The Florida Project
(Hazırlayan: Efediyebiri)

Bir tarafta çocukluğumuzun özgür yaz tatilleri, diğer tarafta yetişkinliğimizin getirdiği sorumluluklar, kurallar, kanunlar. Yönetmen Sean Baker iki farklı hayatın iç içe geçmiş yolculuğunu hazırlamış bizlere.
Yaz tatilini beş kuruş parasız geçirmekte olan üç kafadarı görüyoruz önce. Günlerini eğlenceli geçirmek için ellerinden geleni yapıyorlar, tabi ki biz buna yaramazlık gözüyle bakıyoruz. Daha filmin başındaki bu sahnelerle yönetmen bize aynı onların gözünden hayatı gösteriyor, filmi bir çocuğun gözünden seyretmeye başlıyoruz. Tıpkı yaz tatiline girmiş bir çocuk gibi hissediyoruz. Aslında gördüğümüz yaramazlıkların temelinde sadece sıkılmanın olduğunu empati yapıyoruz. Buldukları her şeye sarıyorlar, kendi düzenlerinde gün içinde mesaiye dönüşmüş uğrak yerlerine beraber gidiyoruz.
Bir yandan da madalyonun diğer yüzü, yetişkinlerin dünyası var. Olay bir motelde geçiyor; kira derdi, iş, para gibi günlük hayatın koşuşturmasının yanı sıra filmde bize gösterilen çok daha önemli konular var. Çocuk bakımı hakkında en ufak bilgisi olmayan insanlar, Disneyland’in dibinde boğaza kadar hissedilen bir fakirlik, sorumsuzluk, fuhuş, pedofili ve sosyal hizmetler adı altında kanun yaptırımları. Tüm bu yetişkinlerin dünyasına çocukların gözlerinden bakıyoruz. Tabi ki yönetmen Sean Baker’ın bel hizasından çekimleri bize bu konuda yardımcı oluyor.
Artık bir çocuk olmadığımızın bilincindeyiz ama elimizden gelse hep çocuk kalmak istediğimiz bir açıdan seyrediyoruz olanı biteni. Başrol oyuncusu Brooklynn Prince’in yaşından ve boyutlarından beklenmeyen sıradışı oyunculuğu zaten bizi alıp götürüyor. Filmin sürükleyici bir senaryosu yok, bir durumdan bahsediyor. American Dream adlı balonun patladığı filmlerden biri, hem de büyük bir gürültüyle patladığı bir film denebilir. Görsel olarak göz dolduruyor, zaten çocuk gözünden izlediğiniz film yağlı boya renklerle kompozisyonu güçlendiriyor. Finali ise öyle pat diye bitiyor ki, en üstünde düşünmek istemeyecek insanı bile durumu düşünmeye zorluyor.
Masalsı bir dünyaya akılcı bir bakış. Imdb 7.7.

Yorumlar