Frenzy (Abluka) (2015) afişi

Frenzy (2015)
Abluka

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Fransa
Süresi
119 dakika
Ricky.McFloyd Kadir hapishanedeki 20 yılın ardından tahliye olur ve emniyette çalışan Hamza'nın yardımıyla iş bulur. İstanbul'u saran büyük siyasi karmaşa atmosferi özellikle sokaklarda kendini göstermektedir. Kadir öçp toplayıcısı olarak girdiği bu paravan işin ardında aslında muhbir olarak çalışacaktır. Gecekondu mahallelerindeki çöpleri karıştırarak bomba ile ilgili malzemelerin olup olmadığını kontrol ederek ilgili mercilere bu bilgileri iletecektir. Kadir bir gün çalıştığı mahallelerden birinde kardeşi Ahmet ile karşılaşır. Belediyede çalışan Ahmet ile yeniden kardeşlik bağını kurmaya çalışsa da bu çabaları tek taraflı kalır. Ahmet'in bu halleri Kadir'i komplo teorileri üretmeye iter. İlk filmi Tepenin Ardı ile ses getiren Emin Alper'in yeni filminde başlıca rollerinde Mehmet Özgür, Berkay Ateş, Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba bulunuyor.

Yorumlar

dreaf profil resmi
dreaf
sarmasik ve abluka yeni donem turkiye sinemasin en guzel ornekleri metaforlarla dolu harika bi psikolojik gerilim olmus.
1
1 yıldan fazla önce
metraj profil resmi
metraj
Setince çalışıp keyifle fotoğraflarını çektiğim özel bir filimdi..
0
1 yıldan fazla önce
Novel profil resmi
Novel
Emin Alper'i kutluyorum. Her konuda mükemmele yakın çalışmış ekibiyle. Görüntü yönetimi, ses tasarımı, sanat yönetimi ve sıçramalı kurgu hepsi harikulade. Senaryo gayet iyi. Tepenin Ardı'na eklediği emeklerden başlı başına bir tepe zirve oluşturmuş resmen diyebilirim. Daha da övmeyeyim, malum; meyve veren ağacı da- çevresindekileri de taşlamayı seviyoruz. Mehmet Özgür'ü de unutmak istemem bu arada. Son olarak; film, işin içinde Fransız ve Katarlılarla ortaklıkta olsa tüm 'yerli yapım list' lerimi şiddetli bir şekilde sarstı diyebilirim. Arşive aldım- ilerde yine izlenir.
1
1 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
Tepenin Ardında filmini de izlemiştim ama bu bambaşkaydı. Belki de ilk defa İstanbul'da denizi, Kız Kulesini, Boğaziçi Köprüsü nü görmedik. Onun yerini geçim derdindeki insanlar, soluk manzaralar, soguktan ağızdan çıkan dumanlar almıştı. Her şey olabildiğine gerçekti. Oyunculuklar zaten olağanüstüydü. Ahmet ve Kadir'in içine düştüğü paranoya ve delilik bana da geçti. Ha film durağan, iki saat yağ gibi akıp gitmiyor ama çalan ziller, patlama sesleri, köpek havlamalari izleyiciyi hep tetikte tutuyor. Çok etkilendim ve cok sevdim.
1
neredeyse 2 yıl önce
Asli. profil resmi
Asli.
Nadir Sarıbacak'ın "hikaye tanıdık geliyor" derken ne demek istediğini şu an çok iyi anlıyorum. aslında zamansız bir film ancak günümüz Türkiyesi'nin bir yansıması adeta. izlerken şu sıralar yaşanan olaylarla bağdaştırmaktan alamıyorsunuz kendinizi; can güvenliği yok, her yer abluka altında, aranan teröristler, her an tedirgin olmak.. çok yakında tam olarak filmle aynı duruma geleceğiz sanırım. filmde çok fazla heyecan ya da hareket yok ancak o durgunlukta kendinizi sürekli diken üstünde hissediyorsunuz ; saatin her tiktak edişinde, kapı zili duyduğunuzda, her tüfek sesinde irkiliyorsunuz ve içiniz titriyor.. ve filmden çıktıktan sonra bile, dışarıdaki sesler ve manzaralarla film sürüp gidiyor; yoldaki TOMA, atık kağıt işçileri, kimsesizler, evsizler... ben filme bayıldım. bence hala Başka Sinema'da gösteriliyorken izlenmeli.
5
2 yıl önce

Abluka filmini beğenenler

Abluka filmi hakkında ilgi çekici içerikler