Tehlikeli Iliski (A Dangerous Method) (2011)

Tehlikeli Iliski (2011)A Dangerous Method

Puan 6.4 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
99 dakika
66
7
270
113
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Malum Jung ve Freud.. Beklentisiz izliyordum. İyiydi. Özellikle Keira Knightley'in oyunculuğu çok iyiydi.
error_outline
2 yıldan fazla önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Nedensellik ya da psişik determinizme göre insanın hiçbir davranışı nedensiz değildir. Yapılan her davranışın, söylenen her sözün bir nedeni vardır. Ve bu neden insanın çevresiyle olmaktan çok, iç dünyasıyla ilgilidir. Nevrozların kaynağında bilinçdışı çatışmalar bulunmaktadır. Bu çatışmalara büyüleyici bir atmosfer ve dönem ruhu da eklenince harika olmuş. İzleyip etkilendiğim en güzel psikolojik filmlerden biriydi.
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Psikoloji dünyasının en büyük çatışmalarından biri olan Jung ve Freud'un otorite kavgasına değiniyor. Tabi ki merkezde Jung var. Jung açısından bir biyografi filmi denilebilir çünkü Freud perspektifinden detaylara değinilmemiş. Jung'un fırtınalı aşk hayatı daha ön planda. İki inatçı, birbirinden kibirli koca adamın küçücük çocuklara dönüşümüne tanık oluyoruz. Söyledikleri ile yaptıkları tutarsız. Adeta mızıkçı veletler. Düşüncelerinde iki olgun ve inançlı adam ama oynadıkları oyunda kurucu olmak uğruna yarışıyorlar. Psikanaliz, psikopatoloji üzerine bir iki malzeme kullanarak tasarlanmış fazla kafa yormayan ve seyirciden bir şey çözmesi beklenilmeyen film. Tabi ara ara durdurup masanın üstünü incelediğinizde ya da vitrinlere baktığınızda, Mısır, Anadolu, Kuzey Avrupa'ya dair biblolar görüyoruz. Mısır'ı Amenhotep, Akhenaton Nefertiti ilişkisinden Laios, Oidipus ve İokaste'ye bağlıyor. Anadolu'da Kibele esintileri seziyoruz. Kuzey ise Siegfried(Sigurd) mitine bağlanıyor ki bu da günah, mükemmele ulaşmak, acı çekmek, kahramanlık ile ilgili filmle paralel ilerleyen bir konu. Nasıl şiddeti Beethoven ile ilişkilendirebiliyorsak Wagner'i de günah eğilimiyle ilişkilendiriyor film. Kadının toplumdaki yeri adına medeni kanun sonrası bazı kadınların hala gelenek ve kültür baskısı altında kendilerini oluşturamadıklarını ve anne figürü olarak kaldıklarını görüyoruz. Noel'de erkek evlat doğuramamak; Mucize'ye dair bir inancı olan kimselere ("ben tesadüflere inanmam" sözünü hatırlatalım hemen) mucizenin gelmeyeceğini gösteren ve tesadüflere inanılması gerektiğine inandıran bir aforizma olmuş. Aynı aforizma kader yoktur da diyor. Ahlaksızlık her zaman bir tahrik sebebi. Baskılanmış durumların tadılması gerektiğine inanıyorum ki film de bunu sunuyor zaten. Bu dürtüyü yaptıranın şeytani bir arzu olduğunu söylüyorlar sanırım yönetmen de bu fikri destekliyor ki Vincent Cassel'ı yer yer koyu giydirerek Jung'un beyaz takımı yanında daha karanlık göstermek istemiş. Bu şekilde kadının içinde erkeksi yan, erkeğin içinde kadınsı yan gösterdiği gibi Ying Yang'a da değiniyor ucundan.
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
b.u.r.c.u profil fotoğrafı
b.u.r.c.u
Kavramsal olarak, beklediğim kadar detaylandırılmamış olsa da güzeldi.Keira'yı çok başarılı buldum.özellikle son sahneler ve replikler çok güzeldi.Psikanalizden ying yang'a..nerden nereye gelmenin karşı konulmaz imkansızlığına karşı koyuş! :)
error_outline
8 yıldan fazla önce
starch profil fotoğrafı
starch
Mekanlar, görüntüler çok güzel. Keira Knighley çok başarılı. Konu sıkıcı gibi durmasına rağmen gayet akıcıydı. Sıkılmadan izledim..
error_outline
8 yıldan fazla önce
Sapphira profil fotoğrafı
Sapphira
Knightley'e hayran kaldım yeniden. zor bi rol ve üstesinden fazlasıyla gelmiş bence. replikleride muhteşemdi. yine de psikolojiye az bi merakınız yoksa izlemenizi tavsiye etmem, bayağı gelecek yerleri illa ki olur ya da kullanılan terimleri duymazdan gelmek gibi :D neyse çok abartmayım. film güzel :D
error_outline
8 yıldan fazla önce
jedigrl profil fotoğrafı
jedigrl
mükemmel oyunculuk
error_outline
9 yıldan fazla önce
Numenor profil fotoğrafı
Numenor
Freud'u yerden yere vuran bir film. Knightley oyunculuk olarak bence başarısızdı. Çok havada kalmış bir karakter çıkmış ortaya, oturtamamış. İzlenmez diyemem, ortalama bir film.
error_outline
9 yıldan fazla önce
rezzancim profil fotoğrafı
rezzancim
psikolojiyle ilgilenenler için bi solukta izlenecek film :)
error_outline
9 yıldan fazla önce
neway profil fotoğrafı
neway
Farklı bir film zannederek izlediğimi itiraf ediyorum. İyi ki izlemişim. Keyifle izlediğim ve etkilendiğim bir yapım
error_outline
9 yıldan fazla önce
otekiben profil fotoğrafı
otekiben
gercekten guzel olmus... bekledigim ya da aklimdaki gibi olmasa da... bir de keira knightley saygiyi hakeden bir oyunculuk sergilemis..
error_outline
9 yıldan fazla önce