2001: Uzay Yolu Macerasi (2001: A Space Odyssey) (1968)

2001: Uzay Yolu Macerasi (1968)2001: A Space Odyssey

Puan 9.1 (24 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
149 dakika
276
15
729
278
Selenora profil resmi
Selenora
Yorum yazacaktım ancak yorum yazmış arkadaşlar söyleyeceğim her şeyi en iyi şekilde özetlemiş. Bu yüzden tekrardan aynı şeyleri dile getirmeye gerek yok herkese tek tek katılıyorum :)) Sadece şunu ekliyorum kesinlikle sinema tarihi açısından bir başyapıt, inanılmaz bir deha ürünü, her sahnesi tek tek teknik açıdan ders olarak işlenmeli. Ancak seyir olarak durgunluğundan dolayı zorlandığım bir film.
report_problem
3 ay önce
kabasakal profil resmi
kabasakal
Görsel açıdan müthiş bir doygunluk, fütürizmse fütürizm adeta 2,5 saatlık bir tablo. Ses dizaynı ise uzun zamandır duymadığım bir seviyede. Tabi ki bu teknik detayları, işin mutfağına hakim olanlar daha iyi özümseyecektir fakat gerçekten Kubrick 1968'te sinema budur ve böyle yapılır demiş. Son sekans ile daha da mana kazanan filmden benim yaptığım çıkarımlar ise şu şekilde:
Bilinmeyen karanlık olan, ecel ya da ölüm ve aslında hayatın ta kendisi. Tıpkı bir makinenin işleyişini bilemeyeceğimiz gibi ve tıpkı bir makinenin yok oluşunu kavrayamayışı gibi. Herşey algılayamadığımız bir şekilde sona erer. Yani sene 2001 de olsa 3001 de maymun kabilelerimizden hiçbir farkımız yok niye varız bilmiyoruz niye yokediyoruz bilmiyoruz. Sadece elimizde bir kemik ve önümüzde de bir bilinmez var.
Tabi ki bu benim sübjektif yaklaşımım, ve ilk izlenimim. Derinlemesine inceleyenler muhakkak ki web'te mevcuttur.
report_problem
10 ay önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
Genel anlamda etkileyici ve güzel bir yapım. Özellikle de yapım yılı göz önüne alındığında harika bir yapım kesinlikle ama her saniye intihar seviyesinde yavaş ve ağır ilerliyor psikoloji yıpratıyor. Beğendiğim ve güzel bir filmdi ama çekiminden ötürü bir daha izlemem
report_problem
12 ay önce
MehmetYurdakul profil resmi
MehmetYurdakul
Walla ben kara nesneyi bir nifak tohumu olarak gördüm önce, jupiter kısmını da solucan deliği ve paralel evrene geçiş olarak anladım
Ancak yanılmışım 😁
Aşağıdaki link olayı anlatıyor...
1968 hakikaten vay bea
10/10

