Geçmisin Gölgesinde (American History X) (1998)

Geçmisin Gölgesinde (1998)
American History X

Puan Like 8.3 / 20 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
119 dakika
TAGUT Film, 1990'lı yılların ortasında, Venice beach yaşayan Derek Vinyard'ın hikâyesini anlatmaktadır. Çok zeki bir öğrenci olan Derek, babası zenci bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürüldükten sonra, neonazi olma yolunda büyük adımlar atmıştır. Babası Derek'te, zenciler hakkındaki düşüncelerinden dolayı etkiler bırakmıştır. Derek bir süre sonra Venice Beach Neo-Nazi çetesinin liderinin sağ-kolu olmuştur. "The Disciples of Christ" yani İsa'nın Hizmetkarları, aynı bölgelerde yaşayan azınlıklardan ve beyaz olmayanlara karşı koruma sağlamak amacıyla, genç beyazlara yardım eli uzatmıştır. Çetenin lideri Cameron Alexander, bir Nazi sempatizanıdır. Bir gece 3 zenci, Vinyard'ların evinde durur ve Derek'in arabasını çalmaya çalışır. Bunu öğrenen Derek, bir tanesini silahıyla öldürür, diğerini yaralar ve diğerinin kaçmasına engel olamaz. Yaraladığı zenciye, ağzını kaldırıma dayamasını emreder. Ayağıyla zencinin kafasına vurarak onu da öldürür. Bir süre sonra beyaz polisler gelir ve Derek'i tutuklarlar. Bu sırada küçük kardeşi Danny olayın şokunu üstünden atamaz. 2 zencinin ölümüne sebep olması nedeniyle 3 yıl hapise mahkûm edilir. Bu zaman içerisinde, kardeşide onun gibi olmaya başlar. Derek hapse düşer ve hapiste bazı gerçeklerle karşılaşır. Hapisten çıktığında artık bambaşka biridir. Geçmişinden ve yaptıklarından utanç duyar ve kardeşi Danny'in kendisiyle aynı sonu paylaşmaması için çabalar. Bir aile içinde gelişen ve sonunda aynı aileyi parçalayan ırkçılık hakkında bir film.

