Andrei Rublev (Andrey Rublyov) (1966)

Andrei Rublev (1966)
Andrey Rublyov

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Sanat Eseri
Yönetmen
Ülke
Sovyetler Birliği
Süresi
205 dakika
Sekyazar 15. yüzyılda Tatarların saldırıları altında inleyen Rusya’dayız. Andrei Rublev hem bir keşiş hem de ikona ressamıdır. Barbarlık, şiddet ve kana kontrast olarak doğanın mucizevi güzelliği ve inanç Rublev’in beslendiği kaynaktır. Ne var ki bir köylü kızını tecavüzden kurtarmak için bir adamı öldürmek zorunda kaldığında hayatı ve Tanrı inancını yeniden sorgular.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

japonbalikcisi profil resmi
japonbalikcisi
Çan sahnesi, çan sahnesi diye çok duyup; ne kadar abartılıyor ya diye bilmişlik taslayıp, çan sahnesinde zihni uyuşmuş biri olarak diyorum ki, Tarkovski sen rahatsız bir dehasın!
6 ay önce
Sekyazar profil resmi
Sekyazar
Final bölümü olan Çan bölümü muhteşemdi, önceki bölümler manalı fakat aşırı yavaş ilerliyor
2 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
Açıkçası bir kerede soluksuz izleyebileceğiniz bir film değil. Ama sabreden dervişin muradına ereceği bir yapım olmuş. Özellikle siyah beyaz bir filmde doğanın böyle etkin kullanılacağı aklıma gelmezdi. Hele su sesi çok acımasızca kullanılmış. Her akan su sesinde o suların ne sırlar taşıdığını, beraberinde kaç tane cansız bedeni götürdüğünü düşündüm durdum. Buraya filmden beğendiğim bir cümleyi yazmaya niyetlenmiştim ama her biri bir diğerinden güzel olduğundan seçim yapmaya kıyamadım. Bir tek " İsa tekrar dünyaya gelse, yeniden çarmıha gerilirdi"cümlesi üzdü beni. Onca yıl içerisinde insanlığın bir gıdım bile ilerleyemediğini yeniden hatırladım. Çok fazla söyleyecek şey var film için. Zamanin Savaşlarını, insan manzaralarını, dine bakış açılarını , kıyafetlerini, yemeklerini, mükemmel bir resim içerisinde anlatmış her zamanki gibi Tarkovsky. Ha bir de Tatarlardan duyduğum bir kaç Türkçe kelime sahnenin nahoşluğuna rağmen hoşuma gitti. Sabırlıyımdır, ben filmden alacaklarıma bakarım diyenler için ideal bir seçenek bence.
2 yıldan fazla önce
siborgmujgan profil resmi
siborgmujgan
zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. o kadar güzeldi ki
3 yıl önce

Andrey Rublyov filmini beğenenler

Andrey Rublyov filmini içeren raflar

Andrey Rublyov filmi hakkında ilgi çekici içerikler