12 Öfkeli Adam (12 Angry Men) (1957)

12 Öfkeli Adam (1957)
12 Angry Men

Puan Like 9.3 / 21 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
96 dakika
dilaraoner Hikaye bir cinayet davasındaki yargıcın jüriye talimatlar verdiği kapanış konuşmasının sonrasında başlar. Amerikan yasalarına göre jürinin kararı (suçlu ya da suçsuz) oybirliği ile alınmalıdır. Oybirliği ile alınmamış olan karar jürinin kendini feshetmesi ve davanın yeniden görülmesi anlamına gelir. Jürinin karara bağlaması gereken konu şehrin fakir bölgesinde yaşayan bir çocuk zanlının babasını öldürüp öldürmediğine karar vermektir. Jüri ayrıca sanığın suçlu bulunması halinde uygulanacak cezanın idam olacağı (elektrikli sandalye) konusunda bilgilendirilir. Sonrasında on iki jüri üyesi davayı tartışacakları ve birbirlerinin kişiliğini tanıyacakları jüri odasına girerler. Filmin bundan sonraki konusu jüri üyelerinin, bazı durumlarda önyargılara dayanan, oybirliğine ulaşma yolunda karşılaştıkları zorluklar etrafında döner. 8. jüri ilk oylamada farklı bir görüş bildirir. Sekizinci jüri delillerin ikinci dereceden olduğunu ve çocuğun adil bir tartışmayı hakettiğini belirtir. Sorgulamaya, sadece iki cinayet tanığının olmasının güvenilirliği ve kesinliği, cinayette kullanılan bıçağın belirtildiği gibi eşsiz olmaması (cinayette kullanılan bıçağın aynısını cebinden çıkararak diğer üyelere gösterir) ve diğer şüpheli durumları göz önüne alarak başlar. Sekiz numaralı jürinin en azılı rakipleri 3. 4. ve 10. jüriler çocuğun bahanesinin berbat olduğunu, cinayet gecesi gittiğini iddia ettiği film hakkında herhangi bir ayrıntı hatırlamadığını ve babasını öldürmek için yeterince motivasyonunun olduğunu belirtirler. Suçsuz kararını savunanlar çocuğun hafıza eksikliği yaşadığı panik ile açıklanabileceğeni ayrıca tanıklardan yaşlı adamın ilgi çekmeye çalışmış olabileceğini ve diğerinin cinayete gözünde gözlükleri yokken tanık olmuş olabileceği söylerler. Müzakere devam ederken jüri üyeleri de 9., 5., 11., 2., 6., 7., 12., 1., 4., 10., ve son olarak da 3. jüri sırasıyla suçsuz kararına doğru yönelmeye başlarlar.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

