaya sahip bir yeni insan dünyaya getirmek için 23 yıl bekler, diyor. Yani ikizler aynı yaşta değil, aralarında 23 yaş fark olacaktır anlamına geliyor bu.
42: sizin ve ikizinizin aynı anda hayatta yaşayabileceği maksimum yıldır, diyor. Bu biraz şaşırtmacalı. Ben 23 yaşında iken ikizim doğmuş olabilir, ancak o 42 yaşına geldiğinde ben 65 yaşında öleceğim anlamına gelmiyor. Mümkün, ama böyle olacak diye öngörmüyor teori. Benim ikizim 15 yaşında ölebilir ve çember başa dönebilir.

Black Smoke...

Bizler artık cevabını biliyor olsak da Black Smoke (Kara Duman) yeni başlayanlar için adadaki en gizemli ve merak uyandıran şeydir. Tropik bir adada ortalıkta hunharca dolanan kara bir dumandan bahsediyoruz :)

Son Söz...

Lost Tv Dizisi yayınlandığı döneme damga vurmuş, bir çok seyirciyi etkisi altında bırakmış ardında soru işaretiyle ve bazılarına göre şaibeli bir finalle bizlere veda etmiş mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan biridir. Final beni rahatsız etmemişti Lost'a olan bağımdan ötürü. Ek olarak final sonrası bazı cevaplar sunan 12dklık bir bölüm yayınlanmıştır. İyi seyirler hiç başlamamış olanlar keşke yerinizde olabilsem :)

Yorumlar

b.u.r.c.u profil fotoğrafı
b.u.r.c.u
Mini belgesel olmuş,okurken izleyesim geldi, eline sağlık :)
error_outline
Arcadia profil fotoğrafı
Arcadia
Teşekkür ederim sen izleyeceğim de, ben eşlik ederim bilmem kaçıncı sefer :)
error_outline
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
İnternette dizi izlemenin yeni yeni geliştiği zamanlardı. O zamanlar TNT kanalında çıkardı. Kaçırmadan izlerdim. Reklamlarında "Kaybolmaya hazır mısın? Jack, Kate, Sawyer .." diye devam ederdi. O günleri anımsadım. İlk etkilendiğim yabancı dizidir. Supernatural ile eş zamanlı izlerdim. O yüzden Lost da benim içinde ayrı bir efsanedir.. Git arşivi aç tekrar izle beni diyor.. Ayrıca ellerine sağlık güzel bir sunum olmuş.. Sıkı takipçilerindenmişsin. :)
error_outline
Arcadia profil fotoğrafı
Arcadia
Kesinlikle ;) mesela o dönemler Smallville , 24 , Nip/Tuck , gibi diziler yayındalar ama bunları sonradan tamamladım. Lost'ı en başından yakalayınca, artık fazlasıyla söz edilip sakız edildiği dönemlerde bile etkilenmedim. Dönemin temel taşları bana göre ''Lost Prison Break ve Heroes'' olmuştur. Ara ara arşivi açmak gerek ben kaç tekrar yaptım hatırlamıyorum :) Her zaman efsane olarak kalacak... teşekkürler :)
error_outline
Mine.Ce profil fotoğrafı
Mine.Ce
Süper bir dosya olmuş, eline sağlık...LOST benim de düzenli dizi izleme alışkanlığı edinmemi sağlayan il göz ağrımdır. Sonu öyle olmuş ,böyle olmuş hiç önemli değil. Tam bir efsanedir. J. J. Abrams daha sonra Fringe gibi başka bir efsaneye daha imza atmıştır.
error_outline
Arcadia profil fotoğrafı
Arcadia
Çok mersi beğendiğinize sevindim :) Siz ve benim gibiler o bahsettiğim azınlığın daimi üyeleri bu konuda mütevazı olamayacağım :) Tam da bu boşluk nasıl dolacak dediğimiz anda bir doz Fringe gelmişti . İlerde Fringe ile ilgili bir çalışma da yapabilirim :)
error_outline
Ilknur.m profil fotoğrafı
Ilknur.m
çok güzel olmuş ellerine sağlık... Bence diğer diziler içinde bir şeyler yapmalısın...
error_outline
Arcadia profil fotoğrafı
Arcadia
Çok teşekkür ederim ilerisi için kafamda bir şeyler var , seve seve sevgili editörüm :)
error_outline
Mine.Ce profil fotoğrafı
Mine.Ce
Bu arada Frameby Facebook sayfasında da paylaşmış dosyayı...
error_outline
TARIK59 profil fotoğrafı
TARIK59
baştan sona 7 kez izledim...muhteşem
error_outline
Arcadia profil fotoğrafı
Arcadia
Hocam ağzına sağlık kusurlu gördüğün bir kısım var ise toparlayalım ;)
error_outline