Yorumlar

VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Başıma bir şey gelmeyecekse eğer ''o kadar da '' güzel olmadığını söylemek isterim. Filmin verdiği mesaj çok iyi ona en ufak lafım yok ama mesajı vercez diye işleyişe fazla önem vermemişler Ama yine de filmin öğrettiği bir şey var: Birine ya da bir şeye olan kızgınlığın hayatını güzelleştirmiyorsa onu sürekli taşımanın ne anlamı var...
1 yıldan fazla önce
Ayselturkoglu profil resmi
Ayselturkoglu
harika harika harika harika harika sen harika bi filmsin! <3
1 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
Kesinlikle bir baş yapıt. O yıllarda izlediğimde bu denli algılayamamıştım her şeyi. Yıllar sonra izlemek cidden çok keyifli ve çok etkili oldu. Mutlaka izleyin.
2 yıl önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Harika bir filmdi bazı gerçekleri yüzümüze çekinmeden vuran ders verme konusunda bir adım öteye geçmiş bir film olmuş..Ayrıca final sahnesi çarpıcı olmuş derinden etkilendim..
2 yıldan fazla önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Kesinlikle çok etkileyici. Çarpıcı. Muhteşem bir başyapıt.
2 yıldan fazla önce
phoeniks profil resmi
phoeniks
Ne diyeceğimi nasıl yorum yapacağımı şaşırdım, bu kadar geç izlediğim çok pişman oldum. Çok etkileyici bir film, hayatı, inanılan değerleri sorgulayıcı bir bakış açısıyla altyapı oluşturarak, bunun üzerine sorulacak sorularla inşa etmek izleyicinin yorumuna bırakılmış, ön yargıdan uzak kalınmaya çalışması ise bence en önemli nokta olmuş, mutlaka izleyin, yalnızca ırkçılık boyutuyla düşünmemek lazım ,filmde bu noktadan başlamış ancak izleyici geniş bir bakış açısıyla sorgulamaya davet edilmiş, buna dikkat çekmek istemiş bana kalırsa. son sözler özellikle hatırlanmaya değer final müthişti.
2 yıldan fazla önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Siyah beyaz olması filmin içeriği ile çok güzel örtüşüyor. Sahneler de birden çok mana açı kullanılarak seyirciyi içeride tutmuşlar. Zaten Edward abi sağolsun rolün hakkını çok iyi vermiş. Ana teması anti-ırkçılık olmasına rağmen sosyal yapıyı da çok güzel eleştiriyor.
2 yıldan fazla önce
SunsetSTR profil resmi
SunsetSTR
Bu film ırkçılık ve bir insanın hayatı ele alışı üzerine harika bir film gerek çekim tekniği gerekse insana kattıklaıyla çok güzel .
neredeyse 3 yıl önce
Agarta profil resmi
Agarta
Unutulmayacak sahneler barındıran kült filmlerden
3 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
İnsanlık tarihinin en büyük ayıplarından olduğunu düşündüğüm ırkçılık üzerine izlediğim en iyi filmlerden birisiydi. Bir çok yönden ders verici nitelikte, Norton ise yine inanılmaz.
3 yıldan fazla önce
kafamkaristi profil resmi
kafamkaristi
Verdiği mesajların ötesinde, insanların yaptıklarının sadece kendilerini değil çevresini de etkilediğini en acı şekilde göstermiş film. Kesinlikle başyapıt.
3 yıldan fazla önce
Senemini profil resmi
Senemini
İbretlik sahnelerle dolu, ders niteliğinde bir film. Ayrımcı, ırkçı, kafatasçı adına istediginizi deyin, insanlari ötekileştiren herkes izlemeli diye düşünüyorum.
3 yıldan fazla önce
Oznurr profil resmi
Oznurr
'Öfke bir yüktür. Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır.' Irkçılığın mide bulandırıcılığına lanet okutturan bir film daha... Kesinlikle izlenmeli ve verdiği dersler, mesajlar alınmalı!
3 yıldan fazla önce
sedakasalarr profil resmi
sedakasalarr
Verilen mesajlar için izlenir
3 yıldan fazla önce
ufukercetin profil resmi
ufukercetin
yanlışından hatalarından dönen bir adam ..ırkçılığın hayat üzerindekini etkisini anlatıyor ..mesaj veren filmleri sevenler için ..
4 yıl önce
Caffeine profil resmi
Caffeine
Irkçılık vb şeylerin hayatı nasıl etkilediğini ve ne kadar gereksiz olduklarını, bedelinin ne kadar ağır olduğunu acımasızca ortaya koyan film
4 yıl önce
abiniz profil resmi
abiniz
ülkücü bir abimizi anlatan bir filim . bu abiyi banyoda pis kıstırıyolar ama kalbi olan izlemesin pls
4 yıldan fazla önce
burakakgun profil resmi
burakakgun
Boşuna yaşamayın, izleyin.
4 yıldan fazla önce
Caffeine profil resmi
Caffeine
Çok iyi!
4 yıldan fazla önce
mesuttay profil resmi
mesuttay
İzlemeyenlere şiddetle tavsiye ederim...
4 yıldan fazla önce
omurr profil resmi
omurr
Bu film bir harika Edward Norton un oyunculuğu ayrı bir konu.süperdi.
4 yıldan fazla önce
TheSerpilD profil resmi
TheSerpilD
ne filmdi ya. Çok iyi bence zaman kaybetmeden izleyin.
neredeyse 5 yıl önce
Lioness profil resmi
Lioness
Edward Norton harika bir oyunculuk sergilemiş hayran kaldım... Asla bir anlam vermediğim, veremeyeceğim ırkçılık üzerine yapılmış en kaliteli filmlerden biri.
neredeyse 5 yıl önce
morsirinler profil resmi
morsirinler
Film insanın kendisini sorgulatıyor , bugüne kadar nasıl izlememişim ki
neredeyse 5 yıl önce
tylerdurden profil resmi
tylerdurden
uzun süre etkisinde kaldığım bir film oldu. Özellikle Edward Norton'un oyunculuğu süperdi.
neredeyse 5 yıl önce
TAGUT profil resmi
TAGUT
Sıkılmadan izlenebilecek güzel bir film!
neredeyse 5 yıl önce
Rozbud profil resmi
Rozbud
Öfke; insanoğluğunun taşıyamacağı kadar ağır bir yüktür.
neredeyse 5 yıl önce

American History X filmini beğenenler

American History X filmi hakkında ilgi çekici içerikler