The Godfather Part IV :Madalyonun Diğer Yüzü
(Hazırlayan: Omerbahadir)

Birçoğumuzun en iyi filmleri arasında yer alan The Godfather serisi eleştirmenler tarafındanda kabul görüp tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alır. Peki bu filmin bu kadar başarılı olmasının sebebi nedir? Bir yönetmenin dik duruşu olabilirmi? Bana göre bir başarı hikayesi olan, Coppola'nın yapımcılara karşı direnişini anlatmaya çalışayım.

İkinci tercih

Paramount yönetmenlik koltuğu için ilk olarak Sergio Leone'u düşünüyordu.Leone kendi mafya filmini yapmak istediğini belirterek teklifi geri çevirdi.Yapımcılar filmi kendi istekleri doğrultusunda yapabilmek için genç, kendini henüz kanıtlamamış bir yönetmen olarak Francis Ford Coppola ile anlaştılar.

Marlon Brando'ya veto

Coppola'nın "Vito Corleone" rolü için Marlon Brando'yu düşünüyordu ama yapımcılar Brando ismine hemen karşı çıktılar. Paramount "Vito Corleone" rolü için Orson Welles'i istiyordu. Coppola'nın ısrarlarına rağmen “Marlon Brando bu filmde asla yer almayacak.” şeklinde kesin bir tavırla Brando'yu istemediklerini belirttiler. Kitabın yazarı Mario Puzo'da Welles'e sıcak bakmıyordu ve Brando konusunda Coppola'nın en büyük destekçisi oldu.

Mektup

Mario Puzo Marlon Brando'ya bir mektup gönderdi. “Godfather isimli bir kitap yazdım. Başarılı oldu sayılır. Filminde baba rolüne en uygun aktör olduğunu düşünüyorum. Rolün gerektirdiği sessiz güç ve ironiye sahipsin. Kitabı okumanı ve tüm gücünle rolü almak için uğraşmanı istiyorum. İddialı olduğumu biliyorum ama senin gerçekten bu rolde harika olacağını düşünüyorum. Sanatını çok takdir ettiğimi de söylememe gerek yok sanırım”. Puzo'nun desteğinide arkasına alan Coppola rolü Marlon Brando'ya verdi.

Al Pacino'suz Godfather?

Brando konusunu halleden Coppola "Micheal Corleone" rolü için tecrübesiz bir isim olan Alfredo James Pacino yani bizim bildiğimiz Al Pacino'yu istiyordu. Yapımcılar öncekinden daha şiddetli bir şekilde itiraz ettiler. Al Pacino'nun yerine "Sony Corleone" rolü için seçilen James Caan'ı denemesini istediler. Coppola mecburen bu çekimi yaptı. James Caan'in "Sony Corleone" rolü için ise Robert De Niro'yu düşündüler. Onunla da bir deneme çekimi yapıldı.

Dik duruş

Coppola yapımcıların baskısından, isteklerinin kabul görmemesinden dolayı filmi bırakacağını söyledi.Bu tehtid karşısında Paramount yeni bir yönetmenin getireceği zorlukları ve Coppola'nın çabasını fark edip riske girmeyerek isteklerini kabul etti.Coppola büyük bir gayretle tüm zamanların en iyi filmlerinden birini yapmak için bütün engelleri aşıp harika bir başyapıt ortaya çıkardı.

Bilinmeyenler

Marlon Brando canlandırdığı Don Corleone karakterinin bir buldog gibi görünmesini istediği için, deneme çekimlerinde ağzına pamuk koyar, film çekimlerinde ise dişçisine ağızlık yaptırır. Filmin ilk sahnesinde Vito Corleone’nin kucağında oturan kedi, orijinal senaryoda yokmuş. Marlon Brando sinema tarihinin en meşhur kedisini sokakta bulmuş fakat set ortamına yabancı olan hayvan oyuncuyu sürekli tırmalayarak çekimleri aksatmış. Marlon Brando replikleri ezberleyemediği için önünde duran kağıtlardan bakarak söylemiştir.

Bilinmeyenler

Al Pacino’nun büyükannesi ve büyükbabası aynı filmdeki karakter gibi Sicilya’nın Corleone köyünden Amerika’ya göç ediyor. Al Pacino 35 bin dolar kazandığı ilk filmden sonra serinin devamında ücretini 600 bin dolara çıkarmıştır.

Bilinmeyenler

“Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım” repliği Amerikan Film Enstitüsü tarafından sinema tarihinin en etkili 2. repliği olarak seçilmiştir.
Sonny’nin Carlo’yu dövdüğü sahnelenin çekilmesi tam 4 gün sürmüştür. ( nasıl dövmüşse artık) Filmin çekimleri 62 gün sürmüştür.

Teşekkürler...

Sinema tarihinin en iyi filmlerinden Godfather serisini ve yine sinema tarihinin en iyi oyuncularından Al Pacino'yu dik duruşu sayesinde bizlere hediye ettiği için Francis Ford Coppola'ya teşekkürü bir borç biliriz.

Yorumlar

starch profil fotoğrafı
starch
Çok sevdiğim bir seri hakkında bazı bilmediğim gerçekleri de öğrendiğim için mutluyum. Teşekkürler. Eline sağlık. :)
error_outline
7 yıldan fazla önce
Mine.Ce profil fotoğrafı
Mine.Ce
Güzel inceleme, teşekkürler...
error_outline
7 yıldan fazla önce
Omerbahadir profil fotoğrafı
Omerbahadir
Rica ederim :)
error_outline
7 yıldan fazla önce
b.u.r.c.u profil fotoğrafı
b.u.r.c.u
Ömer eline sağlık, çok güzel olmuş :)
error_outline
7 yıldan fazla önce
Ilknur.m profil fotoğrafı
Ilknur.m
Efsane seri, harika içerik... Ellerine sağlık :)
error_outline
7 yıldan fazla önce
Omerbahadir profil fotoğrafı
Omerbahadir
Teşekkürler :)
error_outline
7 yıldan fazla önce
Arcadia profil fotoğrafı
Arcadia
Defalarca izlesek de yakalayamayacağımız ayrıntıları bize sunan bir çalışma olmuş ellerine sağlık Ömer. ;)
error_outline
7 yıldan fazla önce
Omerbahadir profil fotoğrafı
Omerbahadir
teşekkürler Kaan :)
error_outline
7 yıldan fazla önce