https://www.kubrick2001.com/tr/1/index.html
report_problem
1 yıl önce
arifcicek profil resmi
arifcicek
Film 68 yapımı, ALTMIŞSEKİZ ! yıl düşünüldüğünde ortaya harika bir iş çıkmış gibi duruyor. Bu film 90 ya da 2000'lerde çekildi denilse şaşırılmayacak decerede iyi çekilmiş filmdir. Sadece bilim kurgu değil, felsefe içeren bir filmdir.
report_problem
1 yıl önce
husevni profil resmi
husevni
Keşke 3D izleme şansını bulabilseydim dediğim bir film.Renkler bile ben Kubrickim diye bağırıyor. Biz ne izledik şimdi yaa duygusu yaşamak için birebir :)
report_problem
1 yıldan fazla önce
UNALILK profil resmi
UNALILK
Tek kelime ile muhteşem... Tam bir görsel şölen... Eminim filmi anlamışsınızdır ama burada çok daha iyi özetlenmiş :) https://www.kubrick2001.com/tr/1/index.html
report_problem
neredeyse 3 yıl önce
Raziye. profil resmi
Raziye.
bütün övgü cümlelerini hak eden film.ben klişeden gideyim harika,muhteşem .tam bi Kubrick harikası.film insan hayatının olmadığı bir dönemle başlıyo: hiçlikten ,bilinçle beraber (siyah duvar bilinci temsil ediyormuş arkadaşlar) insan ırkının egemenliğinin başlayışını anlatıyo. derin ,dolu dolu bir film.“Hayatlarımız, geçmişimiz ve geleceğimiz, Güneş’e, Ay’a ve yıldızlara bağlıdır. Biz insanlar, atomların var ettiği doğayı ve onun heykeltıraşlığını yapan güçleri gördük. Bizler, evrenin bu kısmının gözleri, kulakları, düşünceleri ve duygularıyız ve sonunda, aslımızın ne olduğunu, kökenimizi merak etmeye başladık. Bizler, yani yıldız tozları, 10 milyar-milyar-milyarlarca atomun organize birlikteliğinden oluşan yıldızların ve sonunda bilince varan maddenin evriminin uzun soluklu sürecinde anlam bulduk, belki sadece Yeryüzü’nde, belki de tüm evrende… Biz tek bir türüz, yıldız ışığını toplayan yıldız tozuyuz./Carl Sagan(gökbilimci)” ın bir alıntısına rastladım filmin ana temasını özetlemiş :D bu filmi izlemedim demeyin :D
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Tartışmasız bir başyapıt kesinlikle filmin ağır ilerlemesi bile insana farklı bir haz veriyor dini göndermeler gizli mesajlar duygunun sahnede canlanması bunların hepsini Kübrick gibi bir efsane yönetmende görebilirsiniz sadece Kübrick tüm zamanların en iyi yönetmenlerinin başında gelir ve bir Kübrick hiç bir zaman gelmeyecek ne yazık ki..
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
lews profil resmi
lews
izlerken bazı yerlerde neler yaşandığı hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir =)ama Stanley Kubrick stili bu ve gerçekten çağının ötesinde bi film zaten sanatçılar bilime ışık tutmuştur yıllar boyu kubrick reis teknolojinin gelişimiyle ilgili baya bi tahminde bulunmus coguda gerçekleşmiştir, felsefi boyutlarıda cok ilginç izlenilmesi gereken bi film ama sabırlı olmanız gerekiyo=)
report_problem
5 yıldan fazla önce
mylethe profil resmi
mylethe
Söylenmesi gereken tek şey bence Kubrıck sen insan mısın :) o uzun sahneler bize gıcıklık olsun diye değil dikkat çekmek için var evet ağır ve durağan bir film ama verdiği mesajlar harikulade..
report_problem
5 yıldan fazla önce
blackclaw profil resmi
blackclaw
Bu filmle tanışmam Cosmos ile oldu. Gidip Cosmos: A Spacetime Odyssey'i izleyeyim derken yanlışlıkla 2001: A Space Odyssey'i izledim (neyi izlediğimi fark etmedim bile) O maymunlu sahne bittikten sonra bu ne ya deyip kapatmıştım. 1 sene geçtikten sonra merak edip izleyeyim dedim evet sonu biraz saçmaydı belki çoğunuz da anlamadı ama anlatılmak isteneni anlarsanız güzel bir film A Clockwork Orange'dan sonra Kubrick'in en iyi filmidir bana göre. Eğer filmi anlamadıysanız www.kubrick2001.com a bakmanızı tavsiye ederim
report_problem
5 yıldan fazla önce
tyler712 profil resmi
tyler712
Tartışmasız başyapıt ve her izlenildiğinde daha fazla keşif yapabileceğiniz tüm zamanların en iyi bilmkurgusu
report_problem
5 yıldan fazla önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
İzlemek için için biraz geç kaldık. Fakat izlerken de çok zorlandık. Tamam film yapım yılına göre taktire şayan birçok şey başarmış. Birçok ilk var filmde ama Uykuya yenilmeden 10 dakikadan fazla izlemeyi beceremedim filmi. Tabiri caizse 10ar dakikalık 10 parça halinde 10 günde zor bitirdim. Hatta son bölümünü biraz hızlı hızlı geçmiş olabilirim. Dolayısıyla film de cacık oldu yapacağım yorum da. Filme bir şans daha vermem yalınızca uykusuzluk çekersem olacak galiba.
Yine de siz benim yorumumla vaz geçmeyin filmi izlemekten. Sinema tarihine geçmiş bir film ne de olsa...
report_problem
5 yıldan fazla önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
Kubrick...? film o kadar durağan ilerliyor ki televizyonu parçalayısım geldi ama her saniyeside izlenmeye değer.çekildiği döneme göre muteşem bir film. müzikleriyle, atmosferiyle Stanley Kubrick başyapıtı diyebilirim. izleyecek olanlar büyük bir beklentiyle izlemesin aksiyon sahneside beklemesin
report_problem
neredeyse 6 yıl önce