Selocan profil resmi
Selocan
Yine bir ''nasıl olabilir ki en fazla'' diye başlayıp ''daha nasıl olsun'' diye bitirdiğim bir film. Her konuşmada nabzımın değişime uğraması ve sanki o odada kararın ne olacağını düşünenlerden biri gibi bekledim. Ders kitabım yapmak istediğim bir filmdi..
9 ay önce
M.Naci profil resmi
M.Naci
Bazı kavramlar kitaplarda okuduğumuzdan çok daha fazlasını ifade eder. Makul şüphe kavramı üzerine oturup uzun uzun düşünmek gibiydi bu filmi izlemek. Aynı zamanda objektif düşüncenin de önemini gösteren bir filmdi. Bana çok şey kattığını düşünüyorum. İzlemenizi tavsiye ederim.
2 yıl önce
marshMELOw profil resmi
marshMELOw
bunca zamandır ertelediğime pişman olduğum şahane bi filmdi!
2 yıldan fazla önce
pinarcaki profil resmi
pinarcaki
Birden fazla begenme tusu olsada arka arkaya begensek dediginiz filmlerden, tartisilmaz guzeldi..
2 yıldan fazla önce
mylethe profil resmi
mylethe
imdb puanını fazlasıyla hak eden bir film. Sade ve etkileyici. Önyargılar gerçekten kör edebiliyor insanları ve en sevdiğim nokta insanların nasıl bu kadar kendinden emin olduklarını yargılıyor oluşuydu çünkü kesinlikle katılıyorum çok basit bir şekilde ben şunu yapmam ben bunu yapmam diyoruz hayatın ne getireceği belli değil şartlar değiştiğinde her insan her şeyi yapabilir.Suçsuz olduğunu veya suçlu olduğunu bilmeden ya suçsuzsa diye düşünmesi ve bir de bu açıdan bakması gerçekten mükemmel bir davranış.Her zaman göz önündekine değil de arka plana da bakmak lazım
2 yıldan fazla önce
BELIT profil resmi
BELIT
ipuçları ve duyulan supheler basit gorunse de, insan çözümlemeleri muhtesem , uzun zamandir izledigim en iyi filmdi , muhtesem , muhteşem.
neredeyse 3 yıl önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Yıkılsın ön yargılar..
neredeyse 3 yıl önce
AndromedaD profil resmi
AndromedaD
müthiş :)
3 yıl önce
jetgiller profil resmi
jetgiller
filmin siyah beyaz oluşu tek bir mekanda geçmesi sıkıcı bir hava yaratabilir ben de önyargıyla yaklaştım ama gerçekten enfes ve akıcı bir film. konu çok yaratıcı küçük ayrıntıların çözümü falan 'vay be' deirtiyor insana. Çocuk suçlu mu suçsuz mu bilemedik Sherlock Holmes olsaydı şipşak çözerdi :p iyi seyirleeeerrr :)
3 yıldan fazla önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
O değil de çocuk gercekten suçsuz mu bi de beni ikna etseydiniz:) aslında mahkemeyi gösterselerdi insanların mimiklerinden hemencecik çözerdim olayı,gerginliğe de gerek kalmazdı:D
3 yıldan fazla önce
caglaaaa profil resmi
caglaaaa
12 Adam...1 toplantı salonu... 1 çocuğun hayatı... Saatler süren bir tartışma... ve bu odadan doğru bir karar çıkmak zorunda. Çocuğun hayatı bu 12 adamın ellerinde...Siz bu 12 kişiden biri olsanız ne yapardınız? İzlerken kendinizi kaybedip toplantı salonuna düşmeniz an meselesi.. İzledikten sonra hayatınızda alacağınız en ufak kararı bile uzun süre düşünebilirsiniz.. İyi seyirler.. İzlemeden geçmeyin!
3 yıldan fazla önce
damla. profil resmi
damla.
adamlar film yapmış hiç bu kadar akıcı ilerleyeceğini düşünmemiştim. ya çok beğendim olağanüstü..
neredeyse 4 yıl önce
sabriayes profil resmi
sabriayes
anladım ki bu türün büyüsü; olanca dikkatinizi filme toplayıp oradaymıssınız hissiyatını yaratması. bugün bu sayede evden cıkmadan iki farklı mekanda bulundum :) ön yargı ve süphe üzerine söylediklerinin dısında, öznel yargıya dayalı bir sistemde adil hükme varmanın pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösterdi diyebilirim
neredeyse 4 yıl önce
gangrel profil resmi
gangrel
Efsane bir film. Tek mekan ama izlettiriyor arkadaş.
4 yıldan fazla önce
Blacklion profil resmi
