Ciddi bir adam (A Serious Man) (2009)

Ciddi bir adam (2009)
A Serious Man

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
106 dakika
potakal 1960'ların ortasında geçen filmde, Orta Amerika'da bir üniversitede fizik profesörü olan Larry Gopnik'in gitgide kötüye giden hayatını Coenler'in filmlerinden alışık olunduğu üzere mizahi bir anlatımla izleyeceğiz. Larry, karısı Judith tarafından terk edildikten sonra karısının iş arkadaşı Sy Ableman'la birlikte olduğunu öğrenerek ikinciyi darbeyi yer. Bu yetmezmiş gibi bir de sorumsuz kardeşi Arthur'da yanına taşınır ve evin tüm sorumluluğu Larry'e yüklenir. Başına buyruk oğlu Danny ve alışverişten başka bir şeyi düşünmeyen kızı Sarah'ta, Larry'nin dertleri arasındadır. İşin içine birde kimden geldiği belli olmayan bir tehdit mektubu, üniversiteden mezun olmak için rüşvet teklif eden bir öğrenci ve güzel komşusu da girince Larry, bu karmaşanın içinde yapayalnız kalır. Gerçek bir tavsiye ve yardım ihtiyacı hisseden Larry bir hahama başvurur. Acaba tüm dertlerini sona erdirecek, ona yardım edebilecek güvenilir bir dost çıkabilecek mi? Ciddi bir dost...

Yorumlar

Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Coen biraderlerin 2009 yapımı olan kara-komedi filmi. Bir adamın bulunduğu durumu trajikomik bir şekilde yansıtmışlar bize. Aslına bakarsanız daha çok inanç sorunları ve teolojik konularla çevrelenmiş. Açıkçası ben pek ısınamadım filme. Büyük bir beklentim vardı ama hayal kırıklığına uğradım film bitince(!) . Standart yahudi tespitlerine boğulmuş ve ilerlemeyen, yerinde sayan bir yapısı var. Anlatılmak istenen çok hasır altı kalmış. Çok belirgin bir mottosu yok. Baş karakterin sıkıntıları o kadar kuvvettli hissediliyor ki, bir süre sonra sizde daralmaya başlıyorsunuz. Belki de bu yüzden 2 Oscar adaylığı var. Özellikle biri en iyi film dalında. Ama dediğim gibi beni pek tutmadı. Sadece ilgimi müzikleri çekti.60'lar döneminin en sağlam parçalarını vermişler. Jimi Hendrix - Machine Gun, Jefferson Airplane 'den Today ve dilinize dolanan Somebody To Love. Benim için yarım kalan bir filmdir, kim ne derse desin.
2 yıl önce
tugberto profil resmi
tugberto
Gerçekten sıkıcı ve kötü bir film.kimse boşuna vaktini harcamasın bu filmi izlemek için.
3 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
Yahudi bir bilim adamının içsel ve dışsal problemlerine odaklanan entelektüel bir komedi. sanat filmlerinden hazzetmeyenler bu sanat komedisinden de hazzetmeyeceklerdir. izlemesinler!
4 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
yine basarili bir film yapmislar... ama sanki bitmedi gibi....
4 yıldan fazla önce

A Serious Man filmini beğenenler

A Serious Man filmi hakkında ilgi çekici içerikler