Öldürme zamanı (A Time to Kill) (1996)

Öldürme zamanı (1996)A Time to Kill

Puan 8.6 / 10
Senin Puanın
Etiketler Dram, Gerilim, Uyarlama
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
149 dakika
41
1
112
44
Özet Fragman Beğenenler
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Kadrosu inanılmaz iyiydi. Kiefer ve Donald Sutherland'ı aynı filmde görebilmek ve Yeşil Yol'un Percy'sini tanıyınca aldığım haz tatmin ediciydi. Konfederasyon'un anlamsız mücadelesi, Amerikan yurttaş hakları hareketi(Afroamerikan sivil haklar hareketi) sonrası ve ırkçılık teması üzerine işlenmiş konusu baştan içine çekti. Beyni susturmak ve kalple düşünmenin çok doğru olduğunu düşünmesem de bu filmde yedirilmiş bir şekilde. Özellikle finali çok vurucuydu. Vasat'ın biraz üstünde demek istesem de kendimi zorlayarak durduruyorum ama bu kadar duyarlı bir konuda böyle lakayıt, laçka, gayrı ciddi, laubali bir çizgi, acımasız ataerkil espriler, Basit ve klişeleşmiş Hollywood repliklerinin hikayeden koparması ve gerçeklikten uzaklaştırması beni yer yer çok gerdi. O anlamda mı filme gerilim denmiş; tartışmasız. Sonra aynı Liberal Güneylinin değiştiğine dair çizilen yol çok sahte geliyor hali ile. Karısını aldatmamak için kendi iradesini kontrol edebildiğini göstermeler var sanki Amerika taşrasında yaşayan haysiyetli ve ideal Amerikan erkeğini göstermeye çalışıyormuş gibi. Ancak gördüğümüz karakter filmde anlatılmak istenen hepiniz için biz siyahız, sen de onlar gibisin düşünceleri bu şekilde yansıtılamaz. Aksine yok bile edilir sevgili kardeşlerim. Yani o kadar pragmatist, ün peşinde koşan kendi dolabını çeviren bir karakter görüyoruz ki idealist olduğuna hiçbir şekilde inanamıyoruz. Ne kadar siyah, beyaz, sarı ırkçılığı bitmiş olsa da sanki Kuzey ve Güney arasında yaşanan o ırkçılık hala sürüyor gibi. 1996 yapımlı bir filmde bile gizliden Güneyin ne kadar ırkçı, tutucu, cahil olduğu aktarılıyor. Üstelik bu Kuzeyli bir karakter tarafından yaptırılıyor. şimdi konuşmayayım kadınlarla ilgili olan düşüncelerini zaten biliyoruz. Aktivist bir kadının gelip de Güneyli bir liberale ders vermesi, Güneyli liberalin siyahtan vicdan nasihati dinlemesi bunların neden yaptırıldığı çok açık. Sormak lazım bu filmde neden hiç liberal Kuzeyli yok? Ya da Güneyde yaşayan herkes neden gevşek(Oliver Platt), ayyaş ?(Donald Sutherland),vahşi(Kiefer Sutherland ve tüm KKK üyeleri) Kendi mücadelesini kendi kendine vuran bir film. Siyah ırkçılığı kötüdür! derken Kuzey ve Güneyi kutuplaştırması da hiç ahlaki değildir. Bu durumu anlayamıyorsanız şöyle düşünmenizi rica edeceğim. Türkiye'de taşrada yaşayan liberal birine bir Kürt geliyor ki bence şuan Kürtler'in yaşadığı zulüm o zamanlar Amerika'da siyahların yaşadığı zulümdür; Bu taşrada yaşayan liberale bir Kürt gelip sen vicdanının sesini dinlemiyorsun diyor üstüne de şehirli bir kadın gelip korkağın tekisin diyor. Yaşadığı acınası bir durum Kuzeyli bir demokrata göre. Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu'nda değindiği nokta. Aydınlarımız, sanatçılarımız yapıyor bunu. Sonra da kalkıp adaletten bahsediyor bizlere film. Bu düşünceyi, bu politik amacı öldürmek gerek ve bu gerekli bir cinayettir. Kimse tarafından da yargılanamaz.
error_outline
Lioness profil fotoğrafı
Lioness
Konusu klasiklemiş olsa da en iyi örneklerinden biri bence. Önceden izlemiştim ama o kapanış konuşması için tekrar izledim Ahh Matthew McConaughey aktör olmasaydı o ses tonu ve cool tavrıyla harika bi avukat olurdu. O nasıl bi performanstır.
error_outline
.Morpheus profil fotoğrafı
.Morpheus
Allstar kadroya sahip efsane savunma filmi. Her ne kadar Allstar desem de Matthew McConaughey tek başına sırtlamış bütün hikayeyi. Çok da başarılı oynamış. Zaten bu film McConaughey için büyük bir sıçrama tahtası olmuştu. Kendini en iyi gösterdiği filmdi. Ona eşlik eden büyük üstad Samuel L. Jackson 'da hiç düzeni bozmadan oynamış. Irkçılık üzerine kurulu bir yapısı olduğu için mesaj yükü çok fazla. Hele ki en son kapanış konuşmalarında ki replik kurşun gibi işliyor insana. Onun dışında hafif cinsiyetçilik ve sosyal yapıya da göndermeler de bulunuyor. Kesinlikle izlenilmesi gereken filmlerdendir. Kevin abiyi unutmayalım. Adam burda bile manitülatif kişiliğini konuşturmuş.:D
error_outline
SoulArt profil fotoğrafı
SoulArt
Konusu artık biraz klasik gelebilir. Üzerine çok film çekildi. Ama kendisine bağlıyor. Esas oglani ilk yarıda biraz zayıf bulsamda 2. Yarıda kendine geliyor. Genel anlamda başarılı.
error_outline
Astronom profil fotoğrafı
Astronom
üstte verdiğim kısmı filmi izlemeniz için yeterli . hatta tek replik bile yeterli ; "now, imagine she is white."
error_outline