Bati Cephesinde Yeni Bir Sey Yok (All Quiet on the Western Front) (1930)

Bati Cephesinde Yeni Bir Sey Yok (1930)
All Quiet on the Western Front

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Gerçekçi, Kült, Dram
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
136 dakika
Northeaster Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, savaşın anlamsızlığını gözler önüne seren ve savaşta herkesin kaybettiğini savunan Erich Maria Remarque'nin “Im Western nichts Neues” isimli romanından uyarlanan bir klasik.Film, Birinci Dünya Savaşı’na bağnaz öğretmenlerinin kendilerine empoze ettiği militarist-milliyetçi duygularla gönüllü olarak katılan Alman gençlerinin savaşın ağırlığı ve acımasızlığı altında nasıl ezildiklerini, bedenen kurtulsalar bile geri dönüşü olmayan verdikleri bu kararın ruhların da açtığı derin yaraları çarpıcı bir biçimde gözler önüne serer. Hem film hem kitap yayınlandığı dönemde birçok milliyetçinin tepkisini çekmiş, İtalya ve Almanya’da filmin gösterimi yasaklanmış; kitap ise Nazi Almanyası’nda 1933 yılındaki “Kitap Yakma Eylemi” sırasında yakılmıştır. Film aynı zamanda, en iyi yönetmen ve en iyi film dallarında Oscar ödülünün de sahibi olmuştu.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

colorful profil resmi
colorful
Filmden notlar:
- O dönemde almanya'da iktidarda olmamalarına rağmen naziler, filmin gösterimini engellemek için sinema salonlarını farelerle doldurmuşlar.
- Lew Ayres bu filmde rol aldıktan sonra 2. Dünya Savaşı döneminde faal bir savaş karşıtı olmuş. tabi bu tavrı büyük tepkilere yol açmış. Amerika'nın birçok bölgesinde Ayres'in filmleri gösterime sokulmamış.
- Yönetmen Lewis Milestone, askeri malzemelerinin gerçeğe uygun olup olmadığını öğrenmek için Los Angeles'da yaşayan eski alman askerlerine çağrıda bulunmuş. sete o kadar çok asker gelmiş ki, Stone birçoğuna filmde rol vermiş.
- Sınıftaki kara tahtada göze çarpan, filmin kısa bir özeti niteliğindeki "bana şu uzaklara giden akılsız kahramanı anlat" sözü Homeros'un "Odyssey"'inden alınmış.
- Ünlü final sahnesinde ise Ayres'in kelebeğe uzanan eli aslında yönetmenin eliymiş.
- Atatürk filmi döneme uygun bulmadığından gösterimini yasaklıyor.

not: turkcealtyazi.org'dan alıntıdır.
3 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
nasıl dostoyevski, tolstoy romanlarını hala okuyoruz. 1930 yapımı bu şaheseri de bir roman okur gibi seyretmeliyiz.
4 yıldan fazla önce

All Quiet on the Western Front filmini beğenenler

All Quiet on the Western Front filmi hakkında ilgi çekici içerikler