Otomatik Portakal (A Clockwork Orange) (1971)

Otomatik Portakal (1971)A Clockwork Orange

Puan 7.6 (38 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
136 dakika
759
36
1757
306
Geotitan profil resmi
Geotitan
Ben ne izledim lan* diyeceksiniz filmin sonunda eminim , kıyafetsiz hanfendiler haricinde ki (oralar gerçekten mide bulandıracak kadar berbat sahnelerdi) sahneler psikolojik olarak ele alınmalı ve ayrıca bazı yorumlardada gördüğüm gibi kitabını okumakda gerekli çünkü bu Alex bu notaya nasıl geldi içindeki bu kötülükden haz etme dürtüsü nasıl başladı bunu bilmek gerekir ve olayların ironik bir şekilde eziyet ettiği kişilerden cezasını bulması ardı ardına çok fazlaydı bence . Bethowen ın 9. senfonisini bende severim artık onu ilişkilendirebileceğim garip bir fimim oldu aklımda :)
report_problem
10 ay önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
kitabı da filmi de çok rahatsız edici çok midemin almadığı türden o yüzden zerre beğenmedim ama olay bu zaten o yüzden isteneni harika bir şekilde başarmış yaar ve aynı zamanda film . benlik değiildi ama trtışmaya çok açık tabi.
report_problem
11 ay önce
cinemarty profil resmi
cinemarty
Filmler listemin en tepesindeki film, Nr.1 :)
report_problem
1 yıl önce
manonthemoon profil resmi
manonthemoon
Kitabı okumadan filmi izlememenizi öneririm.
report_problem
1 yıldan fazla önce
japonbalikcisi profil resmi
japonbalikcisi
“Yangın var!” diye bağırmak istiyorum.
Kubrick’in kendisini kaybettiği film. Aşırı müstehcen olması sebebiyle ertelediğim ama izledikten sonra 10 kere daha izlemek istediğim film.

Baştan aşağı rahatsız edici. Dikenli bir koltukta izleseniz de farketmezsiniz nerede olduğunuzu. Mideniz ağzınıza gelebilir, gerim gerim gerilebilir ve belki sinirden ağlayabilirsiniz. Üstüne dokuzuncu senfoniyi duyduğunuz yerde çıldırabilir, kendinizi yüksek bir yerden atabilirsiniz.

En rahatsız olduğum yer, Alex’in bir kuş gibi beslendiği yerdi.
report_problem
2 yıldan fazla önce
BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
Son derece rahatsız edici bir yapım. Atmosferinden, müziklerinden, oyunculuklardan her sahnesinden her karesinden rahatsız oluyorsunuz. Kitabını okurken bu kadar rahatsız olmamıştım cunku bu denli gozumde canlandırmam mumkun değil. Tabi bu da yönetmenden kaynaklanıyor. Kubrick resmen rahatsız edici bir film yapmak istemiş ve başarmış. Her karede metaforik ve simgesel rahatsız edici bir şeyler mevcut. Hem bu kadar rahatsız edici hem de tuhaf bir şekilde izlenir bir yapım da Kubrick dışında baskasının elinden çıkamazdı zaten.
report_problem
2 yıldan fazla önce
quppas profil resmi
quppas
Izlemeden önce kitabını okumanız tavsiye edilir :)
report_problem
2 yıldan fazla önce
trevor profil resmi
trevor
evet içinde güzel şeyler vardı ama pulp fiction misali fazla abartılmış buldum. ama pek de sıkıldığım söylenemez. bunun hatrına nötr geçip sadece izledim tuşuna basıyorum.
report_problem
neredeyse 3 yıl önce
arifcicek profil resmi
arifcicek
Bu kadar yüksek oy ve övgü alan filmi anlamadım. Bana anlamsız ve sıkıcı geldi. Belki psikolojik olduğu içindir, bilmiyorum ama sıkıldım ve yarısında uyudum. Sonuna doğru uyandım ama hala bir şey anlamadım.
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Çok güzel bir filmdi. Hem oyunculuk hem de senaryo olarak. Hem insan psikolojisini hem de politikacı zihniyetini güzel ele almış. Filmde ayrıca bir çok rusça kelime kullanılıyor. Benim izlediğim altyazıda da olduğu gibi yazılmıştı.Zayıf bilgimle bazı şeyleri anlasam da hitapları ve yakıştırmaları daha iyi anlamak için anlamlarını da içeren altyazılarla izlemenizi tavsiye ederim. Dublajında nasıl bilmiyorum. Özetle de harika bir klasik. 9/10
report_problem
4 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Alex, yaşanılanlardan ders alır gibi olsa da yaptıklarının karşılığında ceza çekerken bile durumu kullanmasını bilmiş. Dini kullanarak pedere karşı bile iki yüzlü davranarak durumdan faydalanmış. İyi bir adama dönüşüyor izlenimi yaratsa da günah işleyebilme özgürlüğünü kullanma taraftarı. Ne iyi ne kötü diyebilirim. Denildiği gibi "İyilik seçilen bir şeydir. İnsan seçemediğinde insanlıktan çıkar."
report_problem
4 yıldan fazla önce
KafkaLoz profil resmi
KafkaLoz
o zaman neymis her gece süt icip Beethoven dinleyip sokaga cikiyormuşuz. :) bir de avrupa Marşının kardeslik adina sozleri arasindaki siddet.. zitliklardan vuruyorlar bizi.. bir de cinsel icdrikli demisler.. :) anarsizm nasil anlatilabilirdi bu filmden butun bunlari cikarirsan insan bunu dusunmuyor degil.
report_problem
5 yıl önce
.Morpheus profil resmi
.Morpheus
Alex Delarge karakteri gerçekten kendini gösteriyor. Zaten yönetmen kubrick olduğu için verdiği mesajlar ve mottolar görmeye değer
report_problem
5 yıl önce
MONONOKE profil resmi
MONONOKE
Alex’i ve içinde yaşadığı toplumu daha iyi analiz edebilmemiz için psikoanalitik bir terime ihtiyacımız var. Psikanalizde suç ve cezanın karşısına getirilebilecek kavram, ressentiment (hınç)tir. İşte ressentiment’in varlık bulabilmesi için Alex’in yaşadığı gibi bir iktidarsızlık durumunun oluşması gerekmektedir. İnsana bir makine gözüyle yaklaşan düzene, kurallara, baskıcı toplumsal kontrole, itaat etmeyen/boyun eğmeyen Alex, kendini açığa çıkarma adına yıkıcılığa başvurur. Yani Alex’in şiddetinin kökeninde var olma problemi yatar. Modern devletin insanı bir hiçe indirgediği böylesi bir ortamda Alex’in şiddet eylemlerini bir eğlence, haz unsuru olarak algılamak hatalı ve eksik bir bakış açısı olacaktır. Alex ve çete arkadaşlarının ürettikleri Rusça kökenli Nadsat dilinde konuşmaları bile yürürlükteki dilden sıyrılma çabalarının, düzen karşıtı eğilimlerinin bir dışavurumudur.Modern toplumlarda, hınç ve intikamın kontrol altına alınması ise cezalandırma yöntemi ile mümkün olmaktadır. Burada dikkati çeken nokta, devletin şiddet kullanmasının meşru oluşudur. Modern devletlerde güç kullanımı, kişisellikten çıkıp devlet tekeline bırakılmıştır. Böylelikle iktidarın, zaten içinde var olan yıkıcılığı, sürekliliğini korumak için kullandığını söylemek mümkündür.

