12 Yillik Esaret (12 Years a Slave) (2013)

12 Yillik Esaret (2013)12 Years a Slave

Puan 8.5 (21 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
134 dakika
1082
38
3224
970
Rainbow profil resmi
Rainbow
Vaktinde adamlar ırkçılık,ayrımcılık yapsınlar sonra da vay efendim bu işler ''adaletsizlik'' kelimesine sığınıp af dilesinler,sembolik bunlar !Şuan hala var bir ırkçılık,ayrımcılık ...Sanki uslanmış gibi şöyle acılı hayat hikayelerini kadraja alıyorlar lakin hala bir hor görme var ! BEYAZIN SİYAHA BİR ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUR! İzledik gördük adamları kırbaçtan parçapinçik etmişler .Sen beyaz olabilirsin belki ama düşüncelerin ,kalbin ,beynin kara senin ! Ya daha bu haksızlığa
çok konuşasım var da...Bitmezzz... Neyse film aslında bize gerçekleri görün diyor , ve yine UMUT temalı filmlerden biri..İÇİMİZDEKİ UMUTLAR SÖNMESİN
report_problem
2 yıl önce
Insomniac profil resmi
Insomniac
Filmi değil, insanlığı sorgularken buldum kendimi... Acı çekiyor ve birçok şeyi anlamlandıramıyorsunuz. Nedenler niçinler havada uçuşuyor, bu noktaya nasıl gelindiğine dair... Dünyanın her yerinde zulüm ve gözyaşı var. Oyuncuların her biri şahane performans göstermişler duyguları o kadar iyi aktarmışlar ki, seyrederken siz de bir köle gözünden izliyorsunuz. Gerçek bir hikaye bu yüzden şahane bir film diyemiyorum bunca yaşanmıştan sonra. Sadece bilinmesi gerekiyor hepsi bu.
report_problem
3 yıl önce
Lioness profil resmi
Lioness
İnsanı "beyaz" olduğuna utandıran bir film. İnsanın ağzına neler geliyo filmi izlerken. İyi ki o dönemleri görmedim çünkü var olduğunu, yaşandığını bilmek bile midemi bulandırıyo.
report_problem
3 yıl önce
mtufan profil resmi
mtufan
Her defasında bunu da mı yaptı bu beyazlar deyip, normal soba yakıyorsanız kömürlüğün kapısını kilitleyip anahtarı ulaşamayacağınız bir yere atın. Zira renginden utanabilirsin. Gerçi biz bu filmde koysak koysak kendimizi brad pitt abimizin yerine koyarız zannımca
report_problem
3 yıldan fazla önce
phoebe profil resmi
phoebe
Filmin afişindeki zenci ve filmin ismi daha hiç izlemeden bir fikir veriyor zaten. 12 yıl boyunca esaret altında kalmış zulm görmüş bir zenci.Filmi izlediğimde de bundan fazlasını vermedi, tahmin edildiği gibi ilerledi.
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
gilmoursolosu profil resmi
gilmoursolosu
Geç kalınmadan izlenilmesi gereken bir film. ancak sakinken izlemeyin film süresince o sakinliğinizi koruyamıyorsunuz.
report_problem
4 yıl önce
Poker profil resmi
Poker
Çok güzel bir filmdi. Özellikle oyuncuların sergiledikleri rollerle öne çıkan bir film olmuş. Bütün oyunculuklar çok iyi ama Michael Fassbender gerçekten çok iyi iş çıkarmış. Filmin bana göre en can alıcı sahnesi o sonlara doğru olan kırbaç sahnesi. Filme bakamadım bile. O kadar içim acıdı ki ben filme girip adamı dövecektim. Her şey iyi güzel ama bazı sahneleri biraz fazla uzatılmış. O da insana hafif bir bıkkınlık verebiliyor çünkü filmin ne kadar süresi kaldığına sürekli ben baktım şahsen. Onun dışında çok da eleştirilebilecek bir konu yok. Konusu itibariyle potansiyel bir oscar filmi ki zaten en iyi filmi kazandı. Sonuç olarak puanım 10/8,5.
report_problem
4 yıldan fazla önce
serpilozdemir profil resmi
serpilozdemir
film boyunca küfür ettim durdum ama yinede içimdeki öfke dınmedı insanların ne kadar acımasız asagılık olduklarını bu film yüzünüze çarpıyor izleyin ve bol bol küfür edin.
report_problem
4 yıldan fazla önce
damla. profil resmi
damla.
Vay canına nasıl bir film bu..Film boyunca içim ezildi. 134 dk boyunca kendimi bir köle gibi hissettim,acı çektim gerçekten etkileyici. Kullanılan dil ve alt metinler size köleliği yaşatabilecek kadar başarılı.
report_problem
4 yıldan fazla önce
bonibon8 profil resmi
bonibon8
bence Oscar ı tam anlamıyla hak eden bir film gerçekten güzel ve gerçekleri anlatıyor bu oturulup da konu olarak düşünülmüş bir şey değil bu geçek bunlar oldu ve hala alttan alttan olan şeyler.
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
colorful profil resmi
colorful
Teknik olarak (her açıdan) olumsuz olarak söylenebilecek pek fazla bir şey yok filmle ilgili.. "Gerçek hikaye"ler beni her zaman etkilemiştir ve bi şekilde beğeniyorum ki bu filmi her şekilde beğendim :) Hunger'la sinemaya göz kırpan ve Shame'le ışık yakan Steve McQueen bu filmle 'bence' fazlaca iyi bir yönetmen olduğunu göstermiştir. Umarım daha da iyi filmler çıkartır ilerde.

Son olarak; bir filmi- nereden kazanmış olursa olsun aldığı ödüllerle ataçlayıp 'iyi' ya da 'kötü' olarak basitçe mühürlemeyi çok ucuz buluyorum. Elbette göreceli değerlendirilmeye açık bir sanat ve aslında hayattaki herşey ama bir adımda olsa mesafe her zaman olmalı- hiç değilse ortaya konan emekler için.
report_problem
5 yıl önce
SuaY profil resmi
SuaY
Bu tarz sevmeyen bana bile sevdirtti kendini. Ama önceden kitabı olduğunu bilseydim okuduktan sonra izlerdim.
report_problem
5 yıl önce
eminuk profil resmi
eminuk
Her zamanki gibi sırf Oscar aldı diye güzel halkım tarafından yuhalanan film. Oscar almasaydı filmin savunucusu bizzat biz olurduk eminim. Hakkı yendi diye. Neyse sıkıcı filmlerin Oscar aldığı algısını değiştirmiş film. Çok fazla işlenen bir konusu var belki ve kabul ediyorum diğerlerinden çok da farklı işlenmemiş. Olay örgüsü çok güzeldi, oyunculuklara zaten tek kelime edersem taş olurum. Film olması gerektiği gibiydi bence zaten herkesin bildiği bir konu daha farklı ne yapılabilirdi ki? Tavsiyeniz varsa seve seve dinlemeye hazırım.
report_problem
5 yıl önce
fiskete profil resmi
fiskete
Ben hayatta kalmak istemiyorum.. Yaşamak istiyorum!!
report_problem
5 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
çok az film bu kadar acı çektirebilir. evet gerçekten acı çekiyorsunuz; hayatı anlatılan köle zencilerin acısını yüreğinizde hissediyorsunuz. duygusal ve hemen etkilenen biriyseniz film zarar verecektir
report_problem
5 yıl önce