Ask (Amour) (2012)

Ask (2012)
Amour

Puan Like 8.8 / 5 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Fransa
Süresi
127 dakika
slymndgn Yaşlılığın getirdiği ve insanın yaşamaktan kaçamadığı değişimleri ele alan Amour; hırs, intikam gibi insan doğasında yatan egoist düşüncelerin sonucu meydana gelen bir durumdan bahsetmemekte; ilişkiyi ve bağımlılığı en yalın şekilde anlatmaktadır. Usta yönetmen Michael Haneke imzalı Amour; yıllarını birlikte geçirmiş yaşlı bir çiftin dokunaklı hikayesini anlatıyor. Georges ve Anne, 80’lerinde emekli ve eğitimli iki müzik öğretmenidir. Bir gün Anne bir kriz geçirir ve felç olur. Anne’in felç geçirmesinin ardından çift bu durumla başa çıkmaya çalışır. Onca yıldır devam eden evlilikleri yeniden bağlılık testinden geçmektedir…

Yorumlar

Rainbow profil resmi
Rainbow
Şu aşikar ki;Haneke tarzı filmin konusu hayatın ta kendisidir,filmlerinde müzik kullanmaz,genelde oyuncular sessizdir.Yine bu bilmi de öyle evet rahatsız edici ama hayatın en acı gerçeklerinden biri değil midir ki yaşlılık ? Mesajların içerisinde bile mesajlar var ...Sarsıcı ...Evet bazılarına durağan gelebilir ama adam alelacele çekip hadi mesajı veriyorum ,anlayın :Dderdinde değil ki :)Sindire sindire işliyor nasıl yapıyorsa yine gözlerimizi ekrana kilitlemeyi sağladı :) Naçizane önerim ;dar vakitte izlemeyin,kafanız doluyken izlemeyin ...Boş vaktinizin en güzel anında ,elinizde çayınızı,kahvenizi yudumlayarak izleyin :=) Keyifli seyirler olsuun :)
1 yıl önce
raziyeozenli profil resmi
raziyeozenli
Haneke nin oscarlı otobiyografik filmi.aşkı,sadakati,acıyı...sessizce anlatılan ama izleyicide şiddetli etki bırakan harika ötesi,dört dörtlük film.
1 yıldan fazla önce
.Calcifer. profil resmi
.Calcifer.
Haneke filmlerinde duygusal istismara meyledebilecek yollara sapmaz, kendisini veya filmini izleyiciye sevdirmek, izleyiciyi anlatının kendi amacının ötesinde etkilemek için sinema dilinden taviz vermez. Ki kendisi aşırı derecede detaycı ve tavizsiz bir yönetmen olarak bilinir. Diyebilriz ki drama sanatı açısından Haneke, Aristocu değil Brechtyen taraftarıdır. Ne denebilir ki beyaz saçlı , beyaz sakallı yönetmenimizden enfes bir film daha :)
neredeyse 3 yıl önce
MONONOKE profil resmi
MONONOKE
Haneke filmlerini izlemek ortalama bir seyirci için pek kolay değil. Rahatsız edici, şaşırtıcı, izleyiciyi şok eden bir tarzı olduğu kesin. Bireyin ve toplumun kendisine sormaya çekindiği sorularla sizi bir anda yüzleştirir. Öylece kalakalırsın. Ben olsam ne yapardım? Şimdi bu da nereden çıktı? Ee sonra ne oldu? ve benzeri sorularla birlikte filmin sahneleri kafanızda dönüp durmaya başlar.

İlgimi çekti: “Kes kis pas? / Kes kise pase?” kelimesini özellikle George’un ağzından sıklıkla duyarız Amour’da.. Ne oluyor? Ne oldu? Hayatımızda bir şeyler ters gittiğinde çokça sorular sormaya başlar, ne olduğunu anlamaya çalışırız.. Bir çaresizlik ve tehdit algısı barındırır bu tip sorular.. Korunaklı kalemizde kendi yarattığımız dünyanın kontrolden-hayal ettiğimiz rotadan çıktığına dair işarettir..
3 yıldan fazla önce
erkayamehmet profil resmi
erkayamehmet
aşk ile ilgili ikilemi en iyi anlatan filmlerden birisi
3 yıldan fazla önce
lambayapufde profil resmi
lambayapufde
şizofren dayının hayatını anlatmakta..
4 yıl önce
Silmarwen profil resmi
Silmarwen
Aslında kötü film değil ama çok sıkıcı ve çok abartıldığı,haketmediği ilgiyi gördüğü için karalistemde...
4 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
bu filmi sinemada izledim. normalde her filmden çıkışımda bir heyecanlı olurum, neşeli olurum. fakat kız kardeşimle sinemadan çıktık ve beş dakika hiç konuşmadık. haneke dayak attı resmen içeride bize
4 yıldan fazla önce
ekvatorcizgisi profil resmi
ekvatorcizgisi
içim karardı be
4 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
biz 3 ay sürdüremezken, "film gibi" ifadesi anlam bulmuş. haneke kendine yakışanı yapmış, aşkı bile beyne vurarak anlatmış.
4 yıldan fazla önce
GoodDaySunShine profil resmi
GoodDaySunShine
çok sert..
4 yıldan fazla önce

Amour filmi hakkında ilgi çekici içerikler