Geçmişin Gölgesinde (American History X) (1998)

Geçmişin Gölgesinde (1998)American History X

Puan 8.5 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
119 dakika
1642
20
4618
669
Özet Fragman Beğenenler
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Irkçılığı anlatan, kültleşmiş harika bir film. Dersler çıkarılası olsa da hiçbir zaman bu konuda ders çıkarılmayacak..
error_outline
serkan2335 profil fotoğrafı
serkan2335
Efsane filmi gene yıllar sonrası atmışım.Verilen mesajlar harika.Her yönüyle süper bir yapım.8.9
error_outline
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Anlatılması gerekeni olanca çıplaklığıyla, çarpıcı bir dille anlatan şahaser. Açık ve net söylüyorum ki sinemaya bir lütuftur ?
error_outline
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Nazi kafasında yetişen bir grup gencin yaklaştığı ırkçılık durumlarını sizlere içinize kadar işleten efsane bir yapımdır. İzlenmeli.
error_outline
Insomniac profil fotoğrafı
Insomniac
Benim ciddi anlamda hassas oldugum bir konudur irkcilik. Oldum olasi anlayamamisimdir ve asla da anlayamayacagim bu net. Bir insani secim sansi olmadan dogdugu kokene gore nasil nefret duyabilir insan? Ayni sekilde kendi irkini durmadan yuceltenler icinde bunu dusunuyorum. Herkes milliyetiyle ovunebilir buna lafim yok fakat insan once kendisine bakmali ben de bir gun tarih olacagim, gelecekte iz birakabilir miyim? Neden sadece hepimizin ortak oldugu, insan olmamiz hakkinda bu kadar ozenli degiliz? İyi insan olabilmekle ovunmeliyiz... Film bu nefreti oldukca iyi anlatmis. Ne siyah ne beyaz ne sari olmak, bizi direkt iyi veya kotu insan yapmaz. Renkler nedir ya, bu kadar onemli mi? Ayni sey dinler icinde gecerli ama film buna deginmemis bende reklam gibi deginip geciyorum. Edward Norton'i takdir ettim rolunun hakkini cok iyi vermis. Ben daima insanin kendi kendisini yetistirmesi taraftariyim. Ama bir kez daha gordum ki ailede verilen egitim cok muhim. Cocuklara ne asilarsak geleceklerinde bu sekilde ilerleyebiliyorlar. Keske bu tur gereksiz ayrimlara itilmesek. Filmi izleyin derim...
error_outline
VforKukuletta profil fotoğrafı
VforKukuletta
Başıma bir şey gelmeyecekse eğer ''o kadar da '' güzel olmadığını söylemek isterim. Filmin verdiği mesaj çok iyi ona en ufak lafım yok ama mesajı vercez diye işleyişe fazla önem vermemişler Ama yine de filmin öğrettiği bir şey var: Birine ya da bir şeye olan kızgınlığın hayatını güzelleştirmiyorsa onu sürekli taşımanın ne anlamı var...
error_outline
serein profil fotoğrafı
serein
harika harika harika harika harika sen harika bi filmsin! <3
error_outline
Brook profil fotoğrafı
Brook
Kesinlikle bir baş yapıt. O yıllarda izlediğimde bu denli algılayamamıştım her şeyi. Yıllar sonra izlemek cidden çok keyifli ve çok etkili oldu. Mutlaka izleyin.
error_outline
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Harika bir filmdi bazı gerçekleri yüzümüze çekinmeden vuran ders verme konusunda bir adım öteye geçmiş bir film olmuş..Ayrıca final sahnesi çarpıcı olmuş derinden etkilendim..
error_outline
ecemcelikkol profil fotoğrafı
ecemcelikkol
Kesinlikle çok etkileyici. Çarpıcı. Muhteşem bir başyapıt.
error_outline
phoeniks profil fotoğrafı
phoeniks
Ne diyeceğimi nasıl yorum yapacağımı şaşırdım, bu kadar geç izlediğim çok pişman oldum. Çok etkileyici bir film, hayatı, inanılan değerleri sorgulayıcı bir bakış açısıyla altyapı oluşturarak, bunun üzerine sorulacak sorularla inşa etmek izleyicinin yorumuna bırakılmış, ön yargıdan uzak kalınmaya çalışması ise bence en önemli nokta olmuş, mutlaka izleyin, yalnızca ırkçılık boyutuyla düşünmemek lazım ,filmde bu noktadan başlamış ancak izleyici geniş bir bakış açısıyla sorgulamaya davet edilmiş, buna dikkat çekmek istemiş bana kalırsa. son sözler özellikle hatırlanmaya değer final müthişti.
error_outline
.Morpheus profil fotoğrafı
.Morpheus
Siyah beyaz olması filmin içeriği ile çok güzel örtüşüyor. Sahneler de birden çok mana açı kullanılarak seyirciyi içeride tutmuşlar. Zaten Edward abi sağolsun rolün hakkını çok iyi vermiş. Ana teması anti-ırkçılık olmasına rağmen sosyal yapıyı da çok güzel eleştiriyor.
error_outline
SunsetSTR profil fotoğrafı
SunsetSTR
Bu film ırkçılık ve bir insanın hayatı ele alışı üzerine harika bir film gerek çekim tekniği gerekse insana kattıklaıyla çok güzel .
error_outline
Agarta profil fotoğrafı
Agarta
Unutulmayacak sahneler barındıran kült filmlerden
error_outline
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
İnsanlık tarihinin en büyük ayıplarından olduğunu düşündüğüm ırkçılık üzerine izlediğim en iyi filmlerden birisiydi. Bir çok yönden ders verici nitelikte, Norton ise yine inanılmaz.
error_outline