The Shape of Water
(Hazırlayan: Efediyebiri)

The Shape of Water

Guillermo Del Toro’ya en iyi yönetmen Oscar’ı kazandırmış film. Benim gibi Del Toro sevenler için oldukça mutluluk verici bir hadise. Gördüğüm en iyi karakter yaratıcılarından, en iyi sahne ve konsept düzenleyicilerden birisidir kendisi.
Filme gelecek olursak, 1950’lerin ABD-Rusya soğuk savaş dönemleri. Başrol oyuncumuz dilsiz ama duyabilen Elisa (Sally Hawkins) gizli araştırmalar yapan özel bir tesiste temizlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Amazonlardaki kabilelerce tanrı diye adlandırılıp tapılan, hem karada hem suda yaşayabilen amfibik bir canlının tesise getirilmesiyle hikaye başlar. Tesisteki herkesin üstünde deneyler yaptığı, türlü işkencelere maruz kalan bu canlıya Elisa farklı bir şekilde yaklaşır.
Sinematografik olarak oldukça güçlü bir film. 1950’lerin Amerika’sında ırkçılığa ve homofobiye değinmeden olmazdı zaten. Sally Hawkins oyunculukta inanılmaz bir iş çıkarmış, tek bir kelime etmeden bu kadar etkileyici bir oyunculuk kesinlikle görülmeye değer. Film fantastik bir konuyu masalsı bir gözden anlatmış ama masalsılıktaki konulara, karakterlere ve olaylara yer yer derinleşmeden değinmesi bazı sahnelerde işi oldu bittiye getirmiş gibi gelebilir. Hem fantastik hem masalsı deyince benim aklıma Shakespeare geldi, edebi veya diyaloglardaki kelime oyunları gibi bir şeyden bahsetmiyorum, o atmosfere aitmiş gibi seyrettim filmi.
Filmdeki masalsılık sizi şaşırtmayı hedeflemiyor, üstüne kafa yorulası bir senaryo yerine üstüne kafa yorulası duygularla izliyorsunuz.

IMDB 7.6

Yorumlar