Otomatik Portakal (A Clockwork Orange) (1971)

Otomatik Portakal (1971)A Clockwork Orange

Puan 7.6 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
136 dakika
793
39
1833
314
Özet Fragman Beğenenler
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
İzlenebilecek en iyi nihilist filmdir kendileri. Kült ki ne kült. Stanley Kubrick' e gel de hayran kalma.
error_outline
Eternity profil fotoğrafı
Eternity
Kitabındaki sarkastik anlatımı da seviyorum fakat film kesinlikle başka boyuttadır. 1971 yılında, Kubrick dışında biri bu denli iyi çekebilir miydi? Pek sanmıyorum.
error_outline
Geotitan profil fotoğrafı
Geotitan
Ben ne izledim lan* diyeceksiniz filmin sonunda eminim , kıyafetsiz hanfendiler haricinde ki (oralar gerçekten mide bulandıracak kadar berbat sahnelerdi) sahneler psikolojik olarak ele alınmalı ve ayrıca bazı yorumlardada gördüğüm gibi kitabını okumakda gerekli çünkü bu Alex bu notaya nasıl geldi içindeki bu kötülükden haz etme dürtüsü nasıl başladı bunu bilmek gerekir ve olayların ironik bir şekilde eziyet ettiği kişilerden cezasını bulması ardı ardına çok fazlaydı bence . Bethowen ın 9. senfonisini bende severim artık onu ilişkilendirebileceğim garip bir fimim oldu aklımda :)
error_outline
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
kitabı da filmi de çok rahatsız edici çok midemin almadığı türden o yüzden zerre beğenmedim ama olay bu zaten o yüzden isteneni harika bir şekilde başarmış yaar ve aynı zamanda film . benlik değiildi ama trtışmaya çok açık tabi.
error_outline
cinemarty profil fotoğrafı
cinemarty
Filmler listemin en tepesindeki film, Nr.1 :)
error_outline
alicandan profil fotoğrafı
alicandan
Kitabı okumadan filmi izlememenizi öneririm.
error_outline
japonbalikcisi profil fotoğrafı
japonbalikcisi
“Yangın var!” diye bağırmak istiyorum.
Kubrick’in kendisini kaybettiği film. Aşırı müstehcen olması sebebiyle ertelediğim ama izledikten sonra 10 kere daha izlemek istediğim film.

Baştan aşağı rahatsız edici. Dikenli bir koltukta izleseniz de farketmezsiniz nerede olduğunuzu. Mideniz ağzınıza gelebilir, gerim gerim gerilebilir ve belki sinirden ağlayabilirsiniz. Üstüne dokuzuncu senfoniyi duyduğunuz yerde çıldırabilir, kendinizi yüksek bir yerden atabilirsiniz.

En rahatsız olduğum yer, Alex’in bir kuş gibi beslendiği yerdi.
error_outline
BirKusOlsam profil fotoğrafı
BirKusOlsam
Son derece rahatsız edici bir yapım. Atmosferinden, müziklerinden, oyunculuklardan her sahnesinden her karesinden rahatsız oluyorsunuz. Kitabını okurken bu kadar rahatsız olmamıştım cunku bu denli gozumde canlandırmam mumkun değil. Tabi bu da yönetmenden kaynaklanıyor. Kubrick resmen rahatsız edici bir film yapmak istemiş ve başarmış. Her karede metaforik ve simgesel rahatsız edici bir şeyler mevcut. Hem bu kadar rahatsız edici hem de tuhaf bir şekilde izlenir bir yapım da Kubrick dışında baskasının elinden çıkamazdı zaten.
error_outline
quppas profil fotoğrafı
quppas
Izlemeden önce kitabını okumanız tavsiye edilir :)
error_outline
trevor profil fotoğrafı
trevor
evet içinde güzel şeyler vardı ama pulp fiction misali fazla abartılmış buldum. ama pek de sıkıldığım söylenemez. bunun hatrına nötr geçip sadece izledim tuşuna basıyorum.
error_outline
arifcicek profil fotoğrafı
arifcicek
Bu kadar yüksek oy ve övgü alan filmi anlamadım. Bana anlamsız ve sıkıcı geldi. Belki psikolojik olduğu içindir, bilmiyorum ama sıkıldım ve yarısında uyudum. Sonuna doğru uyandım ama hala bir şey anlamadım.
error_outline
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Çok güzel bir filmdi. Hem oyunculuk hem de senaryo olarak. Hem insan psikolojisini hem de politikacı zihniyetini güzel ele almış. Filmde ayrıca bir çok rusça kelime kullanılıyor. Benim izlediğim altyazıda da olduğu gibi yazılmıştı.Zayıf bilgimle bazı şeyleri anlasam da hitapları ve yakıştırmaları daha iyi anlamak için anlamlarını da içeren altyazılarla izlemenizi tavsiye ederim. Dublajında nasıl bilmiyorum. Özetle de harika bir klasik. 9/10
error_outline
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Alex, yaşanılanlardan ders alır gibi olsa da yaptıklarının karşılığında ceza çekerken bile durumu kullanmasını bilmiş. Dini kullanarak pedere karşı bile iki yüzlü davranarak durumdan faydalanmış. İyi bir adama dönüşüyor izlenimi yaratsa da günah işleyebilme özgürlüğünü kullanma taraftarı. Ne iyi ne kötü diyebilirim. Denildiği gibi "İyilik seçilen bir şeydir. İnsan seçemediğinde insanlıktan çıkar."
error_outline
KafkaLoz profil fotoğrafı
KafkaLoz
o zaman neymis her gece süt icip Beethoven dinleyip sokaga cikiyormuşuz. :) bir de avrupa Marşının kardeslik adina sozleri arasindaki siddet.. zitliklardan vuruyorlar bizi.. bir de cinsel icdrikli demisler.. :) anarsizm nasil anlatilabilirdi bu filmden butun bunlari cikarirsan insan bunu dusunmuyor degil.
error_outline
.Morpheus profil fotoğrafı
.Morpheus
Alex Delarge karakteri gerçekten kendini gösteriyor. Zaten yönetmen kubrick olduğu için verdiği mesajlar ve mottolar görmeye değer
error_outline