Blacklion
Harika bir film egitim olacak bir konusu var on yargilarin hayatta bir cok seyi gerceklestirmemizde ne derece onemli bir rol oynadigi asikar izlenmeli 1957 yilinda bu derece akici anlamli tek bir mekanda gecen 1:36 dak.soluksuz gecen bir bas yapit.
4 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Adamlar yapmış dedirten bir film. Başta 1957 yapımı diyince insan bi duruyor ama hiç o tereddüte düşmeyin kesinlikle başyapıt.
4 yıldan fazla önce
muratkaya profil resmi
muratkaya
Sidney Lumet üstadın tam anlamıyla Show yaptığı bir baş yapıttır kendisi.Bir çok çekim türüne örneklerin olduğu ders niteliğinde bir film.Yalnız Henry Fonda'nın film boyunca neredeyse hiç sinirlenmediği bir oyunculuk sergilemesi, ismine bakılırsa Sidney Lumet'in istediği oyunculuğu da yansıtamamış olabilir diye yorumlanabilir bence. :) Lakin benim gönlümde 12 great players olacaktır filmin adı o kesin.
4 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
siyah- beyaz olduğuna bakıp da sakın izlememezlik etmeyin. günümüz birçok filmine taş çıkarır!
4 yıldan fazla önce
Sakin profil resmi
Sakin
İnsanlara bahsettiği zaman filme ön yargı ile bakıyorlar tek mekanda geçen ve 12 adamın birbiri ile tartışması sıkıcı olur diyorlar ama filmin diyologları o kadar akıcı güzelki bi ara o kadar kaptırdımki kendimi jüri başkanı beyler ara verelim dediğinde bende onlar ile birlikte klktım ve bir kahve arası verdim filmi izlerken aslında sizle birlikte 13 kişi oluyor
4 yıldan fazla önce
Senemini profil resmi
Senemini
Ne demiş Einstein "Önyargıları yıkmak, atomu parçalamaktan zordur." İşte bunun üzerine kurulu, mükemmel bir film.
neredeyse 5 yıl önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
efsane...
neredeyse 5 yıl önce
bahmetp profil resmi
bahmetp
bu filmi neden bu kadar erteledim bilmiyorum hele insanın hayatına bişiler katan film sayısı bu kadar az iken. einstein insanların ön yargılarını parçalamak atom çekirdeğini parçalamaktan zordur der işin ironik tarafı bu sözün bile bir ön yargı olmasıdır. bu sözü ilk duyduğumda einstein gibi zeki bi adamın sözü olduğu için sözün kendi içinde çeliştiğini anlayamamıştım bu film doğru bildiklerinizi bir kez daha sorgulatıcak. (bu kısımdan sonra biraz spoiler kaçabilir) bu filmi eşsiz yapan şey de aynı bize insanların olayları algılarken yaşadıkları ve büyüdükleri çevreden etkilendikleri, bazen karakterlerinin ve alışkanlıklarının gereği düşünmeden hemen karar verebildiklerini ya da olaylara bakış noktasında farklı doğru sanılan şeyleri referans alabileceklerini ve bundan doğabilicek ön yargıların aşılamaz şeyler olmadığını gösteriyor. doğru bildiğini çoğunluk sana karşıyken bile korkmadan savunabiliyorsan... sanırım tüm mesele orda bitiyor (spoiler)
neredeyse 5 yıl önce
BerfinBeyaz profil resmi
BerfinBeyaz
Bir şüphe insan aklına düştüğünde nasıl kendi içinde ve ve topluluk üzerinde etki sahibi olabileceğini çok güzel aktarmış bir film. tek mekan geçiyor ve hiç sıkmıyor
neredeyse 5 yıl önce
umrant profil resmi
umrant
Evet budur.Nihayet izledim ve gerçekten hak verdim,bu film tek bir mekana sığdırılabilinmiş bir harika eser.Düşüncenin gücü ve ikna olma.Pek az rastladığımız insan hali yani düşünen ve ikna olabilen...Fikir değiştirmek döneklik değil mantık ve vicdan çerçevesi içinde olduğunda insana has bir özelliktir...Düşünerek izlenir...
neredeyse 5 yıl önce
LEONN profil resmi
LEONN
Çoğu kimse bu filmin varlığından habersiz. Yalnız ne kaçırdıklarını bilmiyorlar :)
neredeyse 5 yıl önce

12 Angry Men filmini beğenenler

12 Angry Men filmini içeren raflar

12 Angry Men filmi hakkında ilgi çekici içerikler