Her devrin adami (A Man for All Seasons) (1966)

Her devrin adami (1966)
A Man for All Seasons

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Tarih, Biyografi, Gerçekçi
Yönetmen
Ülke
İngiltere
Süresi
120 dakika
Philosophy profil resmi
Philosophy
İdeal toplum düzenini anlattığı Ütopya kitabının yazarı Thomas More'un yaşamının son yıllarının anlatıldığı müthiş bir film. Filmi üniversitede ödevim için izlemiştim. Hayran kalmıştım. Biyografi olduğu için herkes beğenmeyebilir ama ön yargınızı kırın ve sonuna kadar izleyin. Uzun ya da kısa diyeceğim o ki; hani lafta dürüstlük bir erdemdir deriz ya anlamın hakkını vererek, pratiğe dökmek, sonunu getirmek zordur. Siz istesenizde hiçbir şey kurallardaki gibi ilerlemez ve bazı insanların istedikleri gibi düzen öyle işler. İşte o karşı çıkanlardan birinin mücadelesi.. İbret olsun bize. İzleyin...
neredeyse 2 yıl önce
MoonlightShadow profil resmi
MoonlightShadow
Bana tarih aşkını yeniden kazandıran ve 21.YY'dan bir kez daha soğumama(seviniyorum) neden olan bir filmdi. Paul Scofield'i ilk kez The Quiz Show filminde görmüştüm ama esas filmi buymuş. The Name Of The Rose filmiyle favori tarihsel filmlerimden biridir.
2 yıl önce
pinkcrow7 profil resmi
pinkcrow7
Son zamanlarda izledigim en filmlerden bir tanesi
3 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
Harika bir film ve Oscar aldığı bilinmez. Böylesi kaliteli yapımların varlığı da olmasa sinema dünyası gerçekten bir çöplüğe dönebilir. Evrensel bir devletler- yönetimler anlatısı olan yapım derdini çok iyi anlatıyor.
4 yıldan fazla önce
cinemarty profil resmi
cinemarty
500 yıl önce yaşamış yazar, devlet adamı ve hukukçu Thomas More'un hayatını anlatan film. Diğer insanlar gibi rüşvet almadığı, başkalarına yalan ve yalakalık yaparak sınıf atlamadığı, Kral'ın sürekli değişen buyruklarını ve yasalarını yanlış bulup karşı çıktığı için suçlu bulunan, tek düşüncesi Tanrı karşısına temiz bir insan olarak çıkmak olan bir adamın öyküsü. 500 yıl sonra bile günümüzde böyle temiz insanların, kendine benzetmeye çalışan bozuk düzen karşısında hâlâ savaşıyor olmasını izlemek gerçekten düşündürücü.
4 yıldan fazla önce