Devlet erki ideal toplum yanılsamasını, tek tip vatandaşlık gibi mekanizmalarla gerçekleştirir. Kişilerin düşünceleriyle hareketlerini kontrol ederek hayatları üzerinde egemenlik kurar ve ideolojisine ters düşenleri, farklı olanı ya da bir diğer deyişle ötekini, kendi amaçları ve istekleri doğrultusunda asimile eder. Nitekim filmde de sistem, Alex’in seçme hakkını elinden alıp onu bir makineye dönüştürmüştür. Alex’in şiddeti rehabilite edilmiş ve neticede Alex toplumun kabullendiği davranış biçimine uymak zorunda bırakılmıştır. Alex’e yapılan işkence onu evcilleştirir ancak onu daha iyi ya da daha ahlaklı kılmaz.Sonuç olarak A Clockwork Orange, modern toplum yapısında suç ve cezanın karşılıklı işlenmesinden hareketle efendi-köle diyalektiğini, otoritenin Alex’i ıslah etme adıyla uyguladığı cezalandırma yönteminin onu ne derece özgürleştirdiğini(!), bireyin özgürlüğünün toplumun diğer üyelerinin köleleştirilmesiyle mümkün olup olmadığını tartışır.
report_problem
5 yıl önce
Poker profil resmi
Poker
Bir kara mizah örneği. Evet. Ve çoğu kara mizah filmler birer kült filme örnektir. Çünkü kara mizah yapmak için önce kendi dilini geliştirmek zorundasın ki film dikkatleri üzerine çeksin. Bir Stanley Kubrick filmi. Tamam. Kara mizah örneği. O da tamam. Kültse belki de en önce gösterilecek kült filmlerden. Ama her kült film süper olacak diye bir şey de yok. Filmin mekanları olsun, distopik ortamı gerçekten çok başarıyla yansıtılmış. Özellikle Alex gibi saf bir kötü çok çok iyi canlandırılmış. Ama ben filmden almam gereken hazzı çok alamadım. Bunun sebebi olarak filmin dilinden kaynaklandığını söyleyebilirim. Hem çok sert hem de karışık bir dile sahip. Bu beni yordu açıkçası. Sırf filmin dili yüzünden o yıllardır hayalimde kurduğum, izlemediğim için kendime kızdığım Otomatik Portakalı benim için aradığımı bulamadığım film sınıfına soktu. Puan olarak gene 10/7.5 veririm. Ama o efsanevi film mertebesine benim için ne yazık ki ulaşamadı.
report_problem
5 yıldan